Taupymas: UAB „Šeima“

Posted: 2014-05-03 in Pezalai
Žymos:

Pirmiausia, noriu padėkoti skaitytojams ir komentatoriams, kurie dalinasi naudinga informacija, kritikuoja ir kabinėjasi. Taip jūs padedate man bei kitiems. Nauda čia tikrai abipusė: tiek aš pasidalinu tuo, ką žinau, tiek pats gaunu naudingų gudrybių. Tad ačiū jums dar kartą.

O dabar trumpai apie šį įrašą. Tie, kas turite ar turėjote nuosavą firmikę ar šiaip esate susipažinę su apskaita, žinote, kaip ten viskas vyksta. Kiekvienas į firmos sąskaitą įkritęs ir iš jos iškeliavęs centas turi būti surašytas, suregistruotas, pagrįstas dokumentais ir niekur nepamestas. Kiekvienas pirstelėjimas užrašomas. Ne šiaip sau UABe yra privalomas buhalterės etatas — kitaip ten velnias koją nusilaužtų.

Linata Dvareckienė savo knygoje „91 būdas taupyti“ (ar panašiai) įvardija tokį subjektą, kaip UAB „Šeima“. Kitaip sakant, siūlo UAB apskaitos metodiką pritaikyti šeimoje: registruoti kiekvieną centą, daryti analizes ir išvadas. Tik taip pajusite savo šeimos pinigų pulsą ir pamatysite taip vadinamą didelį paveikslą arba mišką pro medžius.

Kam šito reikia? Na, tokio paranojiško kiekvieno cento surašinėjimo? Ogi pradžiai tam, kad pamatytumėte realistiškai, kur jūsų pinigai iškeliauja. Pamatę ir suvokę galite daryti paprastas išvadas, kurios iš tų išlaidų yra gyvybiškai svarbios, kurios sunkiai išvengiamos ir kurios gali būti nubrauktos ir skirtos naudingesnei veiklai.

Pavyzdukas paprastas apie tai, kad ne visi žmonės moka skaičiuoti arba tiesiog nepagalvoja. Štai vienas pažįstamas labai mėgsta Statoil kavą. Jis daug važinėja ir pakeliui tų Statoilų pasitaiko. Žmona jam sako, baik tu tą kavą ten pirkiot, nes daug išleidi. O jis ginčijasi, nu kur jau čia daug, kas yra ten tie penki litai puodelis. (Dabar, jei neklystu, tai jau yra septyni litai.) Aha, penki litai nėra daug. Sakykim, kad jis tos kavos nusiperka du kartus per dieną. 10 litų. Važinėja apie 15 dienų per mėnesį. Taigi per mėnesį pyst ir nėra 150 Lt vien kavai. O dabar jau ir 170 nebūtų, nes kava pabrango nuo tų laikų. Pagalvokime, kas yra 150 Lt. Tai — gan didelė suma. Už ją šeima gali maitintis dvi-tris-keturias dienas, priklausomai nuo įpročių, maisto ir kitų smulkių faktorių. Dar blogiau, pagalvokime, kiek kavai tada išmetam pinigų per metus? Ogi jei žmogus dirba 11 mėnesių, tai bus 1650 Lt. Už tiek truputį prisidėjus galima jau padorų kavos aparatą įsigyti…

Be abejo, aš nesiūlau čia atsisakyti kavos, jei žmogus ją mėgsta. Bet pasidaryti puodelį namuose ir jį vežtis į kelionę bus pigiau. Arba paieškoti alternatyvų. Ir riboti, aišku. Nes įprotis ir pomėgiai svarbu, bet reikia pagalvoti, ar jie tokie jau svarbūs, kad galima būtų sau leisti tiek pinigų išmesti.

Tad patikėkite: vesdami sąžiningai pilną įplaukų ir išlaidų apskaitą tikrai atrasite tokių dalykų, kuriuos bus galima pramesti, optimizuoti arba pakeisti. Kitaip negali būti. Kalbu, žinoma, apie kasdienius atvejus, o ne tuos, kurie atsiduria ant skurdo ribos — ten ir rankos pirštų užtenka apskaitai vesti.

Be abejo, aš tikrai nesiūlau ir atsisakyti visokių malonumų. Jie būtini, kaip oras — negalėsite sau nieko leisti, gyvenimas bus nemielas. O jei jis nemielas, tai kam tie pinigai? Bet netikiu, kad nerastumėte kaip pinigų išleisti mažiau — netikiu ir viskas.

