Kas yr G9 LED lemputės viduje?

Posted: 2015-01-13 in Pezalai
Žymos:, , , , ,

Kažkada rašiau apie tai, kas randasi CFL (liuminescencinėje) lemputėje. Tai dabar atėjo laikas ir vieną diodinę paskersti, bo ji pūliuot pradėjo.

Prie mano įrašo apie kelias šviesos diodų lemputes vienas komentatorius išreiškė abejonę. T.y. jisai geriau palauks ir pažiūrės, kas bus pas mane su maža G9 lempute, o paskui galvos, ar verta pirkti. Teisingai padarėte, gerbiamasis forever, nepraėjo nė pusė metų ir viena iš G9 lempučių (tų mažesnių, su metalizuotu korpusu) pradėjo durniuot. Durniavimas pasireiškia tuo, kad įžiebus šviesą ji kurį laiką padega, o paskui mirkteli ir prigęsta. Tada silpai žibėdama mirguliuoja, o po kurio laiko vėl užsižiebia pilnai.

Tiesa, čia man sugedo ta lemputė, kuri buvo įkišta į labai ankštą šviestuvą, praktiškai be erdvės „kvėpavimui“. Kita, kuri išlindus pusiau lauk, žiba sėkmingai — kol kas.

Į šviestuvą įmontavau 40W halogeną ir vėl džiaugiuosi šviesiu koridoriumi. Nes šita G9 diodinė nors ir atseit 7W ir lyg ir pagal kino uždeklaruotus liumenus turėtų pakeisti 30-40 W halogeną, aš visgi pagalvojęs nusprendžiau, kad ji kokių 20W halogeną tepakeičia. Ir tai dar abejotinai. Trumpai tariant, kiniškas šlamštas.

Lempikę pravėriau ir užmečiau akį:

Išardyta kiniška G9 šviesos diodų (LED) lemputė | Darau, blė

Gan lengvai prasikrapštė, nieko nepažeidžiau. Laidų ilgis pakankamas ištraukti viduriams ir juos apžiūrėti:

Išardyta kiniška G9 šviesos diodų (LED) lemputė | Darau, blė

Mikriominiatiūrinis impulsinis maitinimo šaltinis. Oho. O tas daiktas, kurį pirmiausia pamačiau gumyte apklijuotą — didelis keraminis kondensatorius. Prijungtas po diodų tiltelio įtampai lyginti. Kažkokia va ir mikroschema matosi, impulsinis valdiklis greičiausiai.

Verčiam kitą pusę:

Išardyta kiniška G9 šviesos diodų (LED) lemputė | Darau, blė

Čia kiek įdomiau. Matosi vielos špūlikė. Apžiūrėjau, kiek pajėgiau — čia ne transformatorius, o tiesiog 1,3 mH ritė. Taigi taigi, gerbiamieji, jau gal nuspėjate? Čia yra tiesiai nuo tinklo įtampos šeriamas buck tipo srovės stabilizatorius! Šiaip buck tipo įtampos keitikliai naudojami, sakykime, 12 V keisti į 5 V ar panašiai. T.y. vieną nuolatinę įtampą keisti kita. Kur kas rečiau jie naudojami su aukšta įtampa. Na, aukšta, tai virš 100 V, sakykim. O čia — paprastas diodų tiltelis, šioks toks kondensatorius ir buck po jo.

Aš esu skaitinėjęsis keleto panašių mikroschemų specifikacinius lakštus. Yra nuo 220V maitinamų buck tipo šviesos diodų srovės stabilizatorių. Bet jų „periferija“ būna gan galina: filtrai visokie, apsaugos ir panašiai. Šitoje lempelėje, be abejo, nieko panašaus nėra — nugi nėr joje tiek vietos tiesiog. Tai tas buck tipo konverteris zyzia beveik tiesiai elektros tinkle. Aš prisipažįstu: išardžius man šią lempelę pasidarė baisoka ir visas kiniškas diodines lempas (išskyrus savo paties konstruotas) noriu mesti lauk. Na, gal tose didesnėse padėtis kiek geresnė.

Bijau ir įsivaizduoti, kiek šita maža lempikė su tokiu keitikliu gali prigeneruoti triukšmų tinkle. Gerai, jei kita technika tik truputį pyktelės. O jei sugalvos sugest?

