Kelios šviesos diodų lemputės, III dalis. Geresnio CRI link

Posted: 2014-09-05 in Darbeliai
Žymos:, , ,

Po įsigytų lempučių apžvalgų (pirma ir antra) atėjo laikas modifikacijoms. Modifikacijos paprastos: norėjau apyšlykštį žalsvą atspalvį praturtinti raudonumu. Kadangi turiu kelis halogeninių lempučių pakaitalus pagamintus su 5050 tipo šviesos diodais, tai tokių diodų pakelį užsisakiau. Juokinga, užsisakiau visus raudonus, o gavau šešių spalvų. Įskaitant kažkokius rausvus diodus, kurie netgi padengti rausvu liuminoforu. Dar jų nebandžiau įjungti, bet reikės. Įdomu, koks biesas už to rausvo liuminoforo slepiasi. Už gesvo ar geltono (kuris sukuria „baltą“ šviesą) paprastai slepiasi mėlyni diodai.

Pradžiai ėmiausi paprastos 12 V lemputės, halogeno pakaitalo:

Halogeno pakaitalas, šviesos diodų (LED) lemputė | Elektronika | Darau, blė

Man kažkaip rodosi, kad iš trijų „baltų“ diodų reikėtų vieną pakeisti raudonu. Pažiūrėsim, kas gausis.

Pradžiai užsikūriau du lituoklius ir pabandžiau du diodus nukrapštyti. Šiaip nieko, bet kiek aplydžiau gretimus diodus. Gerai, kad tas nieko blogo jiems nepadarė:

Šviesos diodų lemputė su nulituotais dviem diodais | Elektronika | Darau, blė

Paskui prilitavau du raudonus. Prijungiu prie 12 V šaltinio ir, aišku, nedega. Išsiimu vieną ir per varžikę bandau pratestuot. Nu ir ką… jei pažiūrėsite į pirmą nuotrauką, tai galbūt pastebėsite, kad ant kiekvieno diodo kampelio yra žymė. Nepatikėsite: parsisiųstų kiniškų šviesos idiotų žymė priešingoje pusėje, nei baltųjų išlituotųjų. Teko išlituoti ir prilituoti priešingai. Va taip ir būna, kai pagalvoji, kad nereikia pratestuoti ir pasitiki gamintojais ir kinais. Kur tai matyta, sukeisti vietomis lyg ir standartinių 5050 diodų žymes? Nu kažkokia nesąmonė stačiai.

Bet kokiu atveju, sukeičiau ir veikia:

Šviesos diodų lemputė su įlituotais papildomais raudonais šviesos diodais | Elektronika | Darau, blė

Toks jausmas, kad nelabai šviečia tie raudoni, ypač palyginus su „baltais“. Na, bet kažkiek papildomos raudonos šviesos suteikia.

Va ir galutinis snarglėtas variantas, tikrai nesistengiau gražiai šitos operacijos atlikti:

Šviesos diodų lemputė su pakeistais raudonais diodais | Elektronika | Darau, blė

O dabar – šviesos kokybės testas. Be abejo, visiškai vizualus ir jums – su fotoaparatu.

Čia – nemodifikuotos lemputės šviesa:

Šiltai baltos diodinės lemputės šviesa | Elektronika | Darau, blė

O čia – paraudoninta lemputė:

Modifikuotos su raudonais diodais šviesos diodų lemputės (LED) šviesa | Elektronika | Darau, blė

Šviesos srautas, be abejo, krito, visgi trečdalį diodų pakeičiau. Tačiau atspalvis gyvai tapo kiek malonesnis. Įmontavau vonioje ir pabandžiau įvertinti savo veidelio atspalvius. Nežinau, ar čia religinis įsitikinimas, ar kažkas, bet lyg ir geriau truputuką.

Šiaip mano idėja nėra visai „iš lempos“, nors ir apie lempas. Mintis maišyti melsvų ir raudonų diodų šviesas jau įgyvendinta. Yra ne tik OSRAM, bet ir Philips lempučių, veikiančių panašiu principu. Kažką dar daro Yuji Lighting, bet jų diodų gauti nepavyko.

Aš, tiesą sakant, ypač laukiu QLED lempučių – kvantinių taškų šviesos diodų. Gal iki tol, kol reikės susikonstruoti name apšvietimą, jie jau ateis į rinką? Yra jau Kindle Fire planšetinukas su QLED ekranu ir eksperimentinių diodų, kurių galima įsigyti sudėtingais kanalais. Gal reikės pabandyt…

Na, dar viena lemputė pasiruošusi skerdimui. Tai – E14 cokolio ir 9 W lemputė, su trimis 3 W diodais ir retro gaubteliu:

9W ir E14 cokolio šviesos diodų lemputė su retro gaubteliu | Elektronika | Darau, blė

Čia viskas paprasta, tiesiog įlitavau analogiškų parametrų 3 W raudoną šviesos diodą:

Modifikuota 9W ir E14 šviesos diodų lemputė su vienu raudonu šviesos diodu (LED) | Elektronika | Darau, blė

Šviečia gi ir nesprogsta niekas:

Šviečianti modifikuota 9W ir E14 šviesos diodų lemputė su vienu raudonu šviesos diodu (LED) | Elektronika | Darau, blė

Tik va, išsukinėjant iš cokolio išsisuko ne lemputė, o jos radiatorius:

Nuo šviesos diodų lemputės nusisukęs radiatorius | Elektronika | Darau, blė

Būkite su tokiomis lemputėmis atsargūs. O tai kokiame nors komplikuotai mažame gaubtelyje įsukus galima ir nebeiškrapštyti.

Miegamojo testas. Kairėje – modifikuota lemputė, per vidurį ir toliausiai – 60 W kaitrinė, o dešiniausioji – nemodifikuota 9 W „šiltai balta“ diodinė lemputė:

Miegamojo šviestuvas su modifikuota šviesos diodų lempute, nemodifikuota ir kaitrine | Elektronika | Darau, blė

Jei kam įdomu, tai ten ant lubų visokie gyvūnėliai, žvaigždutė ir kiti herojai — fosforescuojanti instaliacija. Labai smagu užgesinti šviesą ir paspoksoti į žalsvą švytėjimą. Na ir šiaip naktį atsibudus jaukiau.

Kai žiūriu plika akimi, nemodifikuotoji lemputė atrodo kiek žydroka. Ir šiaip, manau, kad jeigu jau norėtumėte užsiimti lempučių modifikavimu, tai reikėtų pirkti šaltai baltas. Dabar jau trečdaliu atskiesto raudonumo vos ne per daug. Tačiau eksperimentu iš esmės esu patenkintas.

Nesu patenkintas vienu dalyku: kad nėra aišku, kur ir kaip įsigyti gerą CRI indeksą turinčių lempučių. Yra jų, bet beveik visos yra išskirtinai amerikoniškos, 110 voltų. O aš gal norėčiau 12 ar 24… taigi šioje rinkos dalyje kol kas reikia laukti proveržių arba imti dizainerių rekomenduojamas lemputes – pastarosios žiauriai brangios ir ne visų forma man patinka.

Šviesos diodai yra labai gerai, bet dar nepakankamai. Užsiteršti namus šaltai balta lavoninės šviesa, violetiniais „spaikais“ arba žalsvais tonais paprasčiausiai nesinori.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.