Bitukų perpylimas. Vėl

Posted: 2014-01-23 in Darbeliai
Žymos:, ,

Per paskutinį Obuolio remontą garbusis meistras Augustinas išreiškė nerimą dėl standžiojo disko skleidžiamų garsų ir sulėtėjimo. Sulėtėjimas buvo tikrai ženklus, o standusis diskas praktiškai be sustojimo braškėjo, lyg kokius torentus skleisdamas. Torentų jis neskleidė, nes aš savo asmeninių kompiuterių tokiems dalykams nenaudoju. Tam yra skirtas serveris, kuris turi atitinkamos paskirties brūžinamąjį diską. Augustino rekomendacija buvo „esant galimybei“ pakeisti standųjį diską. Subyrėt jis gal ir neturėtų artimiausiu metu, bet geriau pataupyti savo nervus ir kitus duomenis.

Nesmagiausia buvo tai, kad visai neseniai (palyginus) su per klaidą atlikusiu 500 GB disku atlikinėjau bitukų perpylimo operaciją. Ta operacija buvo žvėriškai ilga, nepatogi ir užknisanti. Dariau ją taip, kaip būčiau daręs su Linux ar Windows diskais, bet pasirodė, kad Mac diskai kiek kitaip suformuoti (ne formatuoti, ne tą turiu omeny), tad kai kurios operacijos nepavyko taip, kaip norėjau.

Tai ir įsigijau naują diską. Be abejo, didesnį ir spartesnį. Tikėtina, ir labiau kaistantį, bet gal labai blogai nebus. Taip pat ėmiausi tyrimo, kaip geriau tuos bitukus perpilti sugaištant mažiau laiko ir kad su Mac navarotais nebūtų netikėtumų.

Pirma problema — greitis. Abu diskai per USB — lėtas sprendimas. Geriau, jei vienas būtų kompiuteryje. Tai bent viena pusė nestabdytų. USB operacijoms sugaištama papildomo procesoriaus ir magistralinio laiko, tad vieną prijungimą pakeitus spartesniu antrasis USB būtų išnaudojamas pilniau (teoriškai, be abejo). Tad norėjau galimybės kopijuoti vidinį Mac diską į išorinį USB. Viena mintis buvo kokia nors užkraunama Linux distribucija, atseit Live CD ar Live USB, bet atsisakiau. Ėmiausi ieškoti gimtųjų priemonių ir radau Carbon Copy Cloner.

Antra problema — skirsniai. Anąkart pravargau su jų perstumdymu. Radau informacijos, kaip paruošti išorinį diską kopijavimui su CCC. Viskas, pasirodo, labai paprasta! Tereikia išorinį diską suformatuoti užimant jo erdvę pilnai.

Taigi, patobulintas procesas:

  1. Mac kompiuteris užkraunamas įprastai.
  2. Prie kompiuterio prijungiamas naujas išorinis diskas per USB valdiklį.
  3. Naujasis diskas su Disk Utility programa suformatuojamas naudojant Mac OS Extended (HFS+) Journaled failų sistemą. (Automatiškai sukuriamas ir EFI skirsniukas, reikalingas įkrovai.)
  4. Su CCC padaroma pilna senojo disko kopija. Čia gali būti mažų praradimų, jei tuo metu yra veikiančių programų, tad geriau pasirūpinti viską išjungti.
  5. Kopijavimui pasibaigus diskus sukeičiam ir žiūrim kas bus.

Ką gi, o dabar laikas tą procesą pabandyti įgyvendinti tikrovėje.