Va čia lempikės maitinimo šaltinis pilnai iš kitos pusės su rite:

Išardyta kiniška G9 šviesos diodų (LED) lemputė | Darau, blė

O čia — laidelių raizgalynė lempelės viduje:

Išardyta kiniška G9 šviesos diodų (LED) lemputė | Darau, blė

Man taip tėmijasi, kad penki šviesos diodų elementai sujungti nuosekliai. Pabandysiu dar kada ir šio mažo maitinimo šaltinio atiduodamą įtampą pamatuot, dėl įdomumo.

Beje, uždegęs išdraskytą lempelę gavau jos šviesa pasidžiaugti kiek ilgiau, bet paskui vėl nuduso. Vonioje nuo perkaitimo buvo patys šviesos diodų elementai iššaudę, o šitoje, panašu, diodai atlaikė, bet nelaiko įtampos šaltinis. Jeigu ją pavyktų korektiškai perdirbti į maitinamą nuo 12 V, tai būtų visai nebloga lempikė. Gan graži ir kompaktiška. Bet kaip 220 V variantas — na jau ne. Nerekomenduoju.

O gal aš nieko neišmanau ir čia viskas gerai? Turite kokią nuomonę?

Ai, o taigi su sausio 13-ąja. Niekaip nesuprantu, kodėl tai darbo diena. Mūsų vyriausybė gi taip mėgsta daryti visokias nesąmoningas „šventes“, tai kaip čia sausio 13-oji praslydo? Ar jau per sausį užtenka sausio pirmosios, daugiau nereikia? Tai gal reikėtų į kokį spalį perkelt, ten švenčių nėr.

O jei rimtai, tai gerai pamenu sausio 13-ąją, kaip mano seneliai su mama sėdėjo prie mažo šiliuko ir žiūrėjo, kaip viskas ten nacher eina. Aš gal nuo kokių 6 ryto prisijungiau. Buvo tragedija, iš tikro baisu. Paskui baisumai aprimo, bet kelias savaites nebuvo normaliai multikų vakare. Tiesa, dar savaitę ir į mokyklą eiti nereikėjo, tuo džiaugiausi. Kažkodėl galvoju, kad supratau, kodėl viskas vyksta. Galbūt man gerai paaiškino.

Komentarai
 1. Romas parašė:

  Dėl buck tipo šaltinio iš 220 – yra tekę susidurti su standartinėmis minimaitblokių mikroschemomis, pvz viper22a, kurios buvo pajungtos kiek neįprastai. Ten gaunasi mažiukas galvaniškai neatskirtas maitblokis su droseliu kaip čia. Veikia, kaip suprantu, gana patikimai, kažkokioje atsakingoje grandinėje mačiau. O dėl kiniškų LED lempų – kol kas neturiu nei vienos normalios iš gal 6 skirtingų pirkinių. Visos – pasityčiojimai iš elektronikos. Na jei neskaityti 10W juodo lauko šviestuvo, kuriame maitblokis tik šiek tiek per daug kaista, pirktas gal prieš 2 metus, retai naudojant tebeveikia.

 2. Danielius parašė:

  As tai manau kad tas kondensatorius
  didysis yra ne islyginamasis jis 230 v ir kintama palieka tik sumazina srove iki keliolikos mA o po to jau eina tiltas droseliukas ir mikroschema kuri daro stabilizavima , stabitronas ir Kitas kondikas mazas turetu buti islyginamasis bent jau taip dauguma kitaicu daro ledams maitinima
  aisku pritariu kad pavojingas dalykas tie
  betransformatoriniai ledu maitblokiai nera taip sakant galvaninio atskyrimo tik del triuksmo i tinkla tai abejoju ar daug leidzia o ka zinau tai tikrai savo kailiu taip sakant patyriau – sitie led draiveriai
  labsi jautrus patys tinklo triuksmams jei pvz mirksi nuo ijungto siurblio

  cia tik mano nuomone

  • Darau, Blė parašė:

   Gali būti, nors tokiam darbui jis lyg ir mažokas. Bet tikėtina, nes kondikas ne elektrolitinis, kas šioje vietoje būtų logiškiau. Na, gal kada prisėdęs schemą iškrapštysiu ir bus matyt, kas ten kaip sujungta.

