Knyga: Edgar Allan Poe — Raudonosios mirties kaukė

Posted: 2014-07-18 in Pezalai
Žymos:,

Knyga: Edgar Allan Poe — Raudonosios mirties kaukė | Darau, blėPonas Po buvo įdomus žmogus, ale truputį psichavotas. O gal net ir su pakankamai rimtais sutrikimais — kas dabar pasakys, medicininė knygelė neišliko, jei net ir buvo. Taip pat buvo ir begaliai išsilavinęs eruditas.

Įdomus faktas, kurį neseniai sužinojau jo biografiją pavartęs: jis pirmasis pasaulyje rašytojas bandęs išgyventi būtent vien iš rašymo. Regis, tai nebuvo taip jau labai gerai, gyveno jis gan skurdžiai ir vargingai. Numirė neaiškia savęs verta mirtimi.

Paskaitinėti Po kūrybą svajojau seniai, dar nuo ankstyvos paauglystės. Kadaise skaitinėjau Rėjaus Bredberio „Marso kronikas“ ir ten buvo toks apsakymėlis „Ašeras II“ ar tai „Ašerai II“ — aliuzija į Po „Ašerų namo žlugimą“. Tad šitą kūrinį vis norėjau perskaityti, bet anuomet po ranka Po kūrybos nebuvo, į bibliotekas vaikščiojau retai ir vis pamiršdavau paieškot. O va neseniai į rankas papuolė „Raudonosios mirties kaukė“ — Po apsakymų rinkinys. Vienas jų buvo ir apie Ašerų namą.

Knygą perskaičiau priebėgomis, iš pradžių nedideliais gabaliukais, o paskui „surijau“ staigiai iki galo. Trumpai galiu pasakyti: labai patiko apsakymėlis „Berenikė“, jam duočiau penkis balus (iš penkių, aišku) ir tas pats „Ašerų namų žlugimas“. Tiesa, čia dviprasmiškas reikalas, nes angliškai „house“ reiškia ir „namus“, ir „giminę“. Tas pats reikalas ir knygoje paminėtas.

„Berenikę“ perskaitęs ilgai žvengiau į pagalvę, nes nenorėjau blaškyti kitų skaitančiųjų dėmesio. Fantastiškas apsakymėlis, tikrai. Rekomenduoju visiems jį paskaityti. Geresnės ir kompaktiškesnės apybraižos apie maniją nesu skaitęs. Tobula tiesiog.

„Ašerų namų žlugimas“ mane, be abejo, domino dėl pono Bredberio kūrybos ir atitinkamų sąsajų. Turiu pasakyti, kad gerą kūrinį Bredberis pasirinko savo kronikėlės pagrindui ir gražiai išvyniojo. Šituo kūriniu nenusivyliau ir perskaityti jį buvo malonu.

Deja, dauguma kitų knygoje esančių kūrinių mane vertė jaustis kaip mokykloje: tarsi skaityčiau niekam neįdomią privalomą literatūrą. Gali būti, kad man tiesiog makabriškas stilius nelabai prie dūšios ir visokie ten prisikėlimai ir vaiduokliai nelabai kaso, vaizdžiai tariant. Kitas dalykas — nemėgstu persenusios fantastikos. Fantastika man yra žanras apie tolimą ir menkai įsivaizduojamą ateitį, bet be anachronizmų. Na, negaliu, sakykim, skaityti apsakymo apie tarpžvaigždinį erdvėlaivį, kurios kompiuteris šeriamas… perfojuostomis. Nu kokios perfojuostos, atleiskite… Tai ir Po kelionė į mėnulį oro balionu gal ir buvo šaunus reikalas XIX a. vidury, bet šiais laikais nevež. Iš literatūrinės pusės… na, tiek, kad pasigėrėjau Po erudicija ir žiniomis, kurios per visokias smulkmenas ir užuominas parodo jo buvusį didžiulį apsiskaitymą.

Tai tiek. Apskritai, manau, verta su Po kūryba susipažinti, gal tik neverta visos 500+ knygos skaityti, užtektų kokio trečdalio.

Komentarai
  1. […] Kolega savo įrašu neseniai priminė, kad jau seniai noriu išbandyti Poe, nes kaipgi nežinoti, apie ką šitokia žymi klasika. Raudonosios mirties kaukė – labai jau storas rinkinys, todėl pabandymui pasiėmiau liesesnę knygą, kurioje sudėti tik populiariausi apsakymai. Negaliu sakyt, kad taip jau visai nepatiko, bet bent jau kol kas daugiau tikrai nesinori. Tikėjausi kažko stipresnio, galingesnio, labiau sukrečiančio, labiau sujaukiančio smegenis, tokio mindfuck’o, po kurio tam tikrą laiką negali atsigauti, bet negavau, tik smagius pasikutenimus, gotiškus pasivaidenimus ir kelias logines mįsles. Skaityti nesunku, bet po kurio laiko braidyti po drungnus vandenis pabosta. […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.