Įvairūs taupymo būdai buityje

Posted: 2014-08-09 in Pezalai
Žymos:

Didelis vandens čiaupas | Taupymas | Darau, blėŠiandienos apžvalgėlė — kaip sutaupyti buityje. Konkrečiai ne apie susilaikymą, ne apie atidėjimą, o apie išlaidų mažinimą buities kryptimi. Pridėsiu ir sąrašėlį nelabai rimtų patarimų ir netgi visai idiotiškų — bet galbūt jie tiesiog išjudins sraigtelius ir padės sugalvoti kažką tinkamo sau. Kartais net ir labai kvailos mintys puikiausiai pasitarnauja naudingo sprendimo linkme.

Kas gi sudaro mūsų buitį? Apsiribosime šiam kartui namų ūkiu ir neliesime nieko išorėje: nei automobilių, nei žoliapjovių, nei stogo konstrukcijų. Užtai pažiūrėsime, kas gali padėti sutaupyti laiko, elektros ir vandens.

Pirmasis reikalas… jeigu žvelgsite ilgalaikėn perspektyvon, maždaug 20-30 metų, verta statyti namą ar jungtis prie kotedžo statybos. Būstas kainuos tikrai daugiau, tačiau atėjus senatvei jau būsite išsimokėję su juo susijusias paskolas, o visokie optimizuoti sprendimai smarkiai apribos kasmėnesines išlaidas. Jei įsigysite butą, tikrai kainuos pigiau, tačiau jei dabar šildymas žiemą kainuos 700 Lt, didelė tikimybė, kad po 30-ies metų mažiau nekainuos. Nebent pataikysite į renovaciją ar įsigysite naujos statybos butą — bet vėlgi, negalėsite to kontroliuoti, kiek jums tieks šilumos, tiek teks taikytis su kaina, net jei turėsite ir skaitiklį. Ne be reikalo sako, kad pigiausias kuras — nežymėtas beakcizis dyzelis ir vogtos malkos.

Tad jei jums dabar apie dvidešimt plius-minus, pradėkite galvoti, kaip pasistatyti namuką. Orientuokitės į vieno aukšto kompaktišką namą, su viskuo neviršijantį 200 m². Yra žmonių, kurie neįsivaizduoja, kaip tokiame „mažame“ name gyventi, bet čia yra paradoksas. Kai pirkau keturių kambarių butą, visi klausinėjo „kam tau toks didelis?“, o kai susiprojektavau namą, visi pradėjo klausinėti „kodėl toks mažas?“ Juokinga, gyvenamasis plotas ir buto, ir namo beveik toks pat… aš tikrai nemanau, kad man reikia, sakykim, „svečių kambario“. Na, kad būtų kur svečius kažkaip atskirai apnakvydint. Gali miegot ir svetainėj ant čiužinuko. Be to, apskritai manau, kad nakvojantys svečiai yra blogis, toleruojamas kartą į penkerius metus.

Tiek beletristikos, o dabar einame prie reikalo.

Indaplovė

Visų pirma, rekomenduoju šį straipsnelį. Visų antra, prie jo pridedu: lochai tie, kas neturi indaplovės. Neįsižeiskite, čia nieko asmeniško, tik mano nuomonė. Visų trečia, indaplovė gali sutaupyti ir vandens, ir elektros — priklausomai nuo gyvenimo sąlygų.

