Lightroom: eksportavimas

Posted: 2013-12-30 in Pezalai
Žymos:,

Nusprendžiau peršokti keletą galvoje užsilikusių temų ir papasakoti apie eksportavimą iš Lightroom programos. Ši dalis man atrodo gan paprasta, gal dėl to, kad nenaudoju jokių gudrių triukų. Na, išskyrus gal vieną kitą, bet apie juos būtinai papasakosiu.

Jei fotografuojate JPEG failais, tai eksportavimas yra antrinė funkcija. Juk visada galite atsidaryti atitinkamą katalogą ir nukopijuoti nuotrauką. Tiesa… yra vienas „bet“. Kad ir koks spartus yra šiuolaikinis internetas, siuntinėti kelis megabaitus užimančias nuotraukas Skype, el. paštu ar panašiai yra elementari nepagarba gavėjui. Dauguma atvejų norime parodyti nuotrauką ir tiek, o tam kelių megabaitų ir dešimčių megapikselių tikrai nereikia. Sutinkate? Turbūt taip, bet ar nepatingite sumažinti nuotraukų prieš jas rodydami?

Aišku, jei fotografuojate RAW formatu, ši „problema“ kaip ir atkrenta: RAW failo tikrai niekam nesiųsite. Dauguma žmonių net nežinos, ką su juo daryti. Be to, jei jį kažkaip apdorosite, tai vis tiek parodymui reikės atskiros versijos su visais pakeitimais.

Štai čia ir prasideda kelionė į eksportavimo subtilybes ir įmantrybes. Lightroom nėra tokios funkcijos, kuri atitiktų „Save As…“ Lightroom yra eksportavimas.

Taigi sakykime, kad spustelėjote dešiniuoju pelytės mygeliu kokią nors nuotrauką ir iš kontekstinio meniu pasirinkote Export > Export… Ką gi pamatysite? O pamatysite štai tokį sudėtingą langelį:

Standartinis Lightroom eksportavimo langas | Lightroom | Darau, blė

Jame daug atskirų dalių, tai apie kiekvieną iš jų atskirai ir papasakosiu.

Pirmiausia reikėtų pasirinkti, kur ir ką ruošiatės eksportuoti, t.y. Export To. Aš visada renkuosi Hard Drive, nes Email ar CD/DVD mano galva yra skirta bukiems amerikonams. Ten tiesiog supaprastintas įprasto eksportavimo variantas. Galbūt kai kuriais atvejais ir gali praversti, bet aš jokios prasmės tame nematau, todėl nieko ir nerašysiu. Koncentruosimės ties pilnu eksportu į kietąjį diską.

Export Location

Taip, čia yra nurodoma, kur bus padėtos nuotraukos po eksportavimo. Vėlgi yra toks punktelis Export To:

Export To parinktys eksportavimo lange | Lightroom | Darau, blė

Trumpai tariant, čia galite nurodyti konkretų katalogą, palikti katalogą pasirinkimui arba eksportuoti nuotraukas ten pat, kur yra ir originalai. Kam reikalingas pastarasis punktas, velnias žino. Na, nebent padarytumėte tokį eksportą visoms nuotraukoms ir visada turėtumėte po ranka gatavą parodymui tinkamą kopiją… bet tada Lightroom fototeka bus kraupiai suvelta. Nerekomenduoju.

Papildomai eksportuotas nuotraukas galima pridėti dar į pakatalogį, Put in Subfolder. Čia toks keistokas reikalas, aš jį nelabai suprantu. Ypač, kad jis nėra dinaminis. Na, juk ir taip nurodom, kur eksportuoti, kam čia dar šitas? Nebent tiek, kad jį Lightroom gali automatiškai sukurti, jei netyčia nėra. Bet jei nebus tėvinio katalogo, tai viso kelio nesukurs… Žodžiu, mažas papatoginimas, jei norisi automatiškai sukurto katalogėlio.

Add to This Catalog manau, aišku. Eksportuotos nuotraukos bus pridėtos į Lightroom katalogą ir bus jame matomos-brauzijamos-redaguojamos. Niekada gyvenime nenaudojau.

Existing Files nurodo, ką daryti, jei, pavyzdžiui, eksportuojate nuotraukėles pakartotinai į tą pačią vietą. Na, gal kažką pamiršote pridėti ar paredagavote papildomai. Galite pasirinkti, kad dėl veiksmo būtų klausiama, galite sukurti nuotraukas su praplėstais vardais, perrašyti arba praleisti.

