Į kokią mokyklą leisčiau savo vaiką

Posted: 2014-04-27 in Tėvystė
Žymos:,

Pasvajokime. Laikas bėga greitai, kaip tarakonas per sieną (lyg ir J. Gimberis, bet negaliu garantuoti), mokyklos laikas neišvengiamai artėja. Dar nereikia, dar ne… bet domėtis pats laikas.

Pasidomėjimai labai daug ko nerodo. Rodo tai, kad labai jau reikia kaišioti į kišenes. Nepatinka man taip, bet žaidimo taisyklės tokios ir kovot su malūnais aš tingiu.

Tačiau svajonę turiu. Tai turėtų būti sukarinta kalėjimo tipo mokykla. Sukarinta ir kalėjimo tipo, perskaitėte teisingai. Priežastis paprasta: disciplina ir saugumas nepakenkė niekam, o padėjo daugeliui. Amerikoje, beje, tokios sukarintos mokyklos paprastai parenkamos sunkiems paaugliams, bet aš savo vaikui norėčiau kažko panašaus nuo pradinių klasių iki pat pabaigos.

British government has approved plans for opening controversial military-style state schools | Darau, blė

© http://philosophers-stone.co.uk/

Galite tikėti, galite ne, bet apie panašią mokyklą svajojau nuo paauglystės. Pirmą įtaką padarė perskaityta fantastinė „Plieninės žiurkės“ serija. Jos pagrindinis veikėjas, sukčius ir nusikaltėlis, į panašią mokyklą išleido savo dvynius, kurie labai tuo džiaugėsi ir pasiėmė iš tos mokyklos viską, ko reikia. Antra, šiek tiek drausmės ir disciplinos bei fizinio pasirengimo gavau iš SKAT (dabartinis KASP), todėl žinau, kas tas yr — tai yra labai naudinga ir sveika.

Šiaip minčių šitam straipsneliui pažėrė toks straipsnis apie ištižėlius. Šiaip aš visam tam iš dalies pritariu, nors irgi manau, kad net ir to straipsnio autorius kažką darydamas padarytų ne visai iš to galo. Taip pat mane stebina tai, kad šiuolaikinės propaguojamos ir visur pakišamos vaikų teisės daro ištižėliais mokytojus. Pamirštama, kad pats mokytojas taip pat yra žmogus ir taip pat turi teises. Be to, tie patys vaikai dar pagal įstatymą turi ir pareigas. Teises visi mielai prisimena, o pareigas pamiršta. Va čia ir bėda. Taip pat mokytojai neturi fizinio įsikišimo struktūros ir galimybės.

Paprasta situacija: man regis, kiekvienam durnam aišku, kad mokiniai pamokose neturėtų rašinėti žinučių ar čatinti telefonais. Bet jie taip daro. Dažnai mokytojas gali tik liepti baigti, bet nieko daugiau. Negali, pavyzdžiui, atimti telefono, jei po perspėjimo mokinys jo nepadeda, arba palikti po pamokų iki 22 val. vakaro, jei jis priešinsis telefoną paimant. Ir čia man kyla labai labai keistas jausmas: tai nafig iš viso ta mokykla ir tie mokytojai, jei nėra jokios galimybės reguliuoti elgesį? Tiesa, aš kiek sutirštinu, tačiau kai kur tikrai yra taip blogai ir dar blogiau.

Sukarinta mokykla reikštų:

 • Aiškias taisykles ir discipliną
 • Aiškias pasekmes ar bausmes už taisyklių nesilaikymą
 • Gerą fizinį pasirengimą

Kalėjimo tipo reikštų:

 • Viskas ir visur būtų filmuojama
 • Būtų jėgos struktūra (tarkim, apsauga ar kariškiai), kuri ypač neklusnius mokinius apdorotų fiziškai ir užtikrintų saugumą

Sakysite, nesąmonė, asmenybės žalojimas, privatumo pažeidimas ir taip toliau… o aš pasakysiu ir pakartosiu: aiškumas, disciplina ir saugumas yra tik gerai. Netgi galėčiau pasakyti, kad tokioje mokykloje problemų būtų ypač mažai, nes visi žinotų taisykles, žinotų pasekmes, žinotų, kad yra stebimi ir viską būtų galima patikrinti ir žinotų, kad netinkamas elgesys nebūtų toleruojamas. Tai labai paprasta.

Aiškios taisyklės yra kur kas svarbiau, nei atrodo. Vaikams taisyklės nepatinka, bet jie jaučiasi saugūs jas žinodami ir žinodami, kas už nesilaikymą laukia. Jei tėvai baudžia pagal nuotaiką, tai vaikai pradeda juos niekinti ir prie blogos nuotaikos akyse nesirodyti. Jei taisyklės ir pasekmės kabo surašytos ant šaldytuvo ir to laikomasi, jie žino, kas jų laukia ir žino, ką turi daryti, kad būtų gautas atlygis. Mokykloje tai turėtų būti pritaikyta lygiai taip pat ir neturėtų būti jokių nuolaidų. Sakykime, aš visiškai nesuprantu, kaip galima toleruoti nemandagų elgesį su mokytojais. Nekalbu apie pagarbą — ją reikia užsitarnauti. Lochas mokytojas pagarbos neužsitarnaus niekad, bet su juo turi būti elgiamasi lygiai taip pat mandagiai. Gerbti nebūtina, bet elgtis mandagiai — privaloma. Nesielgsi, pavyzdžiui, su mokytoju mandagiai, leisi sau kokį žodelį — liksi porai valandų po pamokų. Ir ne klasėje sėdėti, o su kerzais stadione žygiuoti — nesvarbu, koks oras. Ir sveika, ir naudinga, ir aišku. Mano įsivaizduojamoje mokykloje taip viskas ir būtų.

