Kelios šviesos diodų lemputės

Posted: 2014-07-19 in Pezalai
Žymos:, ,

Eilinį kartą truputį nerimdamas sugalvojau pabandyti vieną kitą kinišką diodinę lemputę. Iš esmės tik įsitikinti, kad jos yra šlamštas, na, bet apie viską iš eilės.

Aš šiaip labai norėčiau namuose visą apšvietimą padaryti diodinį, bet pats blogiausias dalykas su šiomis lemputėmis man yra jų atspalvis. „Šiltai baltos“ diodinės lemputės paprastai būna 3000-4000 K ribose, bet tai mažai ką pasako apie realistišką jų šviesos kokybę. Yra toks dalykas CRI — spalvų atkūrimo indeksas. Jis nusako, kaip kokybiškai šviesos šaltinis atkuria matomojo spektro spalvas. Sakykim, ta pati graži spalvota nuotrauka ar žurnalas prie skirtingų šviesos šaltinių gali atrodyti labai skirtingai. Ar nuosavas veidelis veidrodyje. Beje, nuosavo veidelio įvertinimas dažniausiai šviesos kokybę ir nusako. Ar apskritai „jausmas“ kambaryje.

Kaitrinės šviesos lemputės yra tobulos CRI atžvilgiu. Jos nors ir šviečia gelsvai, bet visgi jų šviesa padengia visą spektrą. Nesvarbu, kad mėlynos šviesos jos spinduliuoja kiek mažiau — akys prisitaiko. Tuo tarpu šviesos diodai yra padengti geltonu liuminoforu, o patys diodai būna mėlyni. Tad dalis mėlynos šviesos virsta geltona. Būtent geltona. Kad ir kaip bebūtų, bet bendras atspalvis gaunasi toks murzinai žalsvas ar gelsvas, bet mažai rausvas. Raudoną spalvą šviesos „balti“ šviesos diodai atkuria blogiausiai. Dėl to kiek rausvi baltųjų rasės veideliai įgauna šlykštų gelsvą atspalvį, lyg priklausytų kokiems tai pažengusiems alkoholikams.

Man su pagrindiniu vonios apšvietimu, kurį čia kažkada gaminau, ganėtinai pasisekė. Veideliai alkoholikus primena, bet kažkaip nebaisiai, priimtinai. Spėju, dėl to, kad vonios sienos, grindys ir lubos rausvos. Turbūt kažkiek kompensuoja. Į „žvaigždžių apšvietimą“ (na, prie veidrodžio) taip pat sumontavau diodines lemputes ir ten jau beveik liūdna — buvę halogenai švietė kur kas gražiau. Tik kad jie, rupūžės, nuolat svildavo ir nusibaigdavo.

Keista, kodėl niekas iš kinų nepagalvoja į tuos „baltus“ diodus įmontuoti kelių tikrai raudonų? Ar, sakykim, iš penkiasdešimties 5050 SMD diodų į „kukurūzą“ įlituoti kokius 5-10 raudonų? Kaina gal ir pakiltų, bet šviesos kokybė turėtų pagerėti.

O dabar — prie bandymų. Atkeliavo, reiškias, iš bičiuliškosios Kinijos štai toks kūšys:

Paketas su diodinėmis lemputėmis iš Kinijos | Darau, blė

Viduje — keturių dydžių dėžutės:

Diodinių lempučių dėžutės | Darau, blė

Dvi E14 ir dvi G9 lemputės (lempučių daugiau, tik keturios kategorijos):

E14 ir G9 lizdų diodinės lemputės | Darau, blė

Mane kiek suintrigavo dešinioji G9 lemputė — kompaktiška, nedaug didesnė už panašaus dydžio halogeną. Tik neįsivaizduoju, kokios šita lemputė „galios“ ir kiek šviesos duoda. G9 „kukurūzą“ pasiėmiau pabandymui tik šiaip. Na, ir palyginti su COB lempute. Be to, čia 5050 SMD diodai — pabandysiu kelis pakeisti raudonais ir pažiūrėti, ar pagerės šviesos kokybė ir kiek.

E14 lemputes taip pat pasiėmiau pabandymui. Kairįjį „burbulą“ pabandyti miegamajame, o COB „kukurūzą“ — į svetainę, šalia CFL lempukių. Ten bandžiau įleidžiamas E14 lemputes — šviesa buvo pernelyg kryptinga ir netinkama.

Pradedam nuo G9 lempučių. Mes koridoriuose turime dvi tokias lievas liustras:

Koridoriaus šviestuvai | Darau, blė

Šitos liustros yra ypač lievos dėl to, kad lemputės tuose raudonai oranžiniuose gaubteliuose slepiasi giliai ir daug šviesos yra tiesiog prarandama. Mes šituos šviestuvus nusipirkom dėl jų grožio visai nepagalvoję apie funkcionalumą ir paskui ilgai ir daug keikėmės. Į vieną gaubtelį galima grūsti daugiausiai 40 W halogenines lemputes, bet… jų per mažai. Koridoriuje su dviem 40 W halogenais buvo per tamsu. Tad nusispjoviau į rekomendaciją ir įkišau du 75 W halogenus. Bet truputuką dūšią skaudėjo nuo tokio elektros švaistymo.

Kitą šviestuvą patobulinau: perpjoviau tvirtinimo elementus ir ant ilgesnio laikiklio išstūmiau lemputes laukan, padariau tarsi varpelį:

Perdarytas koridoriaus šviestuvas | Darau, blė

Taip išstūmus lemputes jau ir 40 W pakako. Tiesa, taip „pataisiau“ tik vieną šviestuvą, kitame taip ir liko svilti 75 W halogenai…

Po kažkiek tai metų viena 75 W lemputė perdegė, atsarginės neturėjau, tai pribrendau pabandyti ką nors diodinio. Va ir bandymų rezultatai.

Pirma iliustracija. Šviestuvas be gaubtelių, kairėje 75 W halogenas, o dešinėje — metalizuota COB diodinė lemputė. Galios ir liumenų nežinau, bet už tokios galios halogeną, be abejo, šviečia silpniau. Ir atspalvis šitos COB lemputės kažkoks šlykštus. Pagal aprašymą ir geltono liuminoforo kiekį lyg ir „šiltai balta“, bet pramuša kažkoks ypač keistas violetinis atspalvis. Nuotraukoje to nematyti:

Halogeninės ir COB diodinės lemputės palyginimas | Darau, blė

Iš „žvaigždučių“ matyti, kad COB lemputę sudaro daug mažų diodų elementų. Na, tokia COB esmė ir yra.

Dar kartą tos pačios lemputės palyginimui:

Halogeninės ir diodinės COB lempučių palyginimas | Darau, blėHalogeninės ir diodinės COB lempučių palyginimas | Darau, blė

Ir atvirkščiai, diodinė — kairėje, halogeninė — dešinėje:

Halogeninės ir diodinės COB lempučių palyginimas | Darau, blėHalogeninės ir diodinės COB lempučių palyginimas | Darau, blė

Čia halogenas melsvesnis atrodo, bet spėju, kad jis tiesiog permuša fotoaparato jutiklio ribas.

Dabar 75 W halogeno ir 59 5050 SMD diodų „kukurūzo“ palyginimas:

Halogeninės ir diodinės SMD 5050 „kukurūzo“ lempučių palyginimas | Darau, blė

O va čia iš karto matyti, kad „kukurūzas“ skleidžia žalsvą šviesą. Ir labai akivaizdžiai.

Dar vienas kadras iš apačios:

Halogeninės ir diodinės SMD 5050 „kukurūzo“ lempučių palyginimas | Darau, blė

Ir dar vienas:

Halogeninės ir diodinės SMD 5050 „kukurūzo“ lempučių palyginimas | Darau, blė

Na, mažiau šviesos, gerokai mažiau… bet kad būtų tiek pat, tai diodinė lemputė turėtų būti 15-20 W galios, o va čia yra bėda: diodinės lemputės pagal savo dydį yra nelabai galingos. Reikia ir diodų prikišti, ir maitinimo šaltinį sumontuoti… todėl geriau ne 220 V lemputės, o 12 ar 24 V maitinimo linijos. Deja, turint reikalų su „senoviniais“ šviestuvais vienintelis variantas yra juos perdaryti.

