Žaidimas: Dear Esther

Posted: 2014-06-08 in Pezalai
Žymos:

Kažkada, jau gan seniai, rašiau apie užėjusį norą pageiminti. Bus čia jau koks pusmetis tuoj. Tiesa, per tą laiką geiminau nedaug, nes net ir užplaukus geiminimo fazei mano racionalioji asmenybės pusė pradeda nervintis ir gailėti laiko tokiems niekalams. Na, bet kartais pavyksta ją nugalėti ir leisti sau pasinerti į netikrą pasaulį.

Žaidimus aš mėgstu tokius, kuriuose yra daug judėjimo laisvės (open world tipo ar bent jau su perkraunamomis dalimis). Taip pat mėgstu tokius, kur nereikia daug galvoti. Tačiau kartais ir vieną, ir kitą pomėgį paaukoju dėl kokių nors ypatingų savybių – jei jau žaidimas kažkuo yra ypač geras arba labai patrauklus.

Šiandien papasakosiu apie žaidimą Dear Esther, kurį man parekomendavo vienas bičiulis. Šiaip šį žaidimą net žaidimu sunku pavadinti. Visų pirma, čia tikrai nereikia nieko daryti. Žaidimo veikėjas valkiojasi po fikcinę negyvenamą Hebridų archipelago salą (o gal net ir kokia nors tikra salelė pasitarnavo prototipu, ką gali žinoti) ir skaitinėja kažkokius popiergalius. Tiesa, popiergalių nesimato – jie skaitomi balsu, na, ir ekrane dar subtitrai pasirodo.

Kokia gi žaidimo esmė? Ogi paprasta: valkiotis po tą salą, klausytis tų popiergalių skaitymo ir bandyti susidėlioti mintyse, kas gi, po velnių, ir apie ką visa tai.

Žaidimas vadinasi Dear Esther, nes tie visi popiergaliai yra kažkokio vyriškio laiškai lyg ir savo žuvusiai žmonai. Ten minimi dar keli veikėjai, bet aš apie juos nespoilinsiu ir nepasakosiu.

Sąveikos su aplinka beveik nėra. Yra judėjimo klavišai, šioks toks vaizdo pritraukimas ir viskas. Net pašokinėti ar pabėgioti negalima. Įlindus į kokią apleistą bakūžę veikėjas užsidega žibintuvėlį. Dar veikėjas gali numirti ir prisikelti. Galima, sakykime, paskęsti arba nusiversti nuo uolų, bet paskui atsiranda užrašas ir kraupinantis šnabždesys „Come back…“ ir atsirandi toje vietoje, nuo kurios pradėjai žudymąsi.

Tačiau nepaisant viso to žaidimas man turi visai kitą esmę ir prasmę. Man patinka tiesiog grožėtis vaizdais ir klausytis nuostabių garso takelių. Ir viena, ir kita yra fantastiška ir nepakartojama. Šis žaidimas apskritai buvo sukurtas, kaip atviro kodo projektas, paskui komercializuotas (šiek tiek). Nepamenu, kiek jis kainuoja, bet aš už jį sumokėjau – už tokį grožį keleto dolerių negaila. Jis visaip giriamas kritikų už detalumą ir gražumą. Ir labai labai pelnytai. Kad nemanytumėte, jog aš čia paistau niekus, pasidalinsiu keliomis ekrano nuotraukomis.

Keli seni surūdiję laivai:

Žaidimas „Dear Esther“ | Darau, blė

Skiriamas dėmesys detalėms. Na, kad ir kelioms šiukšlėms:

Žaidimas „Dear Esther“ | Darau, blė

Baisiai gražios tvoros, saulutė pro debesis ir mirksintis švyturys:

Žaidimas „Dear Esther“ | Darau, blė

O štai ir bakūžės samanotos bekopiant į kalną:

Žaidimas „Dear Esther“ | Darau, blė

O va taip bakūžėj samanotoj žibintuvėlis šviečia:

