Arduino ir termistoriai

Posted: 2013-08-10 in Darbeliai
Žymos:

Prireikė vienam projektėliui temperatūros matavimo. Variantus radau du: naudoti skaitmeninius daviklius arba paprastus termistorius. Termistoriai smarkiai pigesni, o tikslumas, kad ir kaip keista būtų, didesnis. Arba aš kažko ten nesuprantu, arba taip tikrai yra.

Termistoriai — tai tokie „rezistoriai“, kurių varža keičiasi priklausomai nuo temperatūros ir pagal žinomus dėsnius. Vadinamieji 10 kΩ termistoriai tokią varžą palaiko lyg ir ties 25 ℃. Dar yra du tipai termistorių: PTC, kurių varža didėja augant temperatūrai, ir NTC, kurių varža augant temperatūrai mažėja. Aš įsigijau NTC. Gal todėl, kad tokių radau pigiausiai pas draugus kinus.

Prie Arduino termistorius jungiamas labai paprastai, su didelio tikslumo 10 kΩ rezistoriumi sudarant įtampos daliklį:

Įtampos daliklis su termistoriumi prie Arduino | Darau, blė

Priklausomai nuo termistoriaus reikšmės kinta dalinama įtampa, išmatuojama vienu iš analoginės įvesties elektrodų. Vienas iš reikalavimų 10 kΩ rezistoriui yra didelis tikslumas. Dauguma rezistorių yra 5% tikslumo, o temperatūros matavimui, kad būtų mažiau fliuktuacijų, reikalingas 1% tikslumo rezistorius. Dar įtakos turi ir termistoriaus tikslumas. Tai va, toks štai rinkinukas temperatūros matavimui:

Didelio tikslumo rezistoriai ir termistoriai | Darau, blė

Sukaišiojau keturis termistorius ir rezistorius į prototipinę plokštę ir prijungiau prie Arduino. Panorau pasižiūrėti, kaip jie tą temperatūrą matuoja ir ar panašiai visi:

Prie Arduino prijungta prototipinė plokštė su rezistoriais ir termistoriais | Darau, blė

Algoritmą įtampos perskaičiavimui į temperatūrą pasiėmiau iš čia. Taip pat pasidariau paprastą išvestį į konsolę ir paleidau pasižiūrėti:

Arduino konsolėje rodoma temperatūra nuo termistorių | Darau, blė

Kažkas daugmaž panašaus. Tiesa, vienas termistorius rodė truputį aukštesnę vidutinę temperatūrą, nei kiti. Tas nepasikeitė jį perkėlus prie kito matavimo elektrodo. Taigi, pats termistorius kaltas tuomet. O paėmus kurį nors pirštais temperatūra tuoj pat pakildavo iki 34 ℃. Galima būtų skaitmeninį termometrą pačiam pasidaryt, nes turimi rodo visiškas pievas.

Tiek džiaugsmų šiam kartui.

Reklama
Komentarai
  1. Dainius parašė:

    izanga puiki – laikas pereiti prie realiu projektu kauno pakrastyje 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s