Minix Neo X8-H

Posted: 2014-12-11 in Pezalai
Žymos:, , ,

Nu kaip aš dabar nauju žaisliuku nepasigirsiu. Teks pasigirti. Ypač, kad apie medijos centrą svajojau jau keletas metų, tik niekaip neprisiruošdavau pasigaminti arba įsigyti. Buvo šiokių tokių bandymų su Raspberry Pi, bet mano šaltkalvystės įgūdžiai nėra stebuklingi, o ir Avietė nėra pati tinkamiausia platforma tokiam dalykui — nepaisant aparatūrinio H.264 dekodavimo. XBMC ant Avietės sugeba suktis, bet kartais užstabdo, o kai kurių senų filmukų dar su DIV3 piratiniu kodeku užkoduotų ir rodyti nesugeba. Žodžiu, užmečiau tą reikalą ir iš Avietės liko tik orų stotelė beigi NAS ir GIT serveris.

O šiemet pamačiau ir gyvai gavau pačiupinėti naują, šviežią ir galingą medijos centriuką Minix Neo X8-H. Charakteristikos jo geros, viduje sukasi Android OS. Aš kažkada buvau labai priešiškai nusiteikęs prieš Android medijos centruose, vis sakydavau, kad Linux — da best. Bet gyvenimas eina, o nuomonė vietoje nestovi. Kadangi Minix netgi patobulino ir pritaikė prie jų naudojamos platformos XBMC, tai dabar jau rimtų argumentų prieš Android kaip ir nebeturiu. Juo labiau, kad tapšnojamoji grafinė sąsaja puikiai dera su giroskopine pele.

Pačiupinėjęs vieną aparatą gyvai nusprendžiau įsigyti tokį ir pats ir pagaliau atsikratyti būtinybės visokioms pramogoms prie televizoriaus jungti kompiuterį ar žiūrėti, kaip jį prijungti prie garso kolonėlių. Į komplektą prigriebiau giroskopinę „pelę“ A2, kuri taip pat yra ir pultelis, ir klaviatūra, ir netgi telefono ragelis — jei su kuo nors pasišnekėt norėtųsi Minixą naudojant:

Minix Neo X8-H, Android pagrįstas medijos centras | Darau, blė

Aparačiukas turi tris USB 2.0 jungtis. Tiesa, yra ir ketvirta jungtis, kuria jis pats gali būti prijungtas prie kompiuterio, arba su adapteriu veikti, kaip OTG. Taip pat yra N standarto bevielis tinklas ir 100 MBit/s LAN skylelė. Bluetooth irgi yr. Aparačiukas nedidelis, bet komplektuojamas su 15 W maitinimo šaltiniu, tad prie jo prijungti 2,5″ kietąjį diską (ar net du) galima laisvai. A, dar yra lizdas paprastai (ne Micro) SD kortelei. Prie televizoriaus ar monitoriaus jungiamas per HDMI 1.4b, palaiko 4k aparatūrinį dekodavimą. Gaila tik, kad neturiu tokio televizoriaus pabandymui. Taip pat dar yra 3,5 mm ausinių ir mikrofono lizdai. Vidinės atminties yra 16 GB ir 2 GB RAM.

Kas čia dabar gero/blogo… pirma blogybė, mano galva, tai failų sistemos. Medijos centrui bet kokiu atveju reikia didelės talpyklos visokiems filmams laikyti. 64 GB SD kortelė — atleiskite, bet ne variantas. Vis tiek reikia standžiojo disko šalimais. O kaip jį formatuoti? Įrenginys atpažįsta tik FAT32. Teoriškai dar atpažįsta NTFS, bet tokį diską prijungęs taip ir nesulaukiau, kada galėsiu į vidų užeiti. Tad irgi atkrenta — o ir šiaip iškrypimas NTFS naudot. O naudoti FAT sistemas — atleiskite, bet visgi XXI amžius, jau seniai šitas reikalas turėtų būti pamirštas. Deja, Android politika tokia: „mes palaikysime tik paprastas failų sistemas, kuriose nėra prieigų ribojimo ir skirtumo tarp didžiųjų ir mažųjų raidžių“. DAFUQ? Sisteminis skirsnis Android sistemoje yra ext4, o įgrūdus kortelę ar diską su šia sistema ji neatpažįstama. Nesąmonė.

Aišku, man ne problema naudotis terminalu ir komandine eilute. Bet dar vienas niuansas, su kuriuo nebuvau susidūręs. ext4 diską prijungiau. Iš terminalo jo turinys prieinamas. O va iš blizgiųjų Android programų, kaip ES File Explorer ar XBMC — ne. Aha. Paskui pasirodė, kad jeigu tą patį disko prijungimą padarau ne per Android terminalą, o per adb shell — viskas susitvarko. Tiesa, naujas „įrenginys“ neatsiranda, bet galima jau nunaviguoti iki atitinkamo katalogo ir pažiūrėti, kas tame ext4 diske randasi.

