Lightroom: kaip suvaldyti katalogus

Posted: 2014-06-13 in Pezalai
Žymos:

Ho ho ho, penktadienio ir tryliktos dienos proga man vėl įkvėpimas parašyti apie laitrūmą! Kitas klausimas, ar bus kam įkvėpimas skaityt 😀 Na, bet px.

Škia taip. Lightroom’e nuotraukos laikomos fiziškai diske ir morališkai – kataloge. Lightroom katalogas – didelis failas, kuriame yra visa informacija apie nuotraukų redagavimus, greitosios peržiūros pavyzdukai ir krūva kitos informacijos. Aš pasistengsiu rašydamas aiškiai atskirti, kada kalbu apie Lightroom katalogą, o kada – apie failų sisemos katalogą (aplanką, direktoriją).

Jei turite daug tuzinų nuotraukų (keliasdešimt ar keletą šimtų tūkstančių), gali ateiti tokia diena, kad Lightroom’as pradės stabdyti ir niekas nepadės. Čia ateis poreikis nuotraukas išskirstyti po katalogus. Tai gal ir ne taip patogu, kaip laikyti jas visas vienoj krūvoj, bet turi savų privalumų.

Taip pat nuotraukas verta ir beveik privaloma skirstyti, jei fotografija jums bent kiek susijusi su kažkokiu darbu. Na, sakykime, norite atskirti asmeninį šlamštą nuo fotosesijų, kurias kažkam darote. Tai normalu, nes asmeninius ir darbinius reikalus geriau laikyti atskirai.

Dar vienas panaudos atvejis – darbas su keliais kompiuteriais. Sakykime, norite iš naminio kompiuterio pasiimti vieną kitą nuotraukų rinkinuką į komandiruotę ar atostogas ir jas ten paredaguoti su nešiojamu kompiuteriuku. Tai irgi geriausia padaryti Lightroom katalogo pagalba. Galima nuotraukas tiesiog perimportuoti, tačiau tada prarasite redagavimo informaciją. Tiesa, redagavimo informacija gali būti įterpiama į DNG failus arba išsaugoma šalimais XMP failuose, bet ten būna matomas tik galutinis variantas, neišsaugomi visi redagavimo žingsniukai – o juos matyti kartais verta.

Na tai va tiek. Pradėkime.

Pavyzdukas paprastas. Turime vieną Lightroom katalogą ir norime susikurti naują bei ten iškelti kokias nors kitas nuotraukas. Taigi pirmiausia galime susikurti tą naują katalogą.

Mano pasiūlymas. Susikurkite failų katalogą kur nors, kur patogu, o Lightroom katalogo failą išsaugokite jame bei į jį dėkite ir visas nuotraukas.

Taigi, sakykime, kuriame katalogą „Fotosesijos“. Lightroom meniu renkamės File > New Catalog…, pasirenkam failų katalogą diske ir įvedam pavadinimą:

Naujo katalogo sukūrimas | Lightroom | Darau, blė

Svarbu! Lightroom sukurs failų katalogą (aplanką) su nurodytu pavadinimu, o lrcat failą, kuris yra „moralinis“ Lightroom katalogas, padės tame failų kataloge. Tad, sakykime, galite pasirinkti failų katalogą „My Pictures“ ir ten kurti naują Lightroom katalogą.

Ligtroom persikrauna ir atidaro tą naująjį šviežųjį tuščiąjį katalogą. Iš tuščio katalogo mums jokios naudos, todėl persijungiam atgal į savo pagrindinį. Tam labai praverčia File > Open recent meniu 🙂

Dešiniuoju klavišu spustelim norimą nuotraukų katalogą (aplanką) ir renkamės Export this Folder as Catalog…:

Pasirenkam failų katalogą (aplanką) eksportavimui į kitą Lightroom katalogą | Lightroom | Darau, blė

Tada pasirenkam kokią nors vietą jam: darbastalį ar šiaip kokį šiukšlynėlį. Šitas eksportuojamas katalogas yra laikinas. Nuotraukas į jį eksportuojam, o dabar persijungiam į naująjį atskirtąjį katalogą ir šį laikiną kataloga importuojam.

Taigi atsidarom naują tuščią katalogą ir iš meniu renkamės File > Import from Another Catalog… Pasirenkam, be abejo, savo laikinąjį katalogą, pamestą ant darbastalio. Būtinai nurodom, kad nuotraukų failai būtų nukopijuoti ir nurodom naujojo Lightroom katalogo failų katalogą (aplanką):

Katalogo importavimo langas | Lightroom | Darau, blė

Ir va, nuotraukos suvažiavo:

Šviežiai importuotas katalogas | Lightroom | Darau, blė

Štai ir viskas. Dabar originaliajame kataloge galite perkeltas nuotraukas ištrinti, o taip pat ištrinti ir laikinąjį katalogą. Taip galite permetinėti nuotraukas tarp katalogų. O jeigu nuotraukas tik redaguosite kitame kompiuteryje ir norėsite parsinešti atgal, tai procedūra tokia pati, tik tuomet turite leisti esamas nuotraukas importavimo metu perrašyti.

Sėkmingo katalogų menedžinimo!

Komentarai
  1. Zivile B parašė:

    dėkui už pasidalintomis žiniomis, kaip tik prireikė, nes LR katalogas tiek užsigrūdo, kad nebepaveža… klausimukas,- mportuojant naujas fotkes, kurį katalogą LR ima pagal defoultą? ar galima kažkaip iškarto pasirinkti, kad nereiktų žaisti su perkėlinėjimais

    • Darau, Blė parašė:

      Standartiškai (by default) paleidžiant Lightroom programa atsimena paskutinį naudotą katalogą. O nuotraukos importuojamos būtent į aktyvų (atidarytą) katalogą. Tai va kažkaip taip, stebėkite, kuris katalogas atidarytas ir tiek 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.