Lightroom: 5 versija, kas čia geresnio

Posted: 2013-12-06 in Pezalai
Žymos:

Lightroom 5 įkrovos ekranas | Darau, blėTaigi taigi, ką gi ką gi. Grįžo Obuolys, grįžta ir Lightroom tema. Tiesa, prieš pat Obuoliui sugendant buvau spėjęs susidiegti Lightroom 5.2 versiją. Aš šiaip esu gan konservatyvus ir retai puolu diegtis pačias naujausias, ką tik išėjusias, programų versijas. Na, šią taisyklę sulaužau, jei iš anksto iš visokių išankstinių apžvalgų kažko siaubingai laukiu. Lightroom 5 man nepasirodė tokia ypatingai patobulinta, kad norėtųsi imti ir griebti iš karto, tai palūkėjau šiek tiek, kol pribrendo šioks toks noras, o ir versija pasirodė kiek atnaujinta ir su ištaisytais visokiais bugeliais, kurių pati šviežiausia penktoji versija buvo gan pilna. Negaliu, aišku, to patvirtinti, bet internetuose vartotojai truputuką paošė. Galų gale, Lightroom 5 buvo pagaminta greičiau, nei Lightroom 4 ir visokių naujienų šuolis kur kas mažesnis. Logiška juk, ar ne?

Šiaip, be abejo, rimtiems terliotojams naujojoje Lightroom versijoje yra ir neblogų perliukų. Aš pastaruoju metu su nuotraukomis terliotis kiek tingiu, tai visos tos malonios smulkmenos irgi antrame plane. Bet visgi viena iš jų mane labai sudomino.

Aš jau seniai nebesutalpinu nuotraukų kompiuterio pagrindiniame diske. Buvo laikas, kai fotografavau labai intensyviai ir tų nuotraukų prisikaupė begalės. Dabar jos irgi kaupiasi, nes fotografuoju visokius savo darbelius ir iliustruoju šį tinklaraštį. Be to, saugau RAW nuotraukas. Kitiems tai gali pasirodyti vietos švaistymas, bet man tiesiog norisi išsaugoti geriausius įmanomus nuotraukų originalus. O ir kietųjų diskų megabaitai šiais laikais juokingai kainuoja.

Netiesioginis redagavimas

Dėl šios priežasties nuotraukos išskirstytos keliuose diskuose: tiek Lightroom katalogas, tiek visokios atsarginės kopijos. Kai išoriniai diskai atjungti, nuotraukų pavyzdėlius būdavo galima peržiūrėti. O Lightroom 5 galima ir redaguoti! Va čia tai gėris ir grožis. Aišku, atlikti nuotraukų paryškinimą gan rizikinga, tam tikrai reikia originalo. Bet galima vežtis kompiuterį, turint laisvo laiko apkarpyti nuotraukas, kurių turime tik pavyzdėlius, o grįžus namo prijungti diską su originalais ir išeksportuoti reikiamos kokybės atvaizdus. Tad šis offline redagavimas — viena iš pačių geriausių naujosios Lightroom programos savybių.

Tiesa, netiesioginiam redagavimui reikia susitvarkyti Smart Previews. Paprastų pavyzdėlių redaguoti nepavyks, reikia pasirūpinti šitais, išmaniaisiais pavyzdėliais. Juos sukurti galima keliais būdais, bet originalai tuo metu turi būti prieinami.

  • Uždėti varnelę importuojant
  • Fototekos modulyje (Library) pažymėkite norimus failus (kad ir visus) ir iš meniu pasirinkite Library > Previews > Build Smart Previews
  • Eksportuodami katalogą taip pat pasirinkite Build Smart Previews

Kai ryškinimo (Develop) režime tvarkysite nuotrauką, po histograma bus matyti indikatorius, ką tvarkote: nuotrauką, nuotrauką kartu su išmaniuoju pavyzdėliu ar tik pavyzdėlį. Beje, net ir šiuos pavyzdėlius galima eksportuoti, tik kokybė gali būti kiek prastesnė. Nebent eksportuosite nedidelės raiškos failus, pavyzdžiui, tinklapiams:

