Vaiko kambario įrengi(nėji)mas

Posted: 2014-09-21 in Tėvystė
Žymos:

Kažkadagi čia rašydamas savo 400-ąjį įrašą prisiminiau, kad būtų gerai parašyti apie vaiko kambario įrengimą. Tiksliau, įrenginėjimą. Miniseminarėlį darželyje pravedė „Vaiko kambario“ fantazuotoja Gustė.

Aš truputuką pabandysiu prisiminti, ką ten išgirdau ir pasidalinti. Ne viskas man pačiam atrodo pritaikoma, o kai kas pasirodė tiesiog tobula. Rišliai labai nenupasakosiu, nes ir seminarėlis labai rišlus nebuvo 😀 Ale buvo smagus.

Pirmasis dalykas, kurį išgirdau ir iš karto palaikiau teisingu: vaiko kambario negalima „įrengti“. Neįmanoma. Jei jūs galvojate, kad reikia sugalvoti, suplanuoti ir įrengti — jums žlugimas garantuotas. Kodėl? Ogi todėl, kad vaiko kambario įrenginėjimas yra nuolatinis procesas. Jis neturi konkrečios apibrėžtos pabaigos. Be to — net ir neturi turėti. Kas būtų, jeigu jūs laukdamiesi vaiko įrengtumėte jo kambarį su „viskuo viskuo“ ir paliktumėte vaiką jame gyventi kokius 20 metų? Šūds ant pagaliuko, va kas būtų.

Apskritai mane šita mintis netgi labai ramina. Neturiu kažkokio „dedlaino“, kažkokio mirtino poreikio „užbaigti“ kambario įrengimą. Jį galima nuolat kažkuo papildyti, patobulinti ir pakeisti. Vaikas auga — keičiasi ir kambarys. Kažkas nebereikalingo gali iš jo iškeliauti. Todėl neišsikelkite sau tikslo „įrengti“ vaiko kambarį. Turėkite tikslą jį nuolat tobulinti, nebijoti keisti ir padaryti vis kitokį. Mažam vaikui juk nereikia darbinio stalo, o paaugusiam gal ir dviejų bus per mažai — jei bus kažkokie atitinkami pomėgiai.

Bet kuriam vaikui turėti savo kambarį apskritai — labai didelis „turtas“. Ypač dvasinis. Tai — jo asmeninė teritorija, kur viskas kaip ir priklauso jam. Todėl ir keisti kambarį reikia leisti pačiam vaikui, kad jis pajustų pasitikėjimą savimi ir jaustų, kad jūs, tėvai, juo pasitikite.

Vaikui savo kambaryje reikia duoti daugiau laisvės, nei visur kitur. Galbūt padaryti vieną paišomą sieną. Galbūt leisit išsiklijuoti lipdukais ar savo paties darbeliais. Galbūt nupirkti tokį šviestuvą, kokį išsirinks — kad ir koks jis ten būtų (na, gal priklausomai dar nuo piniginės).

Regis, vienas didžiausių baubų — tvarka vaiko kambaryje. Galbūt nustebsite, bet didelę dalį tvarkos gali įvesti užrašai ant lentynų, stalčių ir dėžių. Nes kad ir kokią talpią spintą pastatytumėte, be struktūros joje bus bardaks. O užrašai net ir skaityti nemokančiam vaikui yra svarbūs ir įtaigūs. Taip taip, vaikai mėgsta užrašus. Va ir mūsų darželyje viskas aplipdyta užrašais iki negaliu, netgi „grindys“ pažymėtos 😀 Užtat vaikai pratinami prie teksto. Pritaikykite tai vaiko kambaryje — atsiras struktūra, papildomas skaitymo lavinimas ir ramybė tiek jums, tiek vaikui. Juk paprasčiau viską padėti ten, kur užrašyta, ar ne?

Šis pavyzdys su užrašais paimtas iš kažkokios gamyklos optimizavimo. Buvo kažkokių gudrių optimizuotojų sugalvota, kad visų detalių ir įrankių skyreliai turi būti sužymėti ir aprašinėti: elementariai „veržlės“, „vinys“, „atsuktuvai“ ir t.t. Nekyla tuomet ranka padėti ne į tą vietą, o ir paimti aišku iš kur. Nors, atrodo, negi supainiosi veržlę su varžtu? O supainioja žmonės, pasirodo…

Užrašai gali būti ir ne tik vaiko kambaryje. Baisiai gerai, kai užrašai yra ir virtuvėje. „Puodeliai“, „lėkšteliai“, „arbata“ — galėsite pasiųsti svečius į virtuvę pačius apsirūpinti. Mes, pavyzdžiui, labai mėgstam tokius svečius, kurie patys apsirūpina arbata ar kuo nors ten papildomai. Nors užrašų ir neturim, bet manau, kad reikės apie tai pagalvot.

Dar prie užrašų. Vaikams patinka visokie šūkiai. Kokie — nežinau. Prisižiūrėjau angliškų pavyzdžių, bet lietuviškų tai nėr. Sako, galima užrašyti elementariai vaikui: „Mes tave mylim. Mama ir tėtis“. Atseit, tai bus nuolatinis priminimas.

Vaiko kambarys gali būti ir auklėjamoji vertybes diegianti priemonė. Skamba keistai? Visai ne. Visokias vertybes labai padeda diegti paprasčiausios nuotraukos. Norite skatinti pagarbą šeimos nariams? Kabinkite jų nuotraukas. Ir ne tik vaiko kambaryje — savo irgi. Jums svarbu draugystė? Tegu būna prikabinėta ir draugų nuotraukų aplinkui.