 3. Romas parašė:

  Perdaryti į 12V ganėtinai lengva, reikia NE555 arba kokios UC3842 ir lauko tranzo bent 50V, Gal net tas pats droselis tiktų. Ten svarbu, kad diodų darbinė įtampa būtų gerokai (bent ~5V) didesnė nei maitinimas. Žinoma, galima padaryti ir kai diodų darbinė įtampa mažesnė, tik tada reikia truputėlį sudėtingesnės schemos o ir primityvios schemos srovės kontrolė mažo naudingumo gaunasi. Ai, dar galia naudoti spec mikroschemas, tada reik tik kelių išorinių detalių, kažkur turiu tų ms 50 ar 100 papirkęs, galėčiau ir pasidalinti. Reik tik susirast jas, nes markės nepamenu.

  • Darau, Blė parašė:

   Nepritariu 😀 Kai yra vienas didelis 12 V šaltinis, mano galva, diodinėms lempikėms per akis paprasčiausių rezistorių ar tiesinių srovės stabilizatorių. Beje, 12-24 V šviestuvų dauguma taip ir padaryti, kiek teko matyt. Pats geriausias pavyzdys — visos diodų juostos, kur tik SMD rezistoriai ir patys diodai…

 4. Romas parašė:

  O aš tokiam požiūriui nepritariu 🙂 Va pvz kai ant vieno tokio šaltinio pajungtą 10 LED lempikių su varžom, laido ilgis iki pirmos ir paskutinės lempikės skiriasi sakykim 5m, tai pirmos ir paskutinės šviesumas gerokai pradeda skirtis ir labai svyruoja nuo šaltinio įtampos. O ir naudingumas nekoks. Visos normalios, net kinietiškos, 12V LED lempikės eina su impusiniu keitikliu. Taigi tos specializuotos mikroschemos, kur minėjau, kapeikas kainuoja. LED juostų šiuo atveju nereikėtų lyginti, nes jų tiesiog kitaip nepadarysi pigiai. Beje, turiu vieną LED juostą, kurioje padarytos 8 nuoseklios grandinės, impulsinio šaltinio pagalba sukeliama įtampa iš 12V į panašiai 30V ir reguliuojama kiekvienos grandinės srovė atskirai.

  • Darau, Blė parašė:

   Įdomu, kaip tos lempos su impulsiniais stabilizatoriais temdosi. Aišku, jei mikroschemos darbo dažnis kad ir 100 kHz, tai PWM’as to impulsinio šaltinio įėjime apie 200 Hz turėtų pilnai tikti. Gal teko susidurti?

 5. Romas parašė:

  Ant 12V su temdymu tais pačiais laidais neteko susidurti. Ta mikrūškė, apie kurią kalbėjau – turi DIM įėjimą, kuris valdomas 0-5V nuolatine, arba PWM’u. Tai yra, lempai reika papildomo kontakto temdinimui. Žinoma, galima ir kažką sugalvoti per tuos pačius du laidus, bet reik gerai pagalvoti ar paieškoti kad schema būtų nesudėtinga.
  Šiaip jau kaip ir sugalvojau. Už diodinio tiltelio reika dar vieno diodo, tilteliui lygiagrečiai varža ir varža su tranzu arba optronu, kuris ir valdo tą DIM koją.

 6. Marius parašė:

  Turiu klausima jums, automobilio galinio numerio apšvietimo led lemputės, jas tik įsidedi ir jos po savaitės perdega, gal yra būdas kaip ai išspręsti, gal ką perlituoti, kodėl jos taip nelaiko? čia kalba eina apie eilines iš kinijos lemputes

  • Darau, Blė parašė:

   Oje. Na, variantų gali būti daug. „Eilinės iš Kinijos“ man nieko nesako, jų juk būna visokių ir su visokiais komponentais padarytų.

   Pirmiausia bandyčiau patikrinti, ar tos lemputės neperkaista smarkiai. Diodai perkaitimo nemėgsta. Jeigu jie smarkokai kaista, tai bandyčiau lemputę išardyti ir pažiūrėti, kas per „draiveris“ jos viduje. Labai tikėtina, kad tai gali būti tiesiog paprastas rezistorius (ar keli, priklauso nuo konstrukcijos). Galima rezistorius perlituoti, kad diodai gautų mažiau srovės. Švies irgi silpniau, bet laikys ilgiau.

   Jeigu lemputės kiek įmantresnės ir draiveris koks nors gudresnis, tai sunku bus jį pakoreguoti, bet irgi įmanoma.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.