Diską prijungiau prie išskerstos dėžutės gabalo:

Prie USB-SATA keitiklio prijungtas nešiojamojo kompiuterio standusis diskas | Darau, blė

Su Disk Utility suformatavau diską. Programa paklausė, ar iš to disko bus įkraunama OS, nurodžiau, jog taip. Atsirado ir EFI skirsnis:

Disk Utility suformatavo naująjį standųjį diską | Darau, blė

Štai naujasis ir senasis diskai vienas šalia kito (pavadinimą naujajam daviau tokį patį):

Standžiųjų diskų piktogramos OS X Mavericks sistemoje | Darau, blė

Paleidau CCC programą. Ten pasirinkau, kad naujajame diske „viskas būtų trinama“. Na, tas pasirinkimas neturi kažkokios prasmės, nes naujasis diskas visai tuščias ir prasmės šios nuostatos įgyja darant nuolatines atsargines kopijas:

Carbon Copy Cloner programa prieš duomenų kopijavimą | Darau, blė

Paspaudus mygtuką Clone atsirado užklausa, ar norėčiau sukurti atsarginės įkrovos skirsnį, kuris šiaip būna visuose Mac diskuose. Iš jo galima įkrauti kompiuterį rimto pagrindinės OS pažeidimo atveju ar šiaip atlikti ką nors tokio, ko neįmanoma atlikti su veikiančia OS. Standartiškai tas daiktas vadinasi Recovery HD. Na, ką gi, anąkart teko šį skirsnį išmesti, kad galėčiau išplėsti nukopijuotą OS skirsnį, o šįsyk viskas bus padaryta tvarkingai:

Carbon Copy Cloner siūlo sukurti Recovery HD skirsnį | Darau, blė

Štai Recovery HD ir kuriamas:

Carbon Copy Cloner kuria Recovery HD skirsnį | Darau, blė

Po operacijos dėl visa ko įsijungiau Disk Utility pažiūrėti, ar tikrai skirsnis yra ir šiaip, kokia padėtis:

Disk Utility rodo diskų informaciją | Darau, blė

Vėl spaudžiu Clone, šįsyk viskas prasideda be papildomų užklausų. Tiesa, CCC pradžioje atlieka kažkokius archyvavimo darbus:

Carbon Copy Cloner archyvuoja nurodytą kopijavimui diską | Darau, blė

O štai dabar jau ir pats tikrasis kopijavimas prasideda. Maždaug primetus bitukų ir laiko santykį panašu, kad kopijuos apie trylika valandų:

Carbon Copy Cloner kopijuoja disko turinį ir kuria atsarginę kopiją | Darau, blė

Ir šast šitoj vietoj — kompiuteris sako, kad išorinis diskas buvo atjungtas! Viskas aišku, neužteko vieno lizdo energijos… paprastai užtenka, bet kopijavimas, matyt, labai jau intensyvus darbas ir pareikalavo kiek daugiau resursų. Na, gerai, kad mano turimas valdiklis turi išsišakojantį USB kabelį papildomam energijos tiekimui:

Išorinio standžiojo disko energijos tiekimui prijungta antroji USB kabelio atšaka | Darau, blė

Atkreipkite dėmesį, koks įdomus USB kabelis. Visi trys galai USB-A tipo! Taip netyčia ir du kompiuterius galima sujungti ir juos netgi sugadinti. Šiukštu, nebandykite to namuose!

Šįsyk kopijavimas nenutrūko. Na, ką gi, kompiuteris su disku ant stalo, o mes susikrovėm čemodaną ir išlėkėm į pajūrį. Grįžęs namo radau štai tokį pranešimą:

Carbon Copy Cloner baigė daryti atsarginę disko kopiją | Darau, blė

Nukopijavo kur kas greičiau, nei iš pradžių tikėjausi. Na, gal kokius didelius failus pasiekė, kurie užima daug vietos, bet greičiau kopijuojami, nei krūvos mažiukų.

Sukeičiau diskus vietomis ir voilà, sistema įsikrovė sėkmingai, duomenų kiekis toks, kokio ir tikėtasi:

Naujas standusis diskas Macintosh kompiuteryje | Darau, blė

Operacija pavyko sėkmingai ir gražiai, daug patogiau, nei praėjusį kartą. Gyveni, mokaisi, tobulėji… ir vis tiek durnas miršti, kaip mano a.a. senelis sakydavo.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.