„Temdomos“ diodinės lemputės

Posted: 2014-05-09 in Pezalai
Žymos:, ,

Užsisakiau iš draugiškosios Kinijos pakuotę šviesos diodų (LED) lempučių. E14 cokoliui ir 12 W galios. Su COB diodu ir dar teoriškai „temdomos“ (dimmable). Kokybė pusė velnio, bet į liustrą nelabai tinka. Reikia kažkokios specifinės vietos joms ieškot, gal į sandėliuką ar į prieangį kišt.

Lemputės atrodo va šitaip:

E14 12 W šviesos diodų lemputė | Darau, blė

Kaip matote, lemputė su reflektoriuimi, iš esmės skirta pakeisti įleidžiamas halogenines lempas. Pabandžiau pakeisti šviestuve esančią CFL lemputę, tai įspūdžiai dviprasmiški. Po pačia lempute tikrai šviesiau ir maloniau, tačiau šešėliai raižūs, o į priešingą pusę šviesos nepatenka. Visas keturias CFL lemputes pakeitęs pasijutau keistai. Kambaryje kelios ryšiai šviesios dėmės ir baisūs juodi šešėliai ant lubų. Na, kažko panašaus ir reikėjo tikėtis, lemputės juk kryptinės. Ne tokioj vietoj jas naudoti. Tad CFL’us susukau atgal.

Lemputės šiek tiek išsiardo: galima nusukti žiedelį, nuimti stikliuką ir reflektorių. Galima jas be reflektoriaus naudoti, tada pro radiatoriaus plyšelius šiek tiek išleidžia šviesos į kraštus, bet vis tiek kaitrinių ar CFL pagal šviesos sklaidymą niekaip nepakeis:

Truputį apardyta šviesos diodų lemputė | Darau, blė

Va taip maždaug šviečia (kai į akis plieskia, tai kaip 60 W kaitrinė apytikriai):

Šviečianti E14 šviesos diodų lemputė | Darau, blė

Įdomu, kad diodų kristalai po apskritą blyną paskirstyti ne tolygiai, o dviem eilėmis, po 6 ar 7 (nepamenu). Tai čia matosi toks šviečiantis stačiakampis – dvi eilės atskirų diodukų. Keista, neišnaudojamas plotas, sakyčiau. Tie, kur montavau vonioje, paskirstyti tolygiau.

Grubiai tariant, susidaro akivaizdus šviesos „varpelis“, kaip nuo halogeno su reflektoriumi. Šiaip jau geriau būtų tas šviesos diodas išstumtas į priekį kažkiek labiau, mano galva:

Šviesos sklidimas iš diodinės lemputės | Darau, blė

Na, ir temdymo testas su simistoriuimi. Pagal aprašymą šios lemputės „suderinamos“ su paprastu simistoriniu temdymu, nupjaunant fazę. Na, iš dalies tai teisybė — temdosi. Bet temdosi normaliai gal kokiu trečdaliu temdymo intervalo, paskui pradeda šlykščiai mirksėti ir galiausiai iki galo nepritemdžius išsijungia. Sukant reguliatorių atgal įsijungia tik ties gerokai aukštesne riba, jaučiu, kokia 50% šviesos galios ar daugiau. Draiveris, musėt, anksčiau „neužsikuria“.

Teoriškai reguliavimo charakteristikos turėtų smarkiai pagerėti su trailing edge reguliatoriumi, pagrįstu IGBT. Na, tokiu, kuris įtampą nukerta ties kažkokiu kintamos įtampos „kalnelio“ momentu, o atidaro ties nuline įtampa. Neturiu nė vieno tokio, galbūt kada nors pažaidimui kokį nors įsigysiu. O gal kas nors bandėt?

Tai tiek. Aš šitas lempeles norėjau pabandyti būtent dėl temdymo, bet panašu, kad kokybiškų draiverių paprastam reguliatoriui pigiai nebus. Na, teks galvoti apie 12-24 V lempeles su PWM temdukais arba trailing edge. Pagal rekomendaciją pradėjau tyrinėti DALI architektūros sistemas, panašu, kad tai yra vienas iš geresnių sprendimų galvojant apie išmanųjį apšvietimą.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s