Lizdai ИН-14 neoniniams indikatoriams (Nixie tubes)

Posted: 2013-08-08 in Darbeliai
Žymos:

Padarius plokštę lempoms atėjo laikas ir pačias lempas ten apdorot truputuką, kol dar laideliai nesulituoti. Nes paskui bus sunku. Mano turimas neoninių indikatorių modelis ИН-14 yra lituojamas — lempos turi ilgus elektrodus, kurie įlituojami ir po to nukarpomi. Tačiau, žinote, man kažkaip kilo mintis pasidomėti, ar šiems indikatoriams nebūna lizdų. Na, gal netyčia kaip nors.

Pasirodo, kad būna. Tik viena maža smulkmena: tie lizdai savos gamybos. Aš buvau sugalvojęs, kam man šitas lempas kaitaliot, o ne lituot. Paskui buvau pamiršęs. Po to vėl prisiminiau ir pagaliau tą mintį užtvirtinau.

Mintis labai paprasta. Laikrodyje iš šešių indikatorių sekundiniai indikatoriai naudojami intensyviausiai. Aš, aišku, nežadu laikrodžio nuolat laikyti įjungto. Jis bus toks kaip ir prabangos elementas. Na, kaip žvakės prie vyno taurės uždegamos. Juk jos nepleškinamos ištisą parą. Bet vis tiek, dalis indikatorių katodų (skaitmenų) nebus naudojama bent jau viename valandiniame indikatoriuje. Dėl to aš ir užsimaniau dviejų dalykų: kokio nors skrynseiverio savo laikrodžiui (apie jį bus kada nors kitas įrašas) ir galimybės indikatorius pamainyti vietomis. Pastarąją galimybę buvo galima ir kitaip įgyvendinti, pavyzdžiui, padarius šešias mažas plokšteles indikatoriams ir jas junginėti kokiais nors kitais lizdais, ne pačių lempų. Bet tai padarytų projektą pernelyg sudėtingą. Tad aš pasirinkau šiek tiek lengvesnį variantą. Šiaip net ir šį variantą puikiai iliustruoja labai seniai mano išsisaugota ekrano nuotrauka, kai buvo nulaužtas Kuršių nerijos tinklapis ir ten kažkas va šitaip papildė apklausą (spauskite paveiksliuką norėdami pamatyti smulkiau):

Nulaužtas Kuršių nerijos su „pataisyta“ apklausa apie pramogas | Darau, blė

Žodžiu taip, aš kažkur internete radau, kaip pasidaryti lizdus šiems neoniniams indikatoriams. Principas gan paprastas. Yra tokie karpomi universalūs lizdai mikroschemoms. Kokį daugiakojį turi, tokiam tų lizdų gabaliukus ir gali prisitaikyti. Jie paprastai parduodami juostelėmis lyg ir po 40 skylučių vienoje eilėje. Daugumai smulkių „tarakonų“ galima visai padoriai tų lizdų prisilaužyti. O štai indikatoriai turi komplekte plastmasinius izoliatorius-skirtukus, su kuriais kartu įlituojami į plokštę. Tie izoliatriai užpildomi fiksuojančiais kontaktais iš mikroschemų lizdų juostelių ir gaunami puikiausi lizdai neoniniams indikatoriams. Štai šios visos darbo priemonės: lizdų juostelės, indikatorius su izoliatoriumi ir replikės karpymui:

Mikroschemų lizdai, ИН-14 neoninis indikatorius ir replės | Darau, blė

Truputį padirbėjęs replikėmis iš vienos lizdo juostelės prisigaudžiau krūvelę fiksuojančiųjų kontaktų:

Sukarpyti mikroschemų lizdai ir išimti fiksuojantieji kontaktai | Darau, blė

O štai čia — pats neoninis indikatorius su nuimtu izoliatoriumi. Į izoliatoriaus skylutes reikia sukaišioti fiksuojančiuosius kontaktus:

