Tipis ar vigvamas?

Posted: 2014-01-20 in Pezalai
Žymos:, ,

Aš vaikystėje skaičiau daug knygų apie indėnus. Visokius ten Vinetu, paskutinius mohikanus, didžiuosius briedžius ir šleivąsias kojas. Žaisdavau indėnus ir kaubojus, tiesdavom su draugais geležinkelius, paskui juos užpuldinėdavom. Kartais užpuldinėdavom ir tikrą geležinkelį. Suvertėm krūvelę akmenų ir žiūrėjom, kas bus. Buvo gražus fejerverkas, gerai, kad niekas į akį negavo, nes buvom tikrai per arti.

Kačių, tiesa, nemedžiojom, bet vieną kitą karvelį patiesti teko.

Indėnai, be abejo, gyveno vigvamuose. O kaip kitaip? Bet žinote, likimo ironija. Daugiau, kaip dvidešimtį metų, vigvamą įsivaizdavau va maždaug šitaip:

Indėniška palapinė – tipis | Darau, blė

Jeigu jūs įsivaizduojate vigvamą būtent šitaip, tai dabar aš jums sugadinsiu tikėjimą. Čia, blė, ne joks vigvamas, o tipis. Kodėl vigvamų „portretus“ aprašinėjo būtent taip ir kodėl toks vaizdas yra susidaręs man ir daugybei man pažįstamų žmonių — neįsivaizduoju. Bet reiškinys tikrai masiškas ir ne tik Lietuvoje, bet net ir toje pačioje Amerikoje.

Man, kaip Tarybų sąjungoje gimusiam piliečiui, vigvamo vaizdas greičiausiai susidarė iš šio kadro, kur jis nupiešiamas ir išaiškinamas (vigvamas — indėniška palapinė):

Netikras klaidingai pavaizduotas vigvamas, multiplikacinis-animacinis filmas „Trejetas iš Rūgpienių kaimo“ | Darau, blė

Čia, jei nežinote, kadras iš multiplikacinio filmo „Trejetas iš Rūgpienių kaimo“.

Apie tai, kad mano įsivaizduojama indėniška palapinė su šakaliais viršuje iš tikro vadinama tipiu, sužinojau iš dukros vaikiškos knygelės. Mes visi, įskaitant ir svečiuose buvusį bičiulį, pamatę užrašėlį „Tipis“ ir rodyklę į tą palapinę sukrutom sujudom ir pradėjom aiškintis, kas čia per išmislas. Va taip va iš vaikiškos knygelės atėjo teisybė į mūsų gyvenimą.

Tipis — tai kūgiška indėniška palapinė, iš suręstų šakalių ir beržo tošies, buvusi paplitusi tarp intensyviai klajojusių Didžiųjų Lygumų indėnų. Lengva, paprastai surenčiama, dėl to buvo labai mobili.

Vigvamas, tuo tarpu, yra kupolinis būstas, neypač mobilus, dėl to naudotas mažiau klajojusių genčių. Va kaip turėjo atrodyti apačių iš Vinetu knygų vigvamai:

Apačių genties vigvamas arba vikijupas | Darau, blė

O štai čia odžibų genties tipiai šalia dakotų vigvamo:

Odžibų genties tipiai šalia dakotų vigvamo | Darau, blė

Tai va, žinokite bendram išsilavinimui, kuo skiriasi tipis nuo vigvamo. Hau!

Reklama
Komentarai
 1. Edvinas parašė:

  Aš irgi vaikystėje pamišęs dėl indėnų buvau 🙂 Paskutiniu metu vis sukirba mintis pabandyt dar kartą kokią nors knyga ta tema perskaityt, tik kažin, ar bebūtų dabar įdomu. Nostalgija…

  • Darau, Blė parašė:

   Man tai nostalgijos didelės nėra. Manau, kad tiesiog atsiskaičiau. Va ką norėčiau paskaityti vėl, tai autobiografines Pilkosios Pelėdos (vieno iš nedaugelio rašiusių tikrų indėnų) knygas.

   • Darau, Blė parašė:

    Nusišnekėjau biškį, nebuvo jis tikras indėnas, tik bandė tokiu būti 😀

    Early life

    Archibald Stansfeld Belaney was born in September 1888, near Hastings, England. Born to George Belaney and his wife Katherine (Kittie) Cox, Archie was mostly of English descent on both sides; his paternal grandfather had come from Scotland and married in England.

 2. Kristė parašė:

  Galų gale supratau kuo jie skiriasi😀, nes 40 metų žinojau tik apie vigvamą. Ačiū!👏👏👏

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.