Ką gi, o dabar COB ir „kukurūzo“ lempučių palyginimas:

COB ir 5050 SMD „kukurūzo“ diodinių lempučių palyginimas | Darau, blė

Ką gi, šviesos duoda panašiai, bet „kukurūzas“ tikrai „neša“ į žalsvą pusę. COB lemputė skleidžia keistą viosletinį spindesį. Turiu pasakyti, kad nė viena nedžiugina. Tokius atspalvius galima pakęsti kur nors sandėliukyje, gal dar tualete, bet gyvenamoj erdvėj tai eina nx.

Iš apačios:

COB ir 5050 SMD „kukurūzo“ diodinių lempučių palyginimas | Darau, blė

Šviesos duoda abi panašiai, tik atspalviai skiriasi. COB variantas kiek labiau primena halogeną — greičiausiai dėl dydžio. Na, o „kukūzas“ ir yra „kukurūzas“…

Dar kartą:

COB ir 5050 SMD „kukurūzo“ diodinių lempučių palyginimas | Darau, blė

O dabar abi diodinės lemputės su raudonai oranžiniais gaubteliais:

COB ir 5050 SMD „kukurūzo“ diodinių lempučių palyginimas su raudonai oranžiniais šviestuvo gaubteliais | Darau, blė

Gaubtelių spalva kiek kompensuoja raudonos spalvos trūkumą ir realybėje atrodo visai neblogai. Tik tamsoka, blė, buvau prie tų dviejų 75 W halogenų pripratęs…

Vėl kadras iš apačios:

COB ir 5050 SMD „kukurūzo“ diodinių lempučių palyginimas su raudonai oranžiniais šviestuvo gaubteliais | Darau, blė

Ir dar vienas:

COB ir 5050 SMD „kukurūzo“ diodinių lempučių palyginimas su raudonai oranžiniais šviestuvo gaubteliais | Darau, blė

Štai tiek. Laukite tęsinio kitą kartą su „pakoreguotu“ ir išstumtom lemputėm šviestuvu bei su E14 COB lempute.

Reklama
Komentarai
 1. mindogas parašė:

  Nematydavau anksčiau jokio žalumo tuose LED’uose, o perskaitęs pas tave šitą apžvalgą vonioje pradėjau jaustis kaip oranžerijoje 😀

 2. forever parašė:

  pagal išorę – tai tas g9(aš irgi mastau ar nepasikeist jų vietoj perdegusių halogenų) labai panašu i tokį http://www.aliexpress.com/item/HOET-SALES-High-Quality-Aluminum-LED-7-5W-G9-Light-Bulb-Lamp-COB-Warm-Cold-White/1461610702.html .(7W) Įdomu ar neperkaista ta lemputė? nes aušinimo plotas jai, tai mažas…

  • Darau, Blė parašė:

   Manau, kad čia tos pačios ir yr, nors atseit puse vato galingesnės, nei mano pirktos čia. Dėl perkaitimo nežinau — kol kas veikia, bet nedaug laiko praėjo. Jei po pusmečio nusvils, tai laikysiu jas nieko vertomis. Pagal šviesumą šiaip pakeičia maždaug 30-40 W halogeną. Čia mano kukliu primetimu iš akies.

 3. forever parašė:

  jei led tie 7w pakeistų halogeną 30-40w tai jau gerai būtų… ir deklaruojamą laiką šviestų…:)bet va… reiks laukti kol tau perdegs…:)

  • Darau, Blė parašė:

   Net ir nelabai kokybiškų šiuolaikinių lempikių naudingumas yra kažkur penkis kartus geresnis, nei halogeninių. O šitos yra dar ir ganėtinai modernios. Tad mano įvertinimas iš akies kažką tokio atitinka.

   Jei man pasiseks, tai tamstelei teks labai ilgai laukti 🙂 Ar verta?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s