Lightroom: paruoštukai

Posted: 2014-03-07 in Pezalai
Žymos:,

Ho ho ho, po ilgos pertraukos – vėl apie laitrūmą! Tiesiog žiūrinėjau savo juodraščius, ką čia galėčiau paporinti ir prisiminiau, kad žadėjau kada nors parašyti apie Lightroom paruoštukus (presets). Konkrečiai – ryškinimo (development) paruoštukus.

Taigi turiu kažkokią tai nuotrauką su miško peizažu:

Miško kelias | Fotografija | Lightroom | Darau, blė

Nuotrauka – nieko ypatingo. Truputį blankoka, truputį saulėta ir truputį… miškas. Tai aš, taip sakant, pajamiau ir pataisiau tą nuotrauką truputuką pagal savo skonį ir iškrypimo laipsnį:

Miško kelias, paredaguota nuotrauka | Fotografija | Lightroom | Darau, blė

Tarkime, man rodosi, kad šitoks apdirbimo metodas tiktų visoms tos dienos saulėto miško nuotraukoms. Galiu nusikopijuoti šios nuotraukos nuostatas ir perkelti kitoms. Tačiau galbūt man rodosi, kad ir ateityje toks nuostatų rinkinukas praverstų. Ką daryti? Ogi išsisaugoti paruoštuką:

Paruoštuko (preset) išsaugojimas | Fotografija | Lightroom | Darau, blė

Redagavimo modulio kairiajame skydelyje prie „Presets“ (paruoštukai arba ruošiniai) spaudžiu mygtuką su dideliu pliusu ir man pasirodo paruoštuko išsaugojimo langas. Jame pažymėta, kokias konkrečiai redagavimo nuostatas noriu į šį paruoštuką išsaugoti. Kaip matote, jos suskirstytos įvairiomis grupėmis. Tai labai gerai, nes spalvinėms gamoms galima išsaugoti vieną paruoštuką, triukšmų valymams ar paryškinimui – antrą, o rėmeliams – trečią. Tad tokius skirtingų, pavadinkim, tipų paruoštukus galima taikyti vienai nuotraukai. Šiaip, jeigu paruoštukų nuostatų rinkiniai sutampa, tai jie vienas kitą kaip ir anuliuoja. Tačiau išlieka nepaliestos tos nuostatos, kurios paruoštuke neišsaugotos.

Taigi galime tų paruoštukų turėti gyvą velnią. Prieš pritaikydami paruoštuką ir virš jo užvedę pelytę išankstinės peržiūros langelyje pamatysime, ką tas paruoštukas daro:

Išsaugoto paruoštuko išankstinė peržiūra | Fotografija | Lightroom | Darau, blė

Galima ir spustelėti – juk nieko nekainuoja po to undo padaryti.

Paruoštukus patogu surūšiuoti rinkiniais. Jie, tiesa, tik vieno lygio. Į naują ir dar tuščią katalogėlį galima paimti ir paruoštukų visą krūvą importuoti:

Paruoštukų tvarkymo kontekstinis meniu | Fotografija | Lightroom | Darau, blė

Toliau atsidaro katalogo pasirinkimo langas ir norimą kiekį paruoštuokų galima sukelti į pasirinktą paruoštukų rinkinį:

Paruoštukų importavimas | Fotografija | Lightroom | Darau, blė

Paruoštukai – tai tam tikro tipo failai ir tiek. Juos Lightroom įkelia kažkur į savo sisteminį paruoštukų katalogėlį. Tiesa, spustelėjus dešiniuoju klavišu konkretų paruoštuką (ne jų rinkinį) galima rasti, kur tas paruoštukas fiziškai guli kompiuterio diske. Juos galima netgi persiorganizuoti Lightroom išjungus, nes pačiame Lightorom paruoštukus persiskirstyt ir susitampyt neišeina. Negalima, tarkim, pažymėti kelių vienu metu ir perkelti į kitą rinkinį, nes paruoštuko spustelėjimas reiškia jo taikymą nuotraukai. Šiuo atžvilgiu Lightroom neblizga.

Paruoštukai gali jums pasitarnauti tuo, kad tiesiog galite pamatyti, ką Lighroom gali padaryti iš nuotraukų. Bet neverta susižavėti jų medžiojimu (kai kurie žmonės turi tūkstančius paruoštukų, man tik įdomu, kada jie su jais ką daro). Geriau pasirankioti tikrai gerų, žinomų ekspertų (kad ir Matt Kloskowski) siūlomų paruoštukų. Na, ir išsisaugoti savų.

Nenuostabu, kad kai kurie iš paruoštukų ir užsidirba: pagamina tikrai neblogų ir juos pardavinėja. Tarkim, kažkada mačiau Lighroom paruoštukų rinkinuką, kuris atkartoja Instagram efektus. (Juk žinote tokią programėlę, tiesa?)

Išsaugokite kelis geriausius savo efektų paruoštukus bei susiraskite kelis gerus ir efektingus. Pradžiai apskritai išsinagrinėkite tuos, kurie yra pateikiami kartu su Lightroom. Nesusižavėkite paruoštukų medžiokle: begalės jų vis tiek nepanaudosite.

Komentarai
 1. Modestas parašė:

  Kažkur skaičiau ar žiūrėjau video, kad geriau ruoštis atskirus paruoštukus skirtingoms reikmėms. Tarkim
  01_defringe
  02_exp+0.5
  03_exp+1
  04_sharpen
  05_sharpen more ir t.t.

  Atsidarai nuotrauką ir pagal tai ką nori matyti, suspaudai presetus (patvarkai kontrastą, šiek tiek pašarpini, šiek tiek triukšmą pravalai, žodžiu pagal reikmes).

  O vat pilni presetai ne viskam tinka, uždėjus tokį, po to dar vistiek reikia slaidus patampyt. rasiu info įmesiu.

  Pasiūlymas foto/elektronikos temai: Arduino ar Raspberry kompiuteriukas valdantis ant bėgelių tupintį fotiką. Prietaisas makro foto arba taim leipsui su postūmiu.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.