File Naming

Šitas punktelis gali pasirodyti nelabai įdomus… tačiau jis yra ypač svarbus. Eksportuojant nuotraukas iš katalogo galima jų pavadinimus kurti ypač meistriškai – tai tikrai stiprioji Lightroom vieta. Ne visada šia savybe naudojuosi, tačiau kai reikia ruošti įvairias iliustracijas, pervadinimo galimybė tikrai praverčia.

Sakykime, kad iš sąrašo ties laukeliu Rename To pasirinkote Edit… Pamatysite štai tokį langelį, kuriame tikrai gudriai galima sudėlioti failo vardą. Na, pažiūrėkite patys:

Failų vardų formavimo langelis eksportavimui | Lightroom | Darau, blė

Labai daug neaiškinsiu, bet čia galite įdėti ir fizinius duomenis (katalogo vardas, failo vardas), įvairias datas ar netgi metaduomenis (kad ir koordinates). Taigi naujai sugeneruotas eksportuoto failo vardas gali turėti tikrai daug informacijos.

Video

Šis punktas tiesiog nurodo, ar iš pažymėtų failų eksportuoti ir vaizdo įrašus. Tiesa, jiems nieko nebus daroma, jie tiesiog bus nukopijuojami. Lightroom kol kas neturi vaizdo įrašų redagavimo galimybės. Tačiau čia galite atsirinkti, kokius būtent vaizdo įrašus įtraukti į eksportavimą.

File Settings

Na, čia irgi viskas aišku. Pasirenkate norimą failo tipą, jeigu tai JPEG – kompresiją ar failo apimties ribojimą ir varot pirmyn. Dar galite pasirinkti spalvų erdvę, bet jei nežinote, kas tas yr, palikite sRGB ir bus daugmaž gerai.

Image Sizing

Va čia yra labai svarbi vieta. Minėjau jau pernelyg didelius failus, siunčiamus peržiūrai. Čia ir yra toji vieta, kur būtina riboti pikselių apimtis.

Yra visokių variantų, aš paprastai pasilieku ties Width & Height. Atkreipkite dėmesį, kad čia nurodomos ne nuotraukos kraštinės, o didžiausias aukščio arba pločio dydis pikseliais. Nuotraukų proporcijos bus išsaugotos, tačiau jos bus sutalpintos į didžiausią nurodytą aukštį arba plotį. Tarkime, horizontalios nuotraukos gali būti parinktos taip, kad užpildytų visą ekrano plotį, o vertikalios gali būti kiek mažesnės. Vienodi Width & Height atitinka Long Edge nuostatą. Dimension parinktis leis nurodyti konkrečias nuotraukos apimtis, tačiau jei neatitiks proporcijos, nuotrauka gali atrodyti „ištampyta“. Galima dar nurodyti ir konkrečius megapikselius.

Output Sharpening

Šiaip jau bet kokį paryškinimą („šarpinimą“) aš atlieku redagavimo metu ir jį atitinkamai susireguliuoju. Tačiau eksportuojant nuotraukas ir keičiant jų apimtis tas paryškinimas šiek tiek gali „nuplaukti“. Tad pabandykite pažiūrėti, ar šis papildomas paryškinimas jums pagelbės, ar ne. Vienu atveju jį tikrai verta naudoti: kai eksportuojate nuotraukas spaudai:

Paryškinimo parinktys eksportavimui | Lightroom | Darau, blė

Kaip rašo Scott Kelby, jeigu ruošiate nuotrauką spaudai, ją reikia šiek tiek perryškinti. Ir tai yra mirtina teisybė. Ar spausite nuotrauką ateljė, ar ruošite ją žurnalui, papildomo paryškinimo tikrai prireiks. Spauda nuotraukas šiek tiek „sulieja“, todėl lengvai perspaustas paryškinimas tą kompensuoja.

Metadata

Šis punktelis padeda nustatyti, kokius metaduomenis įtraukti į eksportuojamus failus. Galbūt, pavyzdžiui, norėsite nuslėpti savo fotoaparato modelį ar geografinę vietovę. Rinktis jums.

