Kaip fotografuoti makro

Posted: 2014-11-07 in Pezalai
Žymos:

Čia vienas, regis, apyšviežis, skaitytojas pasiūlė būdą, kaip patobulinti makro fotografavimą su apverstu objektyvu. O aš ta proga prisiminiau, kad kažkada labai seniai rašiau visą straipsnį ta tema. Na, tiksliau, apie visokius būdus, kaip pasiekti „makro“ lygį su turima technika. Būdų, beje, yra labai daug — ne vien tik įsigyti dedikuotą makro objektyvą. Be to, žmonės pabandę makro, tuoj nori traukti ir giliau, į „beveik mikro“ lygį.

O jūs apskritai žinote, ką reiškia „makro“? Daugumai šis žodis asocijuojasi su smarkiai išdidintais vaizdais, vabaliukais ten visokiais ir panašiai. Bet tai nėra visiška tiesa, tiksliau — tik dalis jos.

Makrofotografijos apibrėžimų yra visokių. Techninių, optinių, meninių. Subjektyviai tai yra smulkių daiktų išdidinimas. Optiškai tai yra 1:1 didinimas. Kitaip sakant, jeigu objektyvo sukuriamas vaizdas juostelėje ar jutiklyje yra fiziškai tokio paties dydžio, kaip fotografuojamas objektas, tai objektyvą galima laikyti makro objektyvu. Na, kitaip sakant, jei musė yra pusės centimetro ilgio, tai atvaizdas juostelės kadre taip pat bus pusės centimetro. Aišku, išdidinus tokį kadrą iki, tarkim, 10×15 nuotraukos musė atrodys tikrai didelė. Taip pat dar sakoma, kad makro fotografija galima laikyti fotografiją, kurios objekto vaizdas yra smulkesnis, nei 1:2. Vėlgi, subjektyviai: makrofotografija yra smulkių objektų fotografimo metodika. Tačiau tokių objektų, kuriuos dar galima įžiūrėti plika akimi. Jeigu fotografuosite bakterijas, tai jau bus nebe makro, o mikrofotografija. Dėl santykinai mažo kadro dydžio, kurio atvaizdas vėliau didinamas, atrodo, kad makrofotografija skirta daiktų „didinimui“. Tačiau jeigu fotografuosime su 10×13 cm plokštele, atvaizdo ir realaus objekto santykis bus visai kitoks. Čia ir nemažas daiktas bus „makro-nufotografuotas“.

Sakykim, galbūt ir nepagalvotumėte, kad šis Jozefo Sudeko nufotografuotas kiaušinis — tai makro nuotrauka:

Jozef Sudek kiaušinis (makro) | Fotografija | Darau, blė

Ji fotografuota masteliu 1:1 ant didelės stiklinės plokštelės, todėl neatrodo „išdidinta“.

Man pačiam labiausiai patinka apibrėžimas, kad makro fotografija — tai smulkių, bet dar plika akimi įžiūrimų objektų fotografija. Tai kaip čia dabar būtų galima ir kokiais metodais tas makro nuotraukas daryti?

„Muilinės“ ir telefonai

Kai kurios muilinės ir kai kurie telefonai turi „macro“ režimą. Muilinės paprastai gali fotografuoti makro režimu ties plačiausiu objektyvo kampu. Kai kurie telefonai irgi sugeba fokusuoti vaizdą gan iš arti. Bet tai nėra „tikras“ makro, iki 1:1 didinimo toloka. Ką daryti?

Vėlgi, kai kurių muilinių gamintojai prie objektyvo įtaiso lizdą priedų „vamzdžiui“. Ant objektyvo uždedamas vamzdis su sriegiu filtrams ir ten galima kažkokius tuos filtrus įsukti. Vienas iš „filtrų“ — papildomų dioptrijų lęšis makro fotografavimui:

Canon G15 muilinė su makro adapteriu | Fotografija | Darau, blė

Kitas variantas — nueiti į sendaikčių turgų ir nusipirkti kad ir Helios 44-2 objektyvą su sąlyginai didele ƒ/2 diafragma ir jį apverstą naudoti vietoj makro adapterio. Taip taip, tiesiog nustatykite pilnai atvertą diafragmą, apsukite ir priglauskite prie muilinės ar telefono objektyvo. Dar gali tikti senas nuotraukų ryškinimo didintuvo objektyvas:

Nuotraukų ryškinimo didintuvo objektyvas | Fotografija | Darau, blė

O čia su juo daryta nutrūkusio montažinės plokštės takelio nuotrauka:

Nutrūkęs plokštės takelis | Fotografija | Darau, blė

Telefonams internete galima paieškoti įvairių universalių adapterių: „žuvies akies“, makro ir teleobjektyvų adapterių. Dažnai jie pardavinėjami rinkinukais:

Telefono fotoaparato adapteriai | Fotografija | Darau, blė

Be abejo, dauguma tų adapterių gaminami iPhone telefonams, bet būna ir universalių… tik kaži, ar verta į tai investuot.

Veidrodinukai ir kiti hibridai

Veidrodiniai ir kiti fotoaparatai su keičiamais objektyvais turi kur kas daugiau galimybių makro fotografijai. Tiesa, dėl tų „kitų“ man šiek tiek keista. Nežinau, ar kalbininkai, ar tiekėjai sugalvojo beveidrodžius, bet su keičiamais objektyvais ir stambiais jutikliais, fotoaparatus vadinti „sisteminiais“. Čia gal kad „kompaktinė beveidrodė sistema“ būtų trumpiau? Aš tai juos seniau vadindavau „hibridiniais“, nes jie sujungia veidrodinių fotoaparatų ir muilinių pasaulius į vieną, paimdami vieną kitą gerą savybę iš abiejų. Bet šitas terminas neprigijo. Šiaip aš juos vadinčiau „elektroniniais“, nes juose likę mažai mechanikos. Bet, be abejo, tai nebūtų visai teisingas pavadinimas… tiek to, bus gerai ir „sisteminiai“. Esmė, kad objektyvai keičiami, visa kita mums šiuo atveju neįdomu. Taigi, dabar apie visokias galimybes priartinti makro pasaulį…

Papildomos dioptrijos

Tai yra paprasti stiklai, sukami ant objektyvo kaip filtrai. Jie paverčia objektyvą “trumparegiu” ir įgalina fokusuoti mažesniu atstumu.

Šių stikliukų didžiausias privalumas yra, aišku, kaina ir naudojimo paprastumas. Išlieka automatinio fokusavimo savybės, apšviestumo matavimas ties atvira diafragma. Tačiau yra ir trūkumų. Visų pirma, labai stipriai nukenčia vaizdo kokybė. Ties kraštais ji būna ypatingai prasta, o ir centro ryškumas tik patenkinamas. Na ir didinimas nėra toks jau stiprus kaip norėtųsi.

Makro filtrai | Fotografija | Darau, blė

Achromatiniai lęšiai

Tai panašus daiktas į paprastus dioptrinius lęšius, tačiau šie lęšiai yra suklijuoti iš dviejų stiklų, todėl ryškumas yra žymiai geresnis ir achromatinės aberacijos mažesnės. Tačiau, atitinkamai išauga ir kaina. Šie stikliukai yra gerokai brangesni, nors siūlo ir tikrai geresnę kokybę. Deja, ypatingo didinimo su jais irgi nepavyks pasiekti.

Achromatinis makro filtras | Fotografija | Darau, blė

Du objektyvai

Jeigu turite du objektyvus, ši dalis jums patiks. Galima gauti labai įspūdingą didinimo efektą prie prie fotoaparato objektyvo galo pridėjus kitą, apverstą objektyvą. Tas apverstas objektyvas veikia kaip labai aukštos kokybės achromatinis lęšis. O objektyvų židinių nuotolių santykis yra didinimo santykis. Tarkim, jei prie fotoaparato prisuktas 100 mm objektyvas, o ant jo galo uždėsite apverstą “penkiasdešimtuką”, gausite didinimą 2:1, taigi fotografuojamas objektas bus dar ir padidintas.

Dirbant su apverstu objektyvu paprastai iškyla keletas nepatogumų. Apverstasis objektyvas turi būti pakankamai šviesus. Jei turite 50 mm objektyvą su 1,4 ar netgi 1,2 maksimalia diafragma, jums pasisekė. Jei diafragma siauresnė, galite gauti nuotrauką tamsiais kampais. Taip pat nepatogu rankomis laikyti antrąjį objektyvą priešais, ypač, jei objektyvai “nesutampa”. Tam yra specialūs žiedai su sriegiais iš abiejų pusių. Taip galima du objektyvu susukti į krūvą, tačiau jei pamiršite išjungti automatinį fokusavimą, dėl antrojo objektyvo svorio galite sudeginti fokusavimo varikliuką. Na, jeigu fokusuojant sukinėjasi pirminio objektyvo galas. Jei fokusavimo sistema vidinė – galite nesukti galvos.

Taip pat šio makro fotografavimo trūkumas yra tas, kad tenka prieiti labai arti fotografuojamo objekto, paprastai tas atstumas sudaro vos kelis milimetrus.

Šio metodo privalumas yra didžiulis didinimas ir gera vaizdo kokybė. Verta pabandyti, vis tiek paprastai veidrodinuko savininkai turi bent po porą objektyvų. Po to, kai pats pardaviau savo visą Pentax sistemą, kurios komplekte buvo ir šiuolaikiškas kokybiškas makro objektyvas, naudojuosi štai tokiu tandemu:

Zūmas su apverstu objektyvu makrofotografijai | Fotografija | Darau, blė

Apverstas objektyvas

Apverstą objektyvą galima naudoti ir tiesioginiam fokusavimui į fotoaparatą. Kad ir keista būtų, bet tai veikia. Apverstas objektyvas fokusuoja gerokai arčiau. Tik tiek, kad neveiks nei automatinis fokusavimas, nei automatinė diafragma, nes visi objektyvo valdymo kontaktai atsiduria priešingoje pusėje. Be to, ne kiekvienas fotoaparato modelis gali fotografuoti be prijungto objektyvo. Pasitikrinkite prieš tai.

Makro fotografavimas su apverstu Nikon objektyvu | Fotografija | Darau, blė

Apversto objektyvo kokybė išlieka, tačiau jį nepatogu naudoti ir atstumas iki objekto tampa labai mažas. Be to, objektyvas turi būti ganėtinai šviesus, geriausiai vėlgi tiktų „penkiasdešimtukas“.

Tiesa, kaip galite patys suprasti, simetrinės optinės sistemos objektyvai apversti „neveikia“. Na, nes jie simetriniai 🙂

Makro žiedai

Kadangi objektyvą pastūmus toliau nuo fotoaparato sumažėja fokusavimo atstumas, specialiai šiam tikslui yra naudojami ilginimo žiedai. Jie yra įterpiami tarp objektyvo ir fotoaparato. Šie žiedai į fotoaparatą įstatomi kaip eilinis objektyvas, o objektyvas įstatomas į žiedą. Išlieka objektyvo kokybė, tačiau atstumas iki fotografuojamo objekto gali smarkiai sumažėti. Tačiau galima kombinuoti bet kokį žiedų kiekį ir plotį. Paprastai galima nusipirkti trijų žiedų komplektą ir juos įvairiai maišyti.

Makro žiedai | Fotografija | Darau, blė

Pigiausi žiedai atlieka tik tą vieną funkciją — įsiterpia tarp objektyvo ir fotoaparato. Objektyvas elektroniniu ir mechaniniu būdu su fotoaparatu nesusiejamas, todėl tenka dirbti rankiniu būdu. Brangesni ir geresnės kokybės žiedai atitinkamai „pailgina“ ir objektyvo elektroninius kontaktus ir fiziškai sujungia diafragmos valdymą. Kai kuriems fotoaparatų modeliams, kurie fokusavimo varikliuką turi korpuse, žiedas turi papildomą „kardaną“.

Vienas iš šių žiedų trūkumų yra jų fiksuotas dydis. Kad su 50 mm objektyvu, sufokusuotu ties begalybe, būtų gautas 1:1 didinimas, jam reikia ir 50 mm pločio žiedo. Tuo tarpu 100 mm objektyvui žiedo reikės atitinkamai irgi 100 mm.
Deja, šie žiedai nėra pigūs. Ypač, jeigu norėsite pilnai dirbančio objektyvo su visos elektronikos perdavimu. Bet visgi jie gerokai pigesni už specialius makro objektyvus.

Dumplės

Fotografuojant su apverstu objektyvu (bet visiškai nebūtinai) dažnai naudojamos dumplės. Pamenate tokius senovinius fotoaparatus su dumplėmis? Taip taip, panašus įtaisas — dumplės su bėgeliais — naudojamos makro darbams. Ir nebūtinai su apverstu objektyvu. Stumiant objektyva nuo fotoaparato tolyn, fokusavimo atstumas mažėja. Tik tiek, kad tai gan gremėzdiškas įtaisas ir taip pat neveikia nei fokusavimas, nei diafragma.

Makro dumplės | Fotografija | Darau, blė

Tele- ir makrokonverteriai

Telekonverteriai paprastai skirti objektyvo židinio nuotolio padidinimui. Tačiau du kartus didinantis konverteris atitinkamai veikia ir makro didinimą. Jei objektyvas gali didinti 1:2, tai su dvigubo didinimo telekonverteriu jo didinimas bus 1:1, o tai yra normalus makro režimas.

Seniau buvo pagaminta keletas modelių konverterių su specialia makro fokusavimo funkcija. Tačiau jei nebegaminami. Geriausiai žinomas šių konverterių gamintojas yra kompanija Vivitar. Kita kompanija, Panagor, buvo pagaminusi ir specialų makrokonverterį, tačiau jis turi daug trūkumų ir nėra daugiau gaminamas. Na ir apskritai konverteriai neigiamai veikia vaizdo kokybę.

Telekonverteris | Fotografija | Darau, blė

Senesni makro objektyvai

Jei visgi norite tikro makro objektyvo, galite investuoti į senesnį naudotą modelį. Tai gali būti ir visiškai rankiniu būdu valdomas objektyvas, tačiau makro fotografavimui tai nebūtinai trūkumas. Kokybė šių objektyvų puiki. Vienintelis trūkumas tas, kad jų danga yra pritaikyta fotografavimui su filmu, o ne su skaitmenine matrica. Todėl fotografuojant su blykste, gali atsirasti „vaiduoklių“. Taip pat senesni objektyvai gali būti nesuderinami su fotoaparato ekspozicijos matavimo sistema.

Senas Cosina makroobjektyvas | Fotografija | Darau, blė

Skaitmeniniai makro objektyvai

Tai naujausios kartos objektyvai, su specialia danga darbui su skaitmenine matrica. Jie pilnai automatizuoti ir patys brangiausi iš visų kitų variantų. Tačiau dirbti su tokiu objektyvu yra didžiausias malonumas.

Sigma makroobjektyvas | Fotografija | Darau, blė

Taigi…

Jeigu norite užsiimti makro darbais, alternatyvų yra nemažai. Kuri iš jų yra priimtiniausia — rinkitės patys. Rekomenduočiau bent jau pabandyti triuką su dviem objektyvais. O jeigu nenorite labai didelio didinimo, galite įsigyti ir standartinį kintamo židinio objektyvą su specialiu makro režimu. Įspūdingo didinimo jis nepasiūlys, tačiau daugumą poreikių tikrai patenkins.

Nepamirškite, kad visas aukščiau nupasakotas priemones galima kombinuoti. Jeigu turimas makro objektyvas jūsų nepatenkina ir norite dar didesnio didinimo, galite naudoti ilginantį žiedą ar netgi dioptrinius lęšius. Tiesiog išbandykite įvairius variantus.

Antras dalykas, apie kurį reikia galvoti fotografuojan makro nuotraukas – apšvietimas. Bet tai būtų atskira tema. Pabaigai keletas nuotraukų.

Žmonikės plaukai su kažkuriuo senu Pentax objektyvu ant fotoaparato ir apverstu Helios 44-2 objektyvu ant galo:

Makrofotografija | Fotografija | Darau, blė

Ta pati kombinacija, kažkokio seno 35 mm Sigma objektyvo skardinis (ne plastmasinis!) dangtelis:

Makrofotografija | Fotografija | Darau, blė

Ypač sunkiai dėl fokusavimo neatitikimų nufotografuota musė su 105 mm Sigma makroobjektyvu infraraudonajame spektre:

Infraraudonoji makrofotografija | Fotografija | Darau, blė

Grįžom kartą namo, o ant stalo puodas su pamirštais raudonaisiais serbentais… o ant jų – baisiai gražūs pelėsiai:

Makrofotografija, pelėsiai | Fotografija | Darau, blė

Čia tie pelėsiai dar iš arčiau, ant makroobjektyvo galo uždėjus dar ir apverstą Helios 44-2:

Makrofotografija, pelėsiai | Fotografija | Darau, blė

O čia – jau subrendusios pelėsių sporos:

Makrofotografija, pelėsiai | Fotografija | Darau, blė

Na ir uodas:

Makrofotografija | Fotografija | Darau, blė

Gintarėlis su inkliuzu (su aukščiau parodytu mano dviejų objektyvų tandemu):

Gintarėlis iš Juodkrantės paplūdimio su inkliuzu | Darau, blė

Lyg ir tiek šiam kartui.

Komentarai
 1. Adis parašė:

  Aš savo patrankai makro setą susirinkau už ~100 LTL.

  Čia į tą kainą įtraukiu ir Heliosą, kurį per skelbimus ar blusturgiuose galima už 50 LTL rasti.
  Tik kad namie pas mus jų bent keli mėtosi, tai nieko nereikėjo pirkt.

  Tada už ~25 LTL adapteris Canon-> M42 iš eBay.
  Tada M42 žiedų setas blusturgyje už 25 LTL.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.