Išmaniojo pavyzdėlio redagavimo indikatorius | Lightroom | Darau, blė

Radialinis filtras

Šits reikalas yra viena iš selektyviojo redagavimo gudrybių ir patobulinimų. Iki šiol buvo teptukai ir gradientai, na, dar „Post Crop Vignetting“ tam tikra prasme. Tiesa, labai dideliu teptuku buvo galima emuliuoti radialinį filtrą, bet lankstumas ne tas. Visgi kai kuriuos darbus patogiau daryti su tam skirtu daiktu. Be to, radialinio filtro veikimas standartiškai yra atvirkščias: pakeitimai daromi už pažymėto radialinio filtro ribų. Labai patogu norint išryškinti pagrindinius daiktus nuotraukoje visa kita nutamsinant:

Radialinis filtras | Lightroom | Darau, blė

Upright korekcija

Prie objektyvo iškraipymų korekcijų pridėta dar viena, labai padėsianti pastatus fotografuojantiems žmonėms. Visokie į viršų siaurėjantys ir iškraipyti pastatai bus pataisomi kur kas lengviau:

Upright objektyvo korekcija | Lightroom | Darau, blė

Tinkliukai

Labai patogu yra ant nuotraukų užsikloti visokius tinkliukus, liniuotes ir kitokias gėrybes. Tai dabar, Lightroom 5, tas yra puikiausiai įmanoma:

Tinkliukai bibliotekos režime | Lightroom | Darau, blė

Ir kitos visokybės…

Truputuką geriau veikiantis pilno ekrano režimas, įjungiamas F klavišu. Senesnis metodas irgi įmanomas, tik reikia spausti Shift+F.

Knygų kūrimo patobulinimai.

Skaidrės gali būti papildytos vaizdo įrašais, geresnė sinchronizacija su garsu ir panašiai.

Kuriant kolekcijas pridėta varnelė „Set as Target Collection“.

Išmaniųjų kolekcijų patobulinimai: filtravimas pagal megapikselius, spalvų (bitų) kiekį, spalvų kanalų kiekį, spalvų profilius, išmaniuosius pavyzdėlius ar PNG tipą.

PNG tipo palaikymas! Importavimui, eksportavimui ir kitoms smagybėms.

„Direction“ laukelis EXIF’e. Labai labai laukiau šito. Galima nuotraukoje nurodyti ne tik GPS koordinates, bet ir kryptį pagal kompasą. Kitaip sakant, nuotraukos „vieta pasaulyje“ papildyta dar vienu matavimu. Dabar lauksime ir vertikalaus pokrypio… Nors laukelis ribotas, tik aštuonios kryptys (šiaurė, pietryčiai ir pan.)

Importavimo lange galima pasirinkti, iki kokio senumo nuotraukas kopijuoti. Nors dublikatų atpažinimas veikia neblogai, bet gali būti taip, kad kortelėje turite visą krūvą senų nuotraukų, kurias jau Lightroom kataloge ir aptvarkėte, ir kai kurias ištrynėte. Importuojant iš tos pačios kortelės ištrintos nuotraukos vėl atsiras. Aišku, galima prieš importavimą jas ištrinti iš kortelės, bet visai patogu turėti ir tokią filtravimo galimybę.

LAB spalvų palaikymas redaguojant. Oho, rimtas reikalas.

Visokių lokaliųjų teptukų, radialų ir gradientų kopijavimas nutempimo būdu — labai patogu, tikrai.

Panaglintas klonavimas: galima klonuoti ne tik buvusiais burbuliukais, bet ir bet kokios formos plotais. Čia tai jėga.

Išmanusis lopymas (healing). Persijungti tarp išmaniojo ir paprasto lopymo galima su Shift+Q.

Na, ir dar visokių smagumų yra.

Pastebėjau, kad naujasis Lightroom kur kas greičiau persijungia į redagavimo režimą. Paskaičiau, kad optimizuotas skydelių užkrovimas: nematomi skydeliai neužkraunami be reikalo, t.y. iki pirmo parodymo.

Kol kas tiek. O kitiems kartams laukite kitų gilinimosi į Lightroom klajonių.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.