Knyga: Franz Kafka — Procesas

Posted: 2014-09-28 in Pezalai
Žymos:,

Franz Kafka Procesas | Knygos | Darau, blėEilinį kartą užsimaniau truputuką apsišviesti ir paskaityti ką nors rimtesnio ar bent jau kažką, kas laikoma rimtu pasaulinės reikšmės kūriniu.

Jei esate skaitę apie kareivį Šveiką, tai „Procesas“ jums pasirodys kiek pažįstamas. Ta pati valstybė, ta pati santvarka, tas pats nesaugumo jausmas, kai už kokį nors pirstelėjimą ne vietoj gyvenimas gali nueiti velniop.

Kiekvienam mūsų gyvenime yra tekę susidurti su biurokratija. Vieniems daugiau, kitiems mažiau. Tik įtariu, kad visiems yra tekę pajusti dusinantį bejėgiškumo jausmą.

Yra viena smulkmena, kurią lengva praleisti „Procese“. Tai — tikėjimas, kad mūsų laikais viskas yra „geriau“. Moderniau — taip. Bet geriau — ne. Procesas gali įtraukti ir sunaikinti bet kurį, tik rafinuočiau. Teisingai perskaičius „Procesą“ iliuzijų nelieka.

Šiaip knyga nebuvo iš tokių, kurias skaityčiau ir džiugintų. Pernelyg erzina pagrindinio veikėjo naivumas. Deja, jis yra savo sistemos auka. Užgožtas informacijos stokos, supančiotas savo sluoksnio ribų ir nepataisomai nesugadintas tikėjimo teisingumu ir įsivaizdavimu, kad nuo jo paties kažkas priklauso. Liūdna ir graudu matyti, kaip iliuzijos po truputį bliūkšta ir ateina susitaikymas su neišvengiamu. Čia man iškyla klausimas, ar tas susitaikymas — ne dalis viso proceso tikslo?

Niūri ir slogi knyga, bet verta paskaityti. Aiškiai parodoma, kad pasidulkinimai ne su to lygio personomis procesui nepagelbės. Ir dar parodoma, kad bet kokia laisvė yra tik iliuzija.

Po šitos knygos norisi kokio nors linksmesnio skaitalo. Kažkaip prisiminiau tikrą šedevrą apie triušiukus, kuris yra vos ne diametraliai priešingas „Procesui“. O pats eisiu turbūt kokį Harį Poterį paskaityt, ne pirmą kartą girdžiu, kad gerai sueina visai.

Komentarai
 1. Emilija parašė:

  Dar labiau už “Procesą“ slegianti buvo “Pilis“. Irgi siaubingai beviltiška viskas, tik su daugiau buities. Šalia slegiančios valdininkiškos aplinkos, dar yra slegiantis žmogiškumas. Su Kafka blogai tai, kad skaitai, kankiniesi, aišku, įdomu, bet paskui tų knygų nuotaika nepalieka per gyvenimą, net jei išsitrina siužetai.
  Na, o prasidžiuginimui detektyvai savotiška tinka. Galima užtaikyti ant tokio malonaus, kur viskas veikia, teisėsauga, medicina, žudikas randamas, jo nebanalūs motyvai išaiškinami, žodžiu, harmonyland’as.

  • Darau, Blė parašė:

   Kodėl gi — blogai? Aš manau, kad kaip tik gerai. Gera knyga yra ne ta, kuri palieka galvoj siužetą, o paveikia taip, kad negali emocinio turinio užmiršt.

 2. Virga parašė:

  Nebaigiau skaityt 🙂 už**so. Nesididžiuoju nepagavus kaifo iš šio didžios išliekamosios vertės kūrinio, bet matyt suveikė kažkoks asmeninis absurdo netoleravimas 😀

 3. Edgaras parašė:

  Kokia pagrindinė mintis?

  • Darau, Blė parašė:

   Būdamas eiliniu sąžiningu durneliu prieš sistemą nepažaisi. Gal maždaug taip. O gal šiaip apie visos būties tuštybę ir beprasmybę.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.