Nežinau, kaip šiais laikais, bet man augant buvo tokia sąvoka „brangiausių daiktų stalčius“. Ir aš turėjau tokį! Ir ko tik jame nebuvo! Tiesą sakant, neseniai perskaičiau, kad visi žmonės turėtų turėti savo „brangiausių daiktų stalčių“, „lobių skrynelę“ ar kažką panašaus — tokią vietą, kur būtų prikaupta kažkokių dūšiai brangių (o kartais — ir pinigais labai brangių) niekučių, susijusių su prisiminimais, kažko kolekcionuojamo ir taip toliau. Na, brangiausi daiktai yra tokia subtili vertybė. Augant vaikams mes galim savo brangenybių jiems perleisti. Sakykim, aš pats turiu vieną iš brangesnių dalykų — senelio žiūronus, kuriuos man perdavė tėtis. Turėsiu ir aš ką perduoti.

Labai geras dalykas vaiko kambaryje yra stambiosios motorikos lavinimo priemonės. Na, visokios ten karstynės, lipynės, virvės, sūpynės ir panašiai. Aišku, gerai tam ir dviejų aukštų lova, nors aš esu šiek tiek priešiškai nusiteikęs prieš tokias lovas.

Prie stambiosios motorikos taip pat tinka ir koks nors didelis kamuolys, pasilypėjimo kėdutės, o taip pat ir paprasčiausiai leidimas vaikui jo kambaryje karstytis, kur nori. Nors šiaip aš nematau problemos leisti karstytis ir šokinėti visur kitur — išskyrus savo darbinį ar virtuvės stalą. O jeigu bijote, kad jūsų lova ar sofa suluš — tai blogi baldai, pats laikas keist į patvaresnius 😀

Šiaip visiškai nesuprantu vieno dalyko: televizoriaus vaiko kambaryje. Kaip ir miegamajame, beje. Na, apskritai televizoriaus nauda namuose man abejotina — nebent kartais krepšinį ar futbolą pažiūrėt ar naudoti kaip vaizduoklį filmų peržiūrai iš medijos centro. Bet kad vaikas kambaryje savo televizorių turėtų… na, reikia proto neturėt.

Nuo savęs galiu pridėti: „vaikiška“ lova man atrodo nesąmonė. Na, kūdikio lovelė pirmiesiems mėnesiams — viskas gerai. Bet kai jau įrenginėjate vaiko kambarį ir ruošiatės jį pradėti ten kraustyti, tai laikas pirkti normalią 0,9×2 m lovą:

 • Ekonominis faktorius: vaikui paaugus nereikės keisti „vaikiškos“ lovos į „normalią“
 • Patogumo faktorius: atsigulti šalia paskaityti knygutę, naktį nuraminti ar liūdintį paguosti.

Norėtumėte įsigrūsti šalia vaiko į jo 1,6 m ilgio lovelę? Ar įlipti į antrą aukštą? Aš tai ne. Bet čia lemiamą reikšmę turi šeimos įpročiai. Mes su dukra kartu skaitom knygas kasdien prieš miegą ir būtent jos lovoje. Kitiems galbūt šis faktorius nesvarbus.

Kas dar labai svarbu su didele „normalia“ lova? Taip įkvepiate vaikui pasitikėjimo savimi, padedate jam pasijusti visaverčiu šeimos nariu, „beveik suaugusiu“. Juk jis gavo tikrą didelio žmogaus lovą! Galbūt net neįsivaizduojate, kiek daug tai reiškia vaikui.

Na, lyg ir tiek minčių. Reikėjo anksčiau užsirašyti, dabar daug pamiršau…

Reklama
Komentarai
 1. mindogas parašė:

  Aš kažkaip irgi nesuprantu kodėl reikia vaikam kitokios nei normalios vaikui lovos. Juk 0.9 ant 2m pats tas dydis 🙂 Kita vertus, jei kambarys nedidelis, o vaiku ne vienas, tai dviaukštė gal ir nebloga išeitis būna.

 2. Darius parašė:

  O ką dėl berniuko ir mergaitės kambario? T.y. kad abu vaikai viename kambary augs. Jau ne kartą girdžiu, kad čia nelabai gera mintis.

  • Darau, Blė parašė:

   Aš apskritai nemanau, kad bendri kambariai yra gerai. Berniuko-mergaitės man atrodo ypač nekokia mintis. Galbūt nėra svarbu iki tam tikro amžiaus, bet vėliau visi vaikai pradeda kuklintis, nori privačios erdvės ir jiems ją būtina suteikti. Jei yra bendras kambarys, tai tada reikėtų bent jau atskirti erdves, kad kiekvienas turėtų savo atskirą kampelį pasislėpti. Nors ir labai daug kas priklauso nuo šeimos tradicijų, bet prasidėjus lytinei brandai vaikai ypač nori slėptis ir persirenginėti privačiai. O gal ir ne tik persirenginėti, gal elementariai susipažinti su savimi. Tad berniukui su mergaite tokioje situacijoje viename kambaryje gali blogai baigtis…

   Daug kas priklauso ir nuo šeimos galimybių. Vieni gyvena visi krūvoj vienam kambarėly, o kiti gali ir penkiems vaikams po kambarį išskirti. Aš – už atskirus kambarius, nepriklausomai nuo lyties. Jei yra du kambariai, o vaikai trys, na, tai vis tiek du iš jų bus tos pačios lyties ir galės bendrai lengviau sugyventi.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s