Jei gyvenate bute, tai jums kainuoja vanduo, be to, brangiai. Plaunant indus rankomis per mėnesį vien tam išnaudojama nuo 2 iki 4 m³ vandens. O kartais — ir daugiau. Netgi jei neleidžiate vandens visą laiką, o tik skalaujate, perplaunate ir mirkote užkimštoj kriauklėj, išnaudojate jo per daug. Indaplovė tuo tarpu naudoja ribotą vandens kiekį visam plovimo ciklui ir tą daro gan tiksliai. Vieno plovimo išeiga 12–14 litrų vandens, jei indaplovė ne prieštvaninė. Naujesnės ir dar mažiau sunaudoja, dešimties litrų nesiekia. Sakykime, kad naudojate indaplovę intensyviai: kiekvieną mielą dieną. Tai primetus 14 litrų vienai dienai per mėnesį gaunasi apie 430 l vandens (ne visi mėnesiai 31 dieną turi). Tai yra mažiau, nei 2–3 m³ vandens, tai netgi mažiau nei 0,5 m³ vandens. Tiesa, šaltas vanduo kainuoja nedaug, o indaplovė per vieną plovimą suvalgo nuo 1 iki 1,5 kW elektros, taigi reikia paskaičiuoti, kas gaunasi. Kadaise skaičiavau ir nusprendžiau, kad kainos atžvilgiu indaplovė nelabai atsiperka, nebent prijungsite ją prie karšto vandens įvado – tada atsipirks per porą metų. Per porą metų su mūsų pačių įpročiais, t.y. 5-6 įjungimais per savaitę. Taip taip, būtent šitaip dažnai. Kuo rečiau naudojate, tuo lėčiau atsiperka 😀 Rimtai.

Bet kokiu atveju, nors ir ne kažką sutaupysite finansiškai, sutaupysite be galo daug laiko. Aš niekada nesuprasiu žmonių, kurie sako, kad jiems 10 minučių pastovėti su lėkštėmis nieko nereiškia. Taip pat negaliu suprasti tų, kurie sako, kad vis tiek lėkštes sukrauna kur nors šalia. Man indaplovė – puikiausia vieta kavoti nešvariems indams ir palaikyti tvarką. Be abejo, ją reikia įkrauti ir iškrauti, bet tai atskiras klausimas.

Mūsų indaplovė per šešerius naudojimo metus atsipirko pilnai ir netgi kelis kartus, be to, įskaičiuojant visas chemines priemones. Jei norite, kad indaplovė taupytų ir veiktų gerai, niekada niekada nenaudokite universalių tablečių. Pirkite visas priemones atskirai: druską, miltelius ir blizgiklį. Beje, vietoj miltelių visiškai laisvai galima naudoti geriamąją sodą, kuri yra pigi. O veikia visai neblogai, tik gal priskretusias keptuves kiek prasčiau sudoroja. Mes indaplovei priemones perkame visuomet tiktai per akcijas, bet užsiperkam daug į ateitį, dažnai beveik metams į priekį. Bent jau paskutinė inventorizacija panašią situaciją parodė 😀

Skalbimo mašina

Panašiai, kaip ir su indaplove, bute verta pagalvoti apie karšto vandens įjungimą į skalbyklę. Tiesa, čia yra vienas minusas: ne viską galima karštu vandeniu skalbti ir nukenčia skalavimas. Jei turite santechninių įgūdžių, galima pastatyti vienakryptį maišytuvą, kad tiektų apyšiltį vandenį, bet bijau, kad investicija gali būti didoka.

Principas su priemonėmis tas pats. Pirkti aukščiausios koncentracijos priemones ir per akcijas arba visokiose antrinėse parduotuvėse, kaip „Thomas Phillips“. Tiesa, tą galite sau leisti, jei jums priimtini milteliai ar skystis su kvapais. Mes patys pripažįstam tik „Neutral“, nes, nu, nesikeikiant, nesuprantu, kokio organo tuos miltelius kvėpinti. Kaip ir dezodorantų su kvapais nesuprantu, pats geriausias dezodorantas – alūno šmotas…

Skalbyklę reikia prižiūrėti. Išvalyti filtrus kas porą-trejetą mėnesių ir tuo pačiu prasukti su geru karštu režimu tuščią skalbimą. Na, tokį piktesnį. Galima šiek tiek įpilti acto ar citrinų rūgšties, kad praėstų visokias ten nesąmones.

Niekada niekada nenaudokite kokio nors ten „Calgon“ ar kitos priemonės kalkėms valyti! Tai yra marketinginis triukas, kuris nieko neduoda, tik greitesnį susidėvėjimą! Galima kartais panaudoti, bet jokiu būdu ne su kiekvienu skalbimu! Kartą į tris mėnesius pravaryti tuščiu ciklu, bet kam pirkti tas brangias nesąmones, kai pigus actas padarys tą patį, tik kaži, ar ne geriau?

Dujų taupymas

Apie dujas turiu sukaupęs mažai patirties. Tačiau jomis nesižaviu. Jei yra galimybė, keiskite dujinę viryklę į indukcinę. Ypač jei kūrenatės balionais. Be abejo, gali būti didelės pradinės investicijos, nes ir dalį puodų gali prireikti pakeisti, o gal ir dar daugiau, bet ilgalaikis atsipirkimas garantuotas. Be to, namų aplinka bus gerokai švaresnė, nes dujos degina deguonį, tada reikia geresnio vėdinimo. O su vėdinimu būna visko, ypač žiemą. Tad jei dar neturite, planuokite indukcinę viryklę ateičiai. Kaip suprantate, čia kalba eina ne tiek apie pinigų taupymą, kiek apie komfortą ir patogumą. Be to, aš jau pats bandžiau lyginti dujas su elektra, o mano draugai, kurie turi indukcines kaitlentes, vienareikšmiškai pasisako už jų naudojimą ir efektyvumą. Pradinė įrangos kaina didelė, bet atsipirkimas per keliolika metų garantuotas. Taip, keliolika – čia yra ilgalaikė investicija. Bet kuo anksčiau pradėsit, tuo anksčiau ir baigsite 🙂

Apšvietimas

Apšvietimas man pastaruoju metu varo depresiją. Kaitrinės ir halogeninės lemputės yra ne tik elektros, bet ir šilumos eikvojimas. Ypač, jei norite daug šviesos ar dar kažko ypatingesnio. Mano namuose daug kur kokybiškos CFL (liuminescencinės) lemputės. Jas verta pirkti tik geras ir brangias. Na, nebūtinai labai brangias, bet jokiu būdu ne pigiausias. Yra tiekėjų, kurie importuoja neblogas lemputes. Vienos tokių yra lenkiškos „Kemot“ lemputės, jei neklystu. Laiko tikrai neblogai.

CFL lemputės „nemėgsta“ degiojimų. Tad tualetuose, tambūruose ir kitose vietose, kur lemputės įžiebiamos dažniausiai trumpam, geriau naudoti kaitrines/halogenines arba šviesod diodų (LED). Dėl CFL atspalvių ne kažką galiu pasakyti, bet tikrai pažįstu žmonių, kuriems patinka vadinamoji lavoninės šviesa (arba dienos šviesa). Aš mėlyno atspalvio negaliu pakęsti, jis mane erzina, todėl renkuosi 2700 K šiltumo lemputes. Jos beveik atitinka kaitrines, tik turi vos kiek daugiau žalsvo atspalvio.

LED tuo tarpu mane erzina. Kiniškos lemputės, kaip rodo mano paties bandymai, yra pernelyg brangios ir nekokybiškos. Kokybiškos kainuoja milžiniškus pinigus. O ypač kokybiškos su geru CRI (spalvų padengimo indeksu) normaliai prieinamos tik Amerikoje ir dar visos skirtos 110 V. Tokios, sakykim, yra antrosios kartos EnduraLED lemputės, kurios labai labai geros, su dviejų spalvų diodais ir dar su kokybišku liuminoforu. Bet a ką su jom Lietuvoje veikti? 😦

LED lemputes, tiesa, irgi galima bandyti įsigyti kokybiškas iš patikimų tiekėjų. Patiems modifikuoti ir gerinti charakteristikas… na, nebent esate trenkti, kaip aš. Bet labai abejoju, ar tai daryti verta. Projektuojantis, sakykime, naują būstą, yra lengviau, nes galima susiplanuoti 12 ar 24 V linijas ir parinkti atitinkamus šviestuvus. 220 V diodinių lempų naudoti neapsimoka, nes kiekviena turi atskirą maitinimo šaltinį. Dėl to krenta efektyvumas, trumpėja naudojimo laikas ir šiaip – brangu. Geriau permokėti už kokybiško CRI 12 ar 24 V šviestuvus ir pasistatyti galingą, bet vieną maitinimo šaltinį vienam ar net keliems kambariams. Šitą turėkite ant omens.

Durni patarimai

Šita tema man „nesirašo“. Turėjau daug idėjų, bet neturėjau laiko, o kai laiko atsirado, idėjas jau spėjau pamiršti. Bet užtai turiu keletą tikrai durnų patarimų, kurių dalį kadaise savo tinklaraštyje apklausinėjo ir aprašinėjo vienas pažįstamas kiborgas. Deja, jo tinklaraštis nunyko, o per interneto archyvą to įrašo neiškapsčiau. Tačau pabandysiu pasidalinti tuo, ką prisimenu.

 • Kai prausiatės duše, užsukite vandenį besimuiluodami. (Šitas patarimas gan rimtas, pats jį naudoju.)
 • Duše prausdamiesi nusišlapinkite – nereikės tualete be reikalo vandens nuleisti. (Nežinau, man tai nepriimtina, o ir pinigų taip labai negaila :-D)
 • Skutimuisi naudokite alyvuogių arba kokį visai pigų rapsų aliejų. Pigiau nei putos ar muilas (dėl muilo dar abejoju…) O ir drėkinamojo kremo po to nereikia (WTF?)
 • Grūdinkitės, naudokite mažiau karšto vandens. (Čia turbūt siūloma praustis šaltame duše. Gal ir nieko.)
 • Nešiokitės daugkartinius maišelius, kai einate apsipirkti. (Absoliučiai pritariu ir naudojuosi, nes dar ir gamtą saugau! Pašalinis poveikis: namuose pritrūksta maišelių, kai šiaip kažkam kažką įdėti prireikia.)
 • Prisisiotas sauskelnes galima vieną kartą išskalbti. (Eikit sau, rimtai? O skalbimas atsipirks? Kažkaip netikiu, nes sauskelnių sandara nepritaikyta tokiai nesąmonei.)
 • Važiuokite apsipirkti į Lenkiją. Kuo toliau nuo sienos su Lietuva, tuo geriau. Riba išnyksta maždaug ties Balstoge (Białystok). (Iš dalies… bet apie važinėjimus Lenkijon parašysiu atskirai.)
 • Dažniau vaikščiokite į naudotų drabužių parduotuves (skudurynus). (Čia pritariu, ypač, kai reikia kokių „darbinių“ drabužių arba gražių moteriškų ilgaaulių tikros odos batų. Tik va, laiko tai netaupysite visiškai…)
 • Remontuokite daiktus. (Mūsų vartotojiškas pasaulis ir produkcijos kokybė remontus stengiasi visiškai išstumti. O be reikalo, kai ką galima taip gerai pataisyti, kad nebus jokio noro pirkti nauja. Apie taisymus ir remontus irgi parašysiu, ką žinau.)
 • Daugiau skolinkitės ir skolinkite. (Čia irgi apie daiktus ir taip pat labai pritariu. Ir apie tai žadu išsiplėsti kada nors.)
 • Pirkite sezoną naudotas padangas. (Čia beveik mano credo, nes kaina skiriasi žvėriškai ir galima lakstyti paskui su kokiais nors Mišelinais.)
 • Turite pinigų – perkate Subaru. Neturite – perkate korėjietišką automobilį: Hyundai, Kia ir t.t. Vokiškas arba vagia/lupinėja, arba brangios, arba viena ir kita. (Nebūčiau toks kategoriškas, bet pritariu. Kuo toliau, tuo labiau myliu korėjietiškus automobilius. Subaru, be abejo, irgi.)

Tai va. O dabar norėčiau paprašyti jūsų, mano mieli skaitytojai, pasidalinti savo durnais ir protingais taupymo patarimais ir kitaip padiskutuoti. Aš čia pametėjau keletą minčių, galime papezėti ir daugiau. Kas už? 🙂

Komentarai
 1. simonakibartaite parašė:

  Įdomu buvo paskaityti 🙂
  TIk va dėl vandens kilo įdomių minčių. Gyvenam dviese. Per mėnesį vidutiniškai sunaudojame 4 kubus vandens (karštas jau seniai visam name atjungtas, turim boilerius). Kadangi antras gyventojas- be 5 min. paauglė, tai su taupymu jai kartais sunkiai išeina. Bet tai vis tiek neišeina viso to vandens indų plovimui išleist 🙂
  Elektros taupymui jau įpratau tą patį boilerį išjunginėt- pašildytą vandenį išlaiko maždaug parą-pusantros. Sutaupo gal ir ne milijonus, bet prisiminus ankstesnį įrašą- net tie keli litai per metus- vis į kišenę 🙂

  Ir vis prisimenu (gal ir čia anksčiau buvo minėta) prieš šimtą metų skaitytus patarimus- plaut indus vandens prisileidus į kriauklę, kad paskui jį pilt į kibirą ir juo nupilt tualete. Tas pats su maudymusi. Kažkaip sunkiai įsivaizduoju šiuolaikiniam gyvenime lakstymą su kibirais po namus 😀

 2. jarik parašė:

  Cia kaikuriems galbut labai jautrios temos, bet – kai neseniai pamaciau parduotuveje kiek dabar kainuoja cigaretes arba alus, buvau sokiruotas! :O O juk kaikurie ne tiek daug uzsidirbantys leidzia sau surukyti pakeli ar bent puse, cigareciu, o kiti ir alucio vakare po darbo buteliuka-kita isgeria. Paimkim pvz cigaretes – 10lt pakelis, tarkim rukome mes labai mazai, ir vieno pakelio uztenka 2 dienom – per menesi tai 150Lt! Kategoriskai nepriimu is rukanciu zmoniu verkslenimu, kad jiems turksta pinigu 🙂
  PS. Zinau, kad daugelis ruko kontrabandines cigaretes po kokius 3 litus, ar kiek ten jos kainuoja, bet tai vistiek minimum kokiu 50lt iseina uz abejotina malonuma…

  • Darau, Blė parašė:

   Mano senesniajame įraše apie taupymą buvo nuorodėlė, kokį elektrinį rūkymo aparatą reikėtų pirkti — tiek norint sutaupyti, tiek šiaip renkantis kokybišką daiktą. Dėl alaus nieko nežinau — man jis atrodo juokingai pigus. Jei dabar staiga butelis alaus pradėtų kainuoti 10 Lt, tai būtų brangu.

 3. Skirmantas parašė:

  Jei atidarysite visų kambarių duris, tai užteks vieno kondicionieriaus. Iš bėdos dar galima ventiliatorių kur nors pastatyt.

  Pirkt reikia tik didelę (t.y. normalais dydžio indaplovę) – tos pasiaurintos per mažos: daug indų netelpa, o mažai indų galima ir didelėje skalbti.

  Tualeto grindų plyteles dėti gelsvo atspalvio.

  Pirkti plastikinę vonią su negražia išore. Oj ei žmona ar kas kitas ims zirsti, jog negražu, tai reikia sakyti, kad planuoji ir tam panaudosite gipskartonį balkone, dėl kurio jau gavote anksčiau zirsti.

 4. Edvinas parašė:

  Nukrypsiu šiek tiek nuo taupymo temos. Indaplovę naudojam gal nepilną pusmetį, dar vis eksperimentuojam. Iš pradžių pabandėm tas universalias tabletes, plovė su jom gerai, bet po plovimo nuo indų jautėsi stiprus chemikalų kvapas. Dabar naudojam atskiras priemones (druską, miltelius, skalavimo skystį), milteliai šitie http://www.sveikiproduktai.lt/katalogas/koncentruoti-milteliai-indaplovems-900-g Tačiau šie milteliai gana prastai plauna, nereikia nė keptuvių, net lėkščių pridžiūvusių (pavyzdžiui po kokios nors košės valgymo) neišplauna.
  Kol kas galvoju, kad bėda plovimo priemonėse. Tai vis dairausi kitų, įdomu, kokias priemones jūs naudojat?

  • Darau, Blė parašė:

   Mes ganėtinai banalūs — pagrindiniai visi produktai yra „Finish“ (buvę „Calgonit“). Bandėm „Somat“, bet nelabai prilipo milteliai. Mažiausiai jaučiasi druskos įtaka: naudojam tokią, kokios per akcijas užsiperkam, tiek „Finish“, tiek „Somat“, tiek „Apta“. Na, ir visokius kitokius nouneimus. Blizgiklis irgi „Finish“ mums davė gan gerus rezultatus, bet kurį laiką teko pažaist su jo reguliatorium: mažinom tol, kol pradėjom matyt ant stiklinių nuosėdas, o tada kiek atsukom atgal. „Finish“ miltelių mums irgi kažkaip reikia mažiausiai. Bandėm netgi iš viso be jų — apyšvarius ir neužkepusius indus nuplauna, bet riebalų kiek lieka. Su soda irgi pusė velnio, bet keptuvių neima. Mūsų patirtimi „Finish“ ir „Somat“ dar kažko verti, o kiti nepatiko, nepakankamai gerai išplauna. Jau tada su soda geriau.