Fizinis pasirengimas irgi yra labai svarbu. Aš kai prisimenu savo fizinės kultūros pamokas… na, tai buvo kažkokia parodija, o ne pamokos. Nieko jose neišmokau. Būdavo kažkoks normų vykdymas, kažkiek joms būdavo galima pasiruošti, kažkiek ne, o daug kas baigdavosi krepšinio žaidimu.

Mano įsivaizduojamoje mokykloje fiziniam pasiruošimui būtų skiriamos dvi valandos per dieną (kasdien) ir ne normoms vykdyti, o treniruoti jėgai ir ištvermei, taip pat kovinės savigynos treniruotėms. Pratybos su ginklais — taip pat. Be to, fizinė veikla būtų skiriama ir kaip bausmė už taisyklių nesilaikymą, tik jau po pamokų. Na, grindų plovimas ar žolės pjovimas irgi.

Taip pat esu už tai, kad visa mokyklos teritorija būtų kiaurai filmuojama. Kiekvienoje klasėje turėtų būti bent po keturias vaizdo kameras, kad įvairūs rakursai viską padengtų. Garso įrašymas, be abejo, irgi. Ir tie, kas sako, kad tai būtų privatumo pažeidimas ar kažkokia ten nepagarba žmogaus orumui, tai galiu pasakyti — o man giliai dzin. Užtat visi žinotų, kad yra filmuojami. Mokiniai atidžiau koreguotų savo elgesį, o mokytojai (tie, kurie lochai) negalėtų piktnaudžiauti prieinamomis priemonėmis.

Na, ir būtinai mokykloje turėtų būti oficiali jėgos struktūra, kuri susidorotų su nepaklusniaisiais. Ji būtų skirta bendram saugumui ir mokytojams kaip drausminimo priemonė.

Įsivaizduokime vėl tokią situaciją su mobiliuoju telefonu pamokoje. Mokytojas liepia telefoną padėti. Mokinys ignoruoja. Mokytojas liepia antrą kartą. Mokinys, turbūt naujokas mokykloje, nereaguoja toliau. Mokytojas prieina ir pasako, kad tai paskutinis perspėjimas ir telefonas dabar turi būti atiduotas jam — ištiesia ranką. Mokinys pasižiūri į jį ir pavapa kažką apie teises ir liepia atšokti. Tada mokytojas iškviečia apsaugą ir liepia paimti telefoną, bei skiria bausmę pasilikti po pamokų. Mokinys vėl kažką vapa. Apsauginis ima iš jo telefoną, mokinys pradeda priešintis. Tada gauna pakratymą elektra, telefonas paimamas mėnesiui, mokiniui skiriama žygiuoti po pamokų po kelis kilometrus savaitę ir reikalas baigiasi. Manau, kad jo elgesys pradėtų greitai keistis į gera.

Beje, tie, ką mano paistalai gąsdina ir kelia negeras mintis, turėtų žinoti: tokią mokyklą baigę mokiniai būtų tvirti dvasiškai ir fiziškai, gerai pasirengę gyvenimui ir būtų laimingi žmonės. Nes jie žinotų, kas yra pasekmė bei žinotų, kas yra valia ir savidrausmė. Net neabejoju, kad daugumos griežtų priemonių neprireiktų: kai priemonės yra, jų vengiama. Kai jų nėra, prasideda anarchija ir abipusis ištižimas.

Tiesa, praleidau ugdymo aspektus. Pasakysiu tik tiek, kad ugdymui mano reikalavimai aukšti. To irgi tikėčiausi iš savo svajonių mokyklos.

Kaune yra kol kas viena karinė mokykla, bet, deja, jos direktorius yra persisėmęs kariškis ir su ugdymu reikalai prasti. Jis nėra pagarbos verta asmenybė. Nors tokia mokykla — geriau, nei nieko. Tik, regis, ji skirta vien berniukams.

Pats mokyklos įkūrimu neužsiimsiu. Tam reikėtų kur kas daugiau įdirbio, o jau ir laiko per mažai. Bet dalį įkūrimo finansuočiau drąsiai. Gal yra norinčių?

Komentarai
 1. giedriuszzz parašė:

  Kėitą tu čistą pavarę.

 2. Shroomas parašė:

  kategorija atitinka tekstą, nukrypimai.

 3. mindogas parašė:

  Jei kalbi apie kadetu mokykla eiguliuose tai ten vaiko lytis nera stabdis. Labai keista matyti mergaites su karine uniforma, bet mes juk kitame amziuje gyvename:-) Kazkada, kai pradejau dirbti naujame darbe, ryte vaziuodavau autiku kuris ten veza vaikus tai pastebejau malonu dalyka is vyresniu vaiku – jie visada i autobusa ileidzia visus kitus zmones, o tik tada lipa patys. Gal tai tik atsitiktinumas, gal tik tie keli etatiniai mano matyti vaikai taip darydavo, bet jei tai mokyklos nuopelnas, tai as uz.

 4. Sandra parašė:

  Šiais pareigų ir teisių susivėlimo laikais, laikais kai vaikai, paaugliukai ir dar vyresni apie pagarbą kitam asmeniui mažai ką tesupranta, sukarintos, disciplinuotos mokyklos tikrai praverstų. O gal jau yra? Na neskaitant Kaune esančios. Gal kas žino? Ir su ne pagrindinio baigimo atestatu, bet jaunesniems vaikams? Su malonumu leisčiau ir savo vaiką.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.