Rusiška „е“ ir Ubuntu 14.04

Posted: 2014-09-09 in Pezalai
Žymos:, ,

Aš, kaip ir dauguma retkarčiais kažko paieškančių ar parašinėjančių rusiškai, naudojuosi fonetiniu klaviatūros išdėstymu. Na, lotyniškos raidės sutapatinamos su rusiškomis — su šiokiais tokiais pamainymais, bet jie lengvai įsisavinami, o Linux — ir nesunkiai pataisomi.

O štai susidiegęs Ubuntu 14.04 (aha, dar nuo balandžio mėnesio) pastebėjau, kad negaliu surinkti paprasčiausios rusiškos „jie“ (е). Niekaip. Netgi įsijungęs klaviatūros pavaizdavimą ekrane pamačiau, „e“ klavišas yra tuščias, jame tik su Alt Gr galima euro ženkliuką surinkti. Visokie trumpi pabandymai nieko nepakeitė, tam kartui užmečiau. Kai reikėdavo ko pagūglinėti, rusiškąją „jie“ nusikopijuodavau.

Kol neprireikė truputuką teksto surinkti. Tad sėdau ir pradėjau krapštyti, kame gi čia reikalas. Internetas nieko nepasakė. Arba nesugebėjau problemos apibūdinti. Tada ėmiau žiūrinėti xkb failus. Na, Linux yra tokia klaviatūrų aprašinėjimo sistemėlė. Failai paprasti, tekstiniai, juos galima pasiredaguoti ir lengvai pasitobulinti klaviatūrą. Viskas atrodo gerai. Galvoju, reikia pabandyti tą „jie“ laikinai ant kokio kito klavišo perkelti, kad ir vietoj @ ženkliuko. Paredagavau failą atitinkamai. Paleidau komandą:

sudo dpkg-reconfigure xkb-data

Klaviatūra atsinaujino. Aha. Tai reiškia, kažkur kitur šaknis. Susidiegiau paprastą rusišką klaviatūrą. Ten viskas tvarkoje… ir euro ženklas ant „e“ klavišo, tik raidė ten rusiška „u“. Hmm…

Čia stuktelėjo. xkb failuose aprašinėti klavišus galima dviem būdais. Klavišai turi eiles ir numeriukus. Sakykime, mano problematiškas klavišas yra AD03. Na, kaip kuri eilė vadinasi ir kelintas klavišas yra reikiamas, galima suprasti kiek panaršius xkb failus. Antras būdas yra „įskaitomesnis žmogui“. Sakykim, „e“ raidės klavišas gali būti apibūdinamas kaip „LatE“.

Yessss!!! Paprastos rusiškos klaviatūros aprašyme naudojamos eilės ir numeriai. O fonetinė kažkodėl aprašyta „žmogui skaitomu“ formatu:

key <LatE> { [ Cyrillic_ie, Cyrillic_IE, EuroSign ] };

O jeigu aš „LatE“ pakeisiu į „AD03“? Bandom. Pakeičiu, vėl paleidžiu dpkg-reconfigure ir… valio! Veikia!

Kame reikalas tiksliai — nežinau. Aš neišmanau šios Linux dalies subtilybių. Bet įtariu, kad yra žemesnio lygio klaviatūros tvarkyklė, kuri įkiša euro ženklą ant „e“ raidės ir taip suknisa „LatE“ aprašymą. Jei nurodau klavišo eilę ir numerį, matyt, tvarkyklė gauna „griežtesnį“ nurodymą, kaip tas klavišas turi elgtis.

Taigi, paredagavęs /usr/share/X11/xkb/symbols/ru failą ir pakeitęs „LatE“ į „AD03“ problemą išsprendžiau. Rusiška „jie“ vėl veikia.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.