Lituoklio „dusinimas“

Posted: 2013-08-03 in Darbeliai
Žymos:,

Vėl grįžtu prie lituoklio temos. Pačioje pradžioje, apie litavimo priemones, rašiau, kad pigius lituoklius galima jungti per diodą ir kad tai išeina į naudą. Tačiau nebūtinai pigius, gali būti, kad kokybiško lituoklio antgalis irgi kaista per daug.

Aš pastebėjau, kad mano naujo lituoklio antgalis labai greitai užsiteršia. Nuvalyti jį įmanoma, bet vos tik pavėluoji užlieti lydmetalio, žiūrėk, galiukas jo jau ir „nebeima“. Galų gale atsiverčiau lituoklio instrukciją, o ten parašyta, kad jo antgalis kaista iki 415 ℃ temperatūros! O tai, gerbiamieji, yra smarkiai per daug. Prie tokios temperatūros kanifolija ir kiti fliusai dega bei teršia antgalį, jis labai greitai apsineša visokiu brudu, tada prasčiau perduoda šilumą, nebelydo lydmetalio, lydmetalis nebekimba ir prasideda vienos bėdos.

Aš nusprendžiau pasinaudoti šiuo „senoviniu“ metodu ir prijungti lituoklį per diodą. Su puse galios lituoklio antgalis tada turėtų būti apie 200 ℃ karščio. Tai nėra baisiai daug litavimui, bet lituoti įmanoma. Geriau būtų apie 270 ℃. Na, bet juk reikia pabandyti.

Diodo reikia tokio, kuris galėtų atlaikyti apie 400 V atbulinę įtampą ir kokį 1 A srovės (ir mažiau užtektų, 25 W lituoklis kokį 0,15 A „valgo“). Pasiėmiau iš taupiosios lemputės išluptą 1N4007 diodą (atlaikantį iki 700 V atbulinę įtampą ir 1 A srovės) ir įsukau į išorinę rozetę:

1N4007 diodas, įsuktas į rozetę lituoklio aušinimui | Darau, blė

Prie vieno diodo galo prilitavau laidą, o kitą laido atšaką įsukau tiesiai į rozetę. Įkišau lituoklio kištuką: reikia išbandyti, kas gausis:

1N4007 diodas, įsuktas į rozetę lituoklio aušinimui su prilituotu laidu ir įkištu lituoklio kištuku | Darau, blė

Lituoklis kaista kur kas lėčiau. Bet kai įkaito, jį nuvalius ir pakaišiojus į kanifoliją lydmetalis tuoj pat pradėjo kibti:

Per diodą prijungtas ir ataušintas lituoklis su gerai kimbančiu prie antgalio lydmetaliu | Darau, blė

Na ir liuks. Tam kartui rozetę galima sumontuoti:

Sumontuota rozetė su 1N4007 diodu lituoklio aušinimui | Darau, blