Taupymas: broliai lenkai

Posted: 2014-11-01 in Pezalai
Žymos:

Sveikiju visus su visais šventais. Šiandien visiems sveiko proto žmonėms linkiu sėdėti namuose ir nekonkuruoti keliuose su pensininkų lauželiais. Parsisiųsti naujų filmų, nusipirkti butelį viskio ar kažką tokio ir turiningai praleisti šią šventą dieną. Na, ir mano eilinę pezalų porciją paskaityti, be abejo.

Užkadangi eilinį kartą su šeimyna nusiaubėm Suvalkus, pagalvojau, kad jau laikas parašyti gromatėlę ir šia tema: kaip sutaupyti išleidžiant pinigus broliams lenkams paremti.

Šiaip aš nesu didelis lenkiškojo apsipirkimo ekspertas. Netgi nesu įsitikinęs, kad apskritai sutaupau kažką.

Turėjom tokius kaimynus kieme. Jauni žmonės, simpatiški tokie, mergaitė visai kruštinaseksuali. Ir su mažučiuke mašinyte jie vis aiškiai grįždavo ją pilną sauskelnių pakų prisikrovę. Mašinytė būdavo užkišta tiek, kad dar dėžę sauskelnių mergaitė ant kelių laikydavo. Na, tikrai rimtai prisikraudavo ir paskui, turbūt, vietoje per skelbimus išparduodavo.

Regis, tuo metu buvo pats bumas važiuoti „į lenkus“ ir apsipirkti. Patarimai visokie ten sklandė, supermamkėse begalinės paklodės privyniotos, kur, kas ir po kiek labiau apsimoka. Sklandė visokie gandai, kad Suvalkuose kainos užkeltos dėl didelio lietuvių srauto, o va iki Balstogės nusibeldus dar labiau sutaupyti galima…

Aš įsitikinau: lenkuose tikrai daug kas pigiau. Netgi smarkiai. Be to, yra alternatyvių produktų, kurių Lietuvoje ir su žiburiu nerasi. Sakykim, kažkada dariau konservuotų žirnelių testą: pirkau visus įmanomus konservuotus žirnelius ir ėdžiau: įsitikinau, kad mano skoniui alternatyvų nėra, Bonduelle vis tiek geriausi ir skaniausi. O į Lenkiją nuvažiavęs ir Lidl parduotuvėje apsilankęs šast ir radau iš karto tinkamą alternatyvą. Be to — pigesnę. O ir Bonduelle tenai pigesni, jei norėtųsi prie to paties likti.

Šitas pavyzdys su žirneliais — vienas iš atsitiktinumų. Ne viskas ten pas tuos lenkus taip gerai. Be to, suveikia ir aklumo principas: žmonės tiesiog ima pigesnius produktus ir džiaugiasi. O kad jų kokybė irgi „pigesnė“ — nesusimąsto. Lietuvoje pirkdami prastos kokybės pigesnes prekes lygiai taip pat sutaupytų. Bet va, Lietuvoje galima pasiskaityti, kas ant etikečių parašyta, kokybę kažkaip įvertinti, o į Lenkiją toli gražu ne visi lenkų kalbos ekspertai važiuoja. Aš, pavyzdžiui. Nu nekertu lenkų kalbos normaliai, nors tu ką. Kažkiek grabaliojuosi, žinau, kad kokakola be ledo bus „bez lodu“, bet tai ką jau čia…

O dabar — kiek rimčiau. Net ir tuose pačiuose Suvalkuose su galimai užkeltomis kainomis galima pigiau apsipirkti. Tiesiog va taip banaliai: keičiant mūsų „Maximą“ kokiu „Kauflandu“ ar „IKI“ keičiant „Lidl“. Bet, suprantate, visa bėda „sutaupyme“ yra ta, kad reikia atskaičiuoti kuro sąnaudas. Na, man nuo Kauno su savo maža dujinuke iki Suvalkų nulėkt kainuoja apie 60 Lt. Na, gal truputuką mažiau, bet vis tiek. Tai kad sutaupyčiau, turėčiau prisipirkti pigiau tiek prekių, kad skirtumas tą 60 Lt pasiektų, o paskui prisipirkti antra ar net trečia tiek, kad tikrai „sutaupyčiau“. Tad jei manote, kad su vienu tokiu vežimėliu kažką sutaupysite, klystate:

Prekių vežimėlis Suvalkuose | Taupymas | Darau, blė

Reikės kokių trijų. O tada ir mašina mažoka pasidaro.

Yra, tiesa, vietų, kur sutaupyti galima efektyviau. Sakykime, „Lidl“ parduotuvėje parduodamos „Toujours“ sauskelnės tiek pigesnės, kad Lietuvoje net iš po skverno nenusipirksi. Kai vaikas buvo mažas, tai tuo metu lyginom, kur ir kaip pigiausiai galime gauti šių sauskelnių ir tada važiuodavom į Suvalkus. Keturi pakai sauskelnių mums atpirkdavo dyzelio kainos skirtumą ir visos kitos prekės jau eidavo „į pliusą“. Gerai, žinoma, kad mūsų dukrikės subinė geležinė ir jai jokių reakcijų nuo sauskelnių nebuvo. O tiem, kieno vaikams subines beria, tai vargas — bet ko neužmausi.

Suvalkuose mes tradiciškai perkam „ilgai grojančius“ produktus: paletėmis konservuotus žirnelius ir kukurūzus, „kreidinį“ pieną (kaip „Mū“, tik gerokai pigesnį), ganėtinai geros kokybės makaronus, konservuotą tuną, visokias įpakuotas mėsikes pusryčiams, sviestą lydymui ir miltus. Dar Lidl perkam vietinės kepyklos duoną, kuri yra tiesiog žiauriai skani — prištabeliuojam šaldytuvą kepaliukais. Na, ir keliom dienom pasiimam mėsos: vištų krūtinėlių ten ir panašiai, tik kad neturim šaldiklio, tai daug negalim pasiimt.

Aš labai mėgstu kokybiškus austriškus prieskonius „Kotányi“. Na, žinote gal, tokiais žaliais pakeliais… va kaip gvazdikėlių pakelis šitoj nuotraukoj:

Prieskoniai Khoresh Bādemjān Lapeh persiškam troškiniui | Receptai | Darau, blė

Jie Lietuvoje kainuoja 2 Lt ir kartais dar kažkiek centų. Suvalkų „Kauflande“ tuo tarpu jie kainuoja 49 grašius. Nesveikas skirtumas, kai pagalvoji. Tai šitų irgi užsiperkam, jei tenais užsukam.

Dabar mes į Suvalkus važinėjam daugiau „for fun“, negu taupymui. Kai kurie žmonės to nesupranta. Ko ten, atseit, važiuot, jei nieko nesutaupai. Kaip ko — pramogai. Nusipirkt kiek kitokių produktų. Pajust išvažiavimo „į užsienį“ jausmą — nors tas užsienis ir netolimas. Tiesiog pasivažinėt. Apsilankyt „H&M“ parduotuvėj, kuri smarkiai geresnė nei Vilniaus. Kaune, tiesa, jau irgi tuoj atsidarys — matysim, ar dar norėsim po to.

Kitas faktorius — atstumas iki Lenkijos. Alytiškiai, „marijempolėčiai“ ir kiti iš tų kraštų gali kur kas daugiau sutaupyti, nei kauniečiai, ar kokie vilniečiai. Viskas susiveda į kuro kainą. Tiesa, mes kartais su draugais pakaitom apsipirkinėdavom. Tai mes jiems antrą vežimą paimdavom važiuodami, tai jie mums — toks variantas irgi „taupesnis“.

Daugiau ir nežinau. Kaip minėjau, mes patys ne tiek dėl taupymo, kiek dėl įvairovės važiuodavom ir dabar važiuojam Suvalkuosna. Toliau nevažiuojam, nes paprasčiausiai laiko gaila. Be abejo, turiu ir draugų, kurie, pavyzdžiui, tinklo ir stulpelių tvorai važiavo į Balstogę bei tuo labai džiaugėsi. Suvalkai, suprantate, yra didelis kaimas, ten nėra tiek rinkos ir prekybviečių. Tikra lenkiška konkurencija prasideda giliau šalyje.

Tai va, kaip matote, aš toks taupytojas-mėgėjas Suvalkų atžvilgiu, ne kažkoks pažangus ekspertas. Bet procesu mėgaujuosi.

Komentarai
  1. karalius parašė:

    Įdomus skaitalas, ypač ta dalis apie dukros ištvermę.

    • Darau, Blė parašė:

      Hm, o kas ten tokio įdomaus? 😀 Nu tokia ta mūsų dukra, galėdavo prisivarius į sauskelnes sėdėt, kiek nori. O pereinamuoju laikotarpiu link puoduko nors ir pusę dienos baloj — kad nors kas…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.