Watermarking

Čia galite pasirinkti visokių snargliavonių (vandens ženklų) uždėjimą ant nuotraukų. Na, jei ruošiatės jas publikuoti internete ir norite į kamputį įdėti savo vardą ir pavardę ar šiaip kokį užrašėlį, galbūt dar metus ar visą datą ir panašiai, ir taip toliau:

Tekstinių vandnes ženklų kūrimas eksportavimui | Lightroom | Darau, blė

Be to, galima užlieti ir kokį nors kitą paveiksliuką:

Grafinio vandens ženklo kūrimas eksportavimui | Lightroom | Darau, blė

Post-Processing

Na, ir paskutinis punktas. Šiaip niekuo neypatingas ir niekada jo nenaudoju. Esmė tame, kad galima atverti eksportuotų nuotraukų katalogą arba jas atverti su kokia nors kita programa. Galbūt svarbu, jei ruošiatės eksportuoti ir paskui fotošopinti… bet tam juk yra paprasčiausias Edit In… Nebent norite redaguotas nuotraukas laikyti atskirai nuo Lightroom fototekos. Žodžiu, aš šito reikalo nenaudoju, o jūs pasižiūrėkit, gal kai kuriems pravers.

Paruoštukai – Presets

Be abejo, toks svarbus dalykas, kaip eksportavimas, be paruoštukų būtų absurdiškas. Visi mes, fotografai mėgėjai, nuolat kartojame kažkokius veiksmus. Tarkim, ruošiame nuotraukas peržiūrai, publikavimui internete, spaudai ar dar kažkokiems nematytiems negirdėtiems velniams. Kiekvienam atvejui galime susirankioti tinkamas nuostatas. Nusistatę kažkokį norimą eksportavimo metodą ir visas įvairias nuostatas galime eksporto lango apačioje kairėje spustelėti Add mygtuką ir duoti einamajam nuostatų rinkiniui kažkokį vardą:

Kuriamas naujas eksportavimo paruoštukas (preset) | Lightroom | Darau, blė

O vėliau iš Export kontekstinio meniu pasirinkti tą konkretų variantą:

Paruoštuko pasirinkimas iš eksportavimo kontekstinio meniu | Lightroom | Darau, blė

Tai va.

Bet ne, palaukite, tai dar ne viskas!

Eksporto pimpinimas

Žinote, kas mane siaubingai sunervino prieš gerus septynerius metus, kai pirmą kartą pasinaudojau Lightroom’u? Ogi tai, kad eksportas, nors ir labai kokybiškas, turi vieną esminį trūkumą: jis negali atkartoti Lightroom fototekos katalogų struktūros!

Tarkim, aš noriu visą savo Lightroom nuotraukų kolekciją turėti kažkur, iš kur visada galėčiau ją pasiekti. Gal kokiame asmeniniame serveryje. Bet juk nelaikysiu ten visų RAW failų ir panašiai, ką aš su jais veiksiu? Bet galbūt norėsiu kartas nuo karto ten panaršyt, pakontempliuot ar elementariai pasižiūrėt kokią seną nuotrauką ir draugui nusiųst. Arba gal noriu kelerių metų kelionių nuotraukas susikelti į DLNA serveriuką ir draugams vietoj popierinio albumo duot nuotraukas kokiam nors tapšninuke pažiūrėt… ar netgi jų pačių telefone. Ar pasiųsti iš to serverio į televizorių. O gal dar kažką sugalvosiu. Bet Lightroom eksportavime tokia galimybė nenumatyta. Iš dalies tą galima kompensuoti įtraukiant katalogų pavadinimus į eksportuojamų failų vardus, bet jeigu struktūra sudėtinga ir keleto lygių, šis variantas neveiks. O ir jei failų eksportuosiu kelis tūkstančius, tai jie vis tiek atguls į vieną katalogą ir bus nepatogu po juos naršyti.

Į pagalbą čia ateis nuostabus įskiepis Treesync Publisher. Jis į eksporto langelį prideda papildomą punktą, kuriame galima pasirinkti katalogų struktūros eksportavimą ir netgi skelbimą tiesiai į FTP serverį. Kai įskiepis jau įdiegtas, Export To atsiranda parinktis rc TreeSync Publisher:

TreeSync Publisher įskiepis katalogų struktūros eksportavimui | Lightroom | Darau, blė

Svarbiausioji parinktis (mano galva) teisingas Source Path nustatymas. Čia turėtų būti aukščiausias katalogas, kuriame guli visos Lightroom nuotraukos. Jis nuo eksportuojamos ir atkartojamos struktūros bus numetamas ir sukuriami tik gilesnių katalogų atitikmenys. Tiesa, kiek kebliau, jei nuotraukos išdalintos per kelis kietuosius diskus: kiekvienam eksportavimui iš kito disko reikės parinkti naują Source Path.

Va dabar jau zia pabaiga apie eksportavimą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.