Tie, kas yra pabandę pilną apskaitą, turėtų man pritarti. Yra tokių?

Kaip vesti savo šeimos buhalteriją? Ogi paprastai: turite registruoti visas išlaidas ir įplaukas. Suskirstyti viską kategorijomis ir smulkesnėmis subkategorijomis. Pavyzdžiui, stambi kategorija „Maistas“, o joje — „Pieno produktai“, „Mėsa“, „Miltiniai“, „Konservai“ ir taip toliau. Tada galėsite registruotus duomenis apipaišyti visokiais grafikais, pjūviais ir sąmatėlėm.

Be abejo, turite būti sąžiningi ir skirti laiko. Vesti buhalteriją nėra lengva ir atima laiko. Ir netgi kioskelyje nusipirktas šokoladukas turi būti nepamirštas. Na, šiais laikais, su išmanofonais tokia užduotis nesudėtinga, o aš kadaise užrašų knygutę turguje nešiodavausi.

Vesti buhalteriją įmanoma įvairiais būdais. Kai mes tai darėme, naudojomės pačia tuo metu buvusia geriausia priemone — Excel. Buvo kiek nepatogu dalintis tuo dokumentėliu, bet įmanoma. Šiais laikais tai įmanoma pasidaryti su Google Drive ar panašiomis priemonėmis. Arba pasinaudoti http://www.kurdingopinigai.lt paslauga — jie dar ir programėlę telefonui duoda. Buvau vienu metu pradėjęs daryti asmeninėms reikmėms tinklapiuką, bet paskui mečiau — užteko ir Excelio:

Microsoft Excel apskaita | Taupymas | Darau, blė

Prikabinu jums savo seną ekseliuką, kaip pavyzdį. Galėsite pasižiūrėti į mano pinigus 😀 Tiesa, nesitikėkit, kad algos ir mokesčiai ten tikri… O visa kita daugmaž realistiška.

Mums buvo svarbu stambesniųjų kategorijų apskaita, bet kartais norėdavosi pasižiūrėti ir kažką smulkesnio. Tam pirmame lape yra visokios kategorijos ir jų subkategorijos. Atskiras lapas mokesčiams, banko sąskaitoms ir visokiems kaupimams-indėliams. Dar neišdirbtas planų lapelis — tokį kartais įsiterpdavau norėdamas pasitikrinti, kiek gerai galiu planuotis savo išlaidas ir kiek jos sutampa su realybe. Na, o paskui kiekvienam mėnesiui po detalų lapą — pavyzdyje yra vienas. Pirma eilutė — iš karto mokesčių suma, o toliau jau kasdienės išlaidos. Šone — sumos, visos ir išskirstytos savaitėmis.

Beje, jei susidomėsite, kas yra „Penkličiai“, tai galiu pasakyti, kad naudojomės kadaise tokiu taupymo papildymu — visus gautus į rankas penkličius (monetas) mesdavom į taupyklę ir priskirdavom juos prie „išlaidų“. Per metus susikaupdavo 500-700 Lt. Tiesa, neilgai tas truko, nes atsiskaitinėti grynais labai vargina. Bet porą metų specialiai stengėmės tik grynus naudoti, kad sukiltų atsisveikinimo su pinigais jausmas. Psichologiškai kortelė paprastai žmonėms atrodo, kaip neišsemiama piniginė. Paduodi — ir atsiskaitęs. Sunku galvoje suvesti kortelės padavimą ir pinigų mažėjimą. Tad atsiskaitymas grynais tikrai nėra blogai ir visi tie, kurie bando prakišti ir prareklamuoti elektroninį atsiskaitymą gali sau eiti slėptis 😀 Juokauju, aišku, iš tikrųjų aš mielai visai neturėčiau fizinių pinigų.

Ekseliukas su pavyzdukais ir kitkas:

Šiaip kuo mažiau uždirbate, tuo labiau turite skaičiuoti. Turbūt natūralu, ar ne? Studentas su keliais šimtais litų per mėnesį sugeba išgyventi ir dar pramogų pasidaryti, jei gerai skaičiuoja. Aišku, nekalbu apie tokius studentus, kurie gauna apie 2000 Lt mėnesiui iš tėvų. Kartą tokį pokalbį troleibuse nugirdau, prieš penkerius metus. Pagalvojau sau, kad gerai studentės gyvena su tokiom paramom, kaip jau kiek pažengusio jauno specialisto alga…

Bet visgi ne visai taip. Nesvarbu, kiek uždirbate — daug ar mažai — skaičiuoti turite. Kaip minėjau, pinigus išmėtyti labai paprasta.