Žaidimas „Dear Esther“ | Darau, blė

Šitas peizažas su uolomis ir akmeniniais laipteliais mane kažkuo pakerėjo:

Žaidimas „Dear Esther“ | Darau, blė

Seno laivo šonkauliai (španhautai):

Žaidimas „Dear Esther“ | Darau, blė

O va čia – įėjimas į olas. Tik kas ten užkūrė krūvas žvakių – neįsivaizduoju:

Žaidimas „Dear Esther“ | Darau, blė

O stalaktitų ir stalagmitų grožis…

Žaidimas „Dear Esther“ | Darau, blė

Ir stebuklingas grybukas vienas kitas:

Žaidimas „Dear Esther“ | Darau, blė

O čia dar ir schema kažkokia išpaišaliota 😀 Kas atspės, kas čia yr?

Žaidimas „Dear Esther“ | Darau, blė

Vėl stalaktitai ir stalagmitai bei tilčiukas per požeminę upę:

Žaidimas „Dear Esther“ | Darau, blė

Požeminių krioklių kompleksas:

Žaidimas „Dear Esther“ | Darau, blė

Kažkokio psicho visur pripaišyta:

Žaidimas „Dear Esther“ | Darau, blė

Nu, ir čia niurktelėjus į vieną požeminį šulinį pasimato kažkokios magistralės miestovaizdis. Galvojau, negi tikrai koks paskendęs miestas, bet, spėju, pagal žaidimo idėją pridusęs pagrindinis veikėjas tiesiog kažką susapnavo:

Žaidimas „Dear Esther“ | Darau, blė

Na, po olas kopinėti užteks. Lendam į naktį su mėnuliu ir čia dar pavyzdukas, kaip ekrane parodomas vieno iš laiškų fragmentas:

Žaidimas „Dear Esther“ | Darau, blė

Kaip jau minėjau, peizažai fantastiški, garso takelis – taip pat. Yra ir į ką pažiūrėti, ir ką paklausyti. Žaidimas veikia Windows, OS X ir Linux (jei pavyksta susitvarkyti). Nors jame nedaug veiksmo, reikalavimai kompiuteriui nemaži, nes grafikos detalumas yra tikrai galingas.

Koks šito žaidimo žanras? Sunku pasakyti. Kai kurie jį laiko netgi tam tikra interaktyvios knygos versija. Na, juk nieko daryti nereikia, tik grožėtis ir spėlioti, ką gi ten tai brangiajai Esterai jos vyrelis norėjo pasakyti.

Beje, kelis kartus peržaidus žaidimą istorijos ir bandymai suvokti mintį gali skirtis. Nors laiškų fragmentai rodomi daugmaž tose pačiose vietose, jų turinys skiriasi. Matyt, yra daugybė paruoštukų, kurie pakišinėjami pusiau atsitiktinai. Tad ir galutinis pasakojimas gali išeiti vis kitoks. Na, ir šiaip, visi tie fragmentai tikrai kažkokie keisti. Psichavotas toks žaidimas truputį 🙂

Žaidimo tinklapis.

Smarkiai rekomenduoju.

 

Reklama
Komentarai
 1. Adis parašė:

  Pirma asociacija perskaičius aprašymą – Myst.

  Kaži, nors nors kiek primena?

 2. Shura parašė:

  Ten gal “psichas“ ant uolos kokio radio siųstuvo schemą nupaišęs? O šiaip jei mėgsti open world ir nieko nereikia galvoti… na bet jei mėgsti veiksmą, tai GTA arba koks FAR CRY 3

  • Darau, Blė parašė:

   GTA man ties San Andreas nusibodo. Iki tol variau nuo pat pirmojo. Šiaip dabar pilnai tenkina tokie pasivalkiojimai pramaišiui su Stalkeriu.

 3. Vytautas parašė:

  ismegink Vanishing of Ethan Carter. Kazkas panasaus kaip sitame zaidime, bet siek tiek galva pasukt vietomis reikia (nors galvosukiai primityvus) Vaizdu dar grazesniu yra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s