  • Skirmantas parašė:

   Man asmeniškai patogiausios yra Neutral tabletės (jos ten ne viskas viename). Jos įpakuotos į tą sutirpstančią pakuotę.

   Vienas tingiausių dalykų buityje yra krapštyti tabletes iš pakuotės. Berti miltelius ar pilti skystimą irgi mažiau patogu.

 5. Kiborgas parašė:

  Mūsų vieni smagiausių:

  – nemokamas internetas namie. Draugams reikėjo kabelinio interneto, o pas juos nėra, tai nuo mūsų daugiabučio daugiaaukščio primontavom kryptinę anteną į jų namą. Jie sumokėjo už visą įrangą, mes mokam už routeriuko elektrą, o jų sesuo moka abonentinį.
  – mašinos neturėjimas. Kol dar City Bee Kaune gerai laikėsi – tai superinis variantas buvo, nes taškas tik už 1,5 km nuo namų buvo. Dabar pasiimam kai labai prireikia iš visokių auto nuomų. Dar neseniai dalinkis.lt atradom, reiks tą išbandyt. Su pusbroliu neseniai kalbėjau, kad vien mašinos neturėjimas sutaupo per mėnesį bele kiek: nes ji nenusidėvi (nemažėja kaina), nes nėra jokių draudimų, jokių TA ir t.t.

  • Darau, Blė parašė:

   Dėl mašinų pritariu. Jos yra pats baisiausias dalykas (po būsto) ėdantis pinigus. Šiaip labai verta pasiskaičiuoti kilometro kainą su mašina. Nusiperki mašiną, sakykim, už 10 kLt. Tai pirmas kilometras tiek ir kainuos. T.y. reikia sumuoti absoliučiai visas su mašina susijusias išlaidas ir registruoti kilometrus. Kuo daugiau nuvažiuoji, tuo tas kilometras pigesnis, bet dažnai pasirodo, kad net ir po dešimties vienos mašinos metų būtų buvę pigiau su taksu važinėt…

 6. juta parašė:

  Na, paaiškinkite kas nors, kuo Subaru yra geriau už visas kitas mašinas? Nes man tai pervertintos Subaru Lietuvoje atrodo. bet gal yra kažkokių niuansų apie kuriuos nepagalvojau 🙂

  • Darau, Blė parašė:

   Visų pirma, man Subaru patinka ir yra šlykščiai mielos mašinos (nes šiaip jos negražios). Antra, man patinka jų pravažumas, kuris gyvenant kaime yra aktualus. Trečia, jų išilginė jėgos paskirstymo sistema yra geriausia iš įperkamiausių. Kažko su Torseno tipo sistema elementariai neįpirkčiau. Na ir šiaip, traktoriaus nereikia.

   O jei rimtai, jokių priežasčių tam neturiu išskyrus kelių žmonių, kuriais pasitikiu, nuomones.

   Dėl „pervertinimo Lietuvoje“ nieko nežinau, forumų ir supermamkių neskaitau.

 7. Jemelia parašė:

  OSRAM LED E27 10W 800kažkiek liumenų neblogos lempikės, šiltas tonas be jokių melsvumų violetiškumų ar žalumų. Po Philips CFL’ų – tikra atgaiva akims. Jei ne difuzinis stiklas, tai sakytum kaitrinė 75W. Dar Panasonic Nostalgic Clear patiko. Nuo jų šešėlis jau praktiškai kaip nuo kaitrinės siūlelio. Matinis difuzorius aišku leidža gamintojui kokybiškiau skirtingų kristalų spalvas išmaišyti, bet man vistiek kažkaip labiau prie akies kaitinės lemputės siulelio kuriami šešėliai. Niuansai vienok.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.