Taigi, trumpai tariant, norite sutaupyti — pradėkite nuo apskaitos. Realūs skaičiukai panosėj padeda susivokti. Galima ir grafikus visokius pasibraižyti.

Tiesa, yra vienas svarbus dalykas. Šeimoje kiekvienas turi turėti tam tikrą mėnesinę sumą, kuri neapskaitoma. Ją iš karto galima įrašyti prie išlaidų. Sakykim, 50 litų bet kam. Ypač patogu tuos 50 Lt turėti atskiroje piniginukėje — taip apsiribosite ir neišleisite daugiau. Juos panaudoti galima bet kam: žurnalams, šokoladukams, šiaip šūdniekiams ar panašiai. Dėl to, kas ten įeina ar neįeina, galima susitarti. Tarkim, vienos moterys gali ten priskirti ir kosmetiką su visokiais lūpdažiais, o kitoms kosmetika yra išgyvenimo būtinybė.

Komentarai
 1. Ineta parašė:

  Kai atvažiavau studijuoti į Vilnių (2012 metais) ir rugsėjui skirtus pinigus išleidau per pusę mėnesio, pradėjau užrašų knygutėje žymėti kiekvieną pirstelėjimą. Dabar bent nekamuoja klausimas, tai kur aš viską išleidau..ir iš tiesų, toks finansų sekimas naudingas tiek taupymo, tiek savęs pažinimo sumetimais.

 2. Darau, Blė parašė:

  Papildymas. Dėl Statoil kavos kainų nusišnekėjau. Šiandien žmona patikrino: su nuolaidų kortele kainuoja 4,5 Lt.

 3. jarik parašė:

  As balsuociau uz exeli:
  1. Gali pasidaryti bet ka, bet kokius skaiciavimus, grafikus ir t.t. (jei nemoki, tai puikus pretekstas pasimokyti exelio);
  2. Tavo duomenys visada yra tavo, juos nestudijuos jokios uzsienio tarnybos ar dar kokie snipai;
  3. Tavo duomenys yra tavo numeris du: jeigu koks nors puslapis ar programa uzsilenks arba siaip sugavosi, kad taves nebetenkina neturesi jokiu problemu, duomenys niekur nedings. Naudojantis kazkieno paslaugomis ne visada eina isgauti is ju savo metu metus vestus duomenis.

  Aisku yra ir minusu – uztrunka ilgiau, plius servisuose kartais atsiranda nauji dalykai, kuriu pats galbut nebutum sugalvojes ar butum patingejes daryti.

  PS. As turbut esu tas, kuris nerado kokias islaidas galeciau lengvai nupjauti… Gal del to, kad ir iki to gyvenau gana taupiai 🙂

  • Darau, Blė parašė:

   Aš irgi iš senamadiškumo esu už ekseliuką, bet tik tiek.

   Dėl duomenų ar tarnybų, tai nepykite, naivus požiūris. Tarnybos ir mokesčių inspekcija ir taip viską žino, ypač dar jei nuolaidų kortelėmis naudojatės. Ne vienas jau toks atvejis buvo: žmogus uždirba „juodais“, bet naudojasi nuolaidų kortele. Tuoj pasibeldžia: o tai kaip jūs čia taip atsiskaitot vis už daug ir viršijat savo oficialias įplaukas?

   Dėl užsilenkimo yra šiokia tokia grėsmė, bet dėl to reikia pasižiūrėti, kurie projektai jau gyvuoja kokius metelius kitus. Galų gale, dauguma leidžia eksportuoti savo duomenis ir pasidaryti kopijas. Neapsileidžiant niekur tie duomenys nedings.

   Na, o jei abejojate kokio tinklapio ar programėlės anonimiškumu, tai pasirūpinkite savo identifikacijos saugumu, tai nesunku: mokami VPN ar nemokamas TOR jums padės.

 4. Abelis parašė:

  Dabar yra krūvelės (gana nemažos) programėlių, skirtų “protingiems“ telefonams. Ten ir biudžetus galima dėliotis, ir visą laiką po ranka…

 5. Vytautas Girdzijauskas parašė:

  Labai į temą šitas straipsnis, tikrai jei kas turit patirties, parekomenduokit programėlių išmanofonams, tik yra iššūkis, ar bus programėlė kur ant androido ir ant windows phone 8 veiktų!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.