ИН-14 neoninis indikatorius su nuimtu izoliatoriumi | Darau, blė

Kontaktai truputuką nenori lįsti į izoliatorių. Užtat labai apsidžiaugiau, kad izoliatoriai iš paprastos plastmasės, o ne papiktintos, atsparios aukštai įtampai ir karščiui. Pasiėmiau seną lituoklį ir kiekvieną kontaktą truputėlį pakaitindamas sėkmingai įstūmiau į vietą:

Lituokliu į ИН-14 neoninio indikatoriaus (nixie tube) izoliatorių įstatomi fiksuojantieji kontaktai | Darau, blė0000

Taip labai gerai, nes kontaktams izoliatoriuose išlaikyti nereikia klijų. Į kai kurias skylutes jie įsistatė ir taip vos ne iki galo. Bet su lituokliu — kur kas geriau. Darbas šiaip visai nėra labai varginantis, kaip galvojau iš pradžių. Kelios minutės ir štai turiu gražutėlį lizdą neoniniam indikatoriui:

Baigtas ИН-14 neoninio indikatoriaus lizdas, pagamintas iš jo izoliatoriaus ir mikroschemų lizdų | Darau, blė

Štai kontaktai iš kitos pusės išlindę:

Baigtas ИН-14 neoninio indikatoriaus lizdas, pagamintas iš jo izoliatoriaus ir mikroschemų lizdų iš apatinės pusės | Darau, blė

O štai čia lizdas įstatytas į plokštę:

Į montažinę plokštę įstatytas ИН-14 neoninio indikatoriaus (nixie tube) lizdas | Darau, blė

Iš kitos plokštės pusės matyti, kad kontaktams įlituoti ilgio — per akis:

Į montažinę plokštę įstatytas ИН-14 neoninio indikatoriaus (nixie tube) lizdas iš apatinės pusės | Darau, blė

Štai ir viskas. O čia — pabandymas į lizdą įstatyti indikatorių (jau su nukarpytais elektrodais):

ИН-14 neoninis indikatorius (nixie tube) įstatytas į naujai pagamintą lizdą | Darau, blė

Ir indikatorius, begulįs ant šono ir vaizduojantis, kaip atrodo tas lizdas iš apačios:

ИН-14 neoninis indikatorius (nixie tube) įstatytas į naujai pagamintą lizdą | Darau, blė

Viskas. Antrojo lizdo gamybą nufilmavau, liko štai dar krūvelė kontaktų kitiems lizdams:

Krūvelė mikroschemų lizdų fiksuojančiųjų kontaktų ИН-14 neoninių indikatorių (nixie tubes) lizdų gamybai | Darau, blė

Bandydamas įstatyti lizdus į plokštę gavau kiek nusivilti, nes dėl nevisai tikslaus įstūmimo lituokliu ne visi kontaktai atsidūrė savo vietose. Tad paskutinius keturis gaminau izoliatorius uždėjęs ant plokštės ir lituokliu kontaktus įstūminėjau tiesiai taikydamas į skylutes plokštėje. Taip tikrai sutaupoma nervų ląstelių. Beje, patarimas būtų toks: reikia iš pradžių įstatyti tris-keturis kontaktus priešingose izoliatoriaus pusėse. Tada likę tarpus užpildys lengvai. Per kokį pusvalandį pabaigiau darbą ir štai — plokštė su sukaišiotais šviežiai pagamintais lizdais:

Montažinė plokštė su įstatytais šešiais ИН-14 neoninių indikatorių (nixie tubes) lizdais | Darau, blė

Kol kas tiek. Galite pažiūrėti, kaip man sekėsi vieną lizdą gaminti. Tiesa, nelabai gerai matyti, kaip lituokliu įstūminėjami kontaktais, tad atleiskite, kitą kartą būsiu atidesnis ruošdamas vaizdo medžiagą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.