Papildoma problema: jei viena programa įrašo duomenis į ext4 skirsnį, tai kita jų neperskaitys — durnos prieigos nustatomos pagal nutylėjimą. Tas prieigas tenka pasitaisyti. Bo Android vidinė politika tokia: kiekviena programėlė gauna jai skirtą sisteminį vartotoją ir jei jau pasitaiko jos kelyje ext4, rašo ten viską su prieigomis tik sau. Na, failus gal dar visiems prieinamame kataloge kitos programėlės gali perskaityti, bet jei programa sukuria katalogą, tai jo prieigos būna 700, t.y. „skaitau/rašau tik aš“.

Aišku, jei įrenginys perkraunamas, diskas vėl dingsta ir vėl reikia jį prijungti. Tam reikia pasigaminti shell skriptukus, kad nereikėtų visko per naują suvedinėti. Tiesa, iš pradžių bandžiau lameriškai tuos skriptukus paleidinėt iš SManager programėlės, bet paskui tuo reikalu labai pasišlykštėjau, o ir neveikė jis taip, kaip reikia. Vėliau kolega parodė, kaip pasidaryti init.d emuliaciją ir problemos baigėsi — bet apie tai gal kitą kartą.

Taip pat iš pirmo karto nepavyko sukišti ir optware. Nesuprantu, kodėl, bet pradinis įdiegimo skriptas nesugeba atlikti visų reikalingų darbų iki galo. Kažkas ten negerai. Tad kol kas normalaus torentų serverio irgi nepavyko užkurti. Nežinau, ar čia firmwaras bugovas, ar dar kažkas. Neturiu kol kas laiko viskam.

Po trijų savaičių naudojimo (maždaug) atsirado dar ir aparatūros problema. Kartas nuo karto aparatas užstringa, ekrane atsiranda keistos mirguliuojančios linijos. Pavyko pastebėti, kad tai įvyksta nuo lengvo sukrėtimo: kažkas buvo grubiai padėta ant spintelės šalimais, kėdė nuvirto, pats kavos puoduką šalia trinktelėjau… pastuksenus per įrenginio korpusą ar įgrūdus kokį laidelį jis užstringa ir atsiranda tos keistos linijos. Verdiktas? Spėju, kad kažkokios mikroschemos, gal net ir procesoriaus, kojytė kokia atšoko. Greičiausiai BGA. Teko ardyti ir taisyti. Taisymas buvo atliktas mechaniniu būdu: tarp korpuso ir procesoriaus radiatoriaus įtaisant tarpinę. Suprastėjo ventiliacija, jaučiu, bet kontaktai lyg ir prisispaudė, dabar įrenginukas nebelūžinėja.

Apie init.d emuliaciją, optware diegimą ir sėkmingus ext4 prijungimus – kitukart, viskas po truputį. Apskritai aparatu esu labai patenkintas, WAF (wife acceptance factor) irgi labai neblogas. Daikčiukas visokeriopai užskaitytas ir priimtas į šeimą.

Tiesa, blė, ką tik pasirodė Plus versija su AC bevieliu tinklu ir gigabitine tinklo skyle. Kad tave kur, rupūže, būčiau mėnesiuku vėliau pirkęs, tai būčiau Plus ėmęs… o ką dabar daryt? 😦 Dar ir H.265 aparatūrinis dekodavimas į Plus’ą įdėtas… o tu siaube, siaube… (Siaubai iš Popo.lt galite neatsiliepti).

 

Komentarai
 1. Siaubas parašė:

  Kuris laikas man reikia NAS‘o / torrent box‘o / media centro, kuris per WLAN galėtų prapūsti 6-7 GB video failą iki 1080p, netrukdydamas pirmom dviem funkcijoms.
  Žiūrinėjau visokias avietes, carambolas, standalone NAS‘us, Minix boxus ir pan., bet nutariau, kad geriausia būtų paimti ir susirinkti PC, surašyti Freenas, sukonfigūruoti RAIDZ ir nebesukt sau galvos.
  Ką manot apie tokį planą?

  • Darau, Blė parašė:

   Planas neblogas… bet pisnios daug. Klausimas dar, kokią OS žadate tam PC naudot. Nuo to labai viskas priklausys. Be to, jei norėsite gražaus ir patogaus IR pultelio — bus papildomos pisnios.

   Mano poreikius dabar pilnai patenkina du divaisai: avietė ir minix. Avietė dirba už visokius „serverius“, o Minix — už pramogų dėžutę (bei atsarginį kai kurių ypač svarbių reikalų backupą), kuri moka pati filmus parsisiųst neužknisdama avietės. Bendros energijos sąnaudos — apie 12-16 W, abiejų kartu sudėjus. Su jokiu PC to nepasieksite, kad ir kaip stengtumėtės, nebent dar taikysite visokius miego režimus ir dėsite tik 2,5″ diskus (ką aš, be abejo, ir dabar darau). Bet ir tai, kažin ar pavyks net ir su geru Intel Atom. Vis tiek 30 W greičiausiai bus minimumas, kai aparatas įjungtas pilnai.

   Minix gerai tuo, kad sąsaja gerai pritaikyta mojavimui giroskopine pele ir jame galima ne tik XBMC patogiai leisti. Va, vieno apgadinto filmuko XBMC be užstrigimų nerodo, dukrikei frustracija. Paleidau MX Player — pasirodė gerokai atsparesnis sugadinimams, nebereikia prasukinėti. Su Linux ar Windows OS medijos centre bus ne taip patogu paprasčiausiai, GUI ne tiek dar tapšnojimui pritaikytas (o tapšnojimas su giroskopine pele labai teigiamai atsiliepia tolėliau sėdint). Be to, Minix beveik viską dekoduoja aparatūriškai, o su PC tokio lygio irgi nepavyktų pasiekt — įdėjus pakankamai galingą vaizdo plokštę energijos sąnaudos šaus per stogą…

   Tiesa, prie Androido kai kuriems „elementariems“ dalykams irgi teko darbo įdėt, kad torentų serveris normaliai suktųsi, kad Samba važiuotų, kad normaliai ext4 hardą pavyktų prisijungti… bet išsisprendžiau. O viskas, ko reikia iš Linux su visokiais serveriais — Avietėje važiuoja lengvai.

   Trumpai tariant, aš savo „konsensusą“ jau atradau, bet su dviem įrenginiais. Norint viską sukišt į vieną reiktų PC, o ten manęs netenkina energijos sąnaudos. Be to, iki tokio WAF, kaip dabar turi Minix, pats nedavaryčiau…

   • Siaubas parašė:

    Nemanau, kad pisnios bus daug. Bent jau nedaugiau, nei su kokia aviete (respektas už tamstos kančias).
    Tol, kol tokia dėžė nevalgys daugiau aliektros nei koks wokrstationas su dviem Xeonais, tol manęs energijos suvartojimas negąsdina.
    Pultas visai neaktualu, nes aš visą medija vartoju per laptopą. Neturiu teliko ir kolkas negalvoju pirkti.
    Visi tie mažos energijos suvartojimo devaisai yra geri, bet mano poreikiams jaučiu, kad gali neužtekti. Aš pastoviai kažką siunčiu, sinkinu nemažus failus, seedinu didelius failus, turiu netoli 3 TB įvairių duomenų, o kai randu laiko žiūriu filmus iš didelių ir sunkių failų. Dar būtų neblogai owncloud užsikurti. Tai čia viena avietė nesusitvarkytų nė už ką. Teoriškai galima būtų imti 3-4 atskiras ir kiekvienai padalinti užduotis, bet tada prasideda infrastruktūrinis košmaras – kur jas dėt, kaip jas sujungti tarpusavyje, bei su WLAN gyvenančiais devaisais ir t.t.
    Todėl ir sugalvojau, kad reiktų pakrapštyti kiaulę taupyklę ir gaminti PC, kuris neturės atskiros vaizdūškės, palaikys ecc ramus ir turės kokius 2, galbūt vėliau 4 3,5“ hardus po 3 TB.

    • Darau, Blė parašė:

     Jeigu tokie poreikiai ir dzin energija, tai tada tikrai tik PC. Ir jei daugiau hardų, tai ir normalus aparatas, su i5 ar i7. Atom plokštės, mano kukliomis žiniomis, daug SATA sąsajų dažnai neturi, reikia plėst, kas irgi nėra taip jau labai gerai.

     Pakurkit ir TOR node’ą (išeigos taško tai nesiūlau, kaip privačiam asmeniui), bus šiokia tokia pagalba žmonėms 😀

     • Siaubas parašė:

      Atomas tikrai nepaveš. i3 mažiausiai reikia, dar gigabitinio NIC‘o reiktų manau.
      Galima būtų tą nodą paleisti, tik dėl TOR yra pas mane klaustukų. Nesu visai tikras, ar projektas tebeyra rankose tų, kurie oficialiai deklaruoja jį vystantys. Plius Bittorrent inc rengia kažkokį įdomų browserį, kur veiks ant torrent protokolo ir turės galimybę decentralizuoti internetus. Jeigu dar prie to dalyko prijungti kokį kompetetingą VPN‘ą, tai TOR tada išvis atgyvens, kartu su Freenet ir I2P.

 2. robchizprojects parašė:

  … beje ant avietes labai stabiliai ir greitai Openelec veikia, o overclock’inus tai skraido (startas apie 22sec). Galvojau eiline bug’ova media centro distribucija, lyginant su raspbmc tai zeme ir dangus (asmenine nuomone). Dar maloniai nustebino, kad per hdmi susisneka su samsung teliku (ne smart kazkoks) ir TV pultu galiu viska valdyti, isjungus telika padaro shutdown avietei. 1080p video be jokiu problemu kaip filmu ziurejimui manau pats tas.

  • Darau, Blė parašė:

   Jo, su specializuotomis distribucijomis reikalas kur kas geresnis. Ale va kitų pramogų mažoka, o didesnes nuotraukas Avietė net ir labai užturbinta varto lėtokai. Na, ir su kartais pasitaikančiais egzotiškais kodekais ne kažkas, o va ir optinio garso išėjimo nėra. Kartais resursų neužtenka, jei filme takelis tik DTS. Šiaip biudžetinis variantas neblogas ir pas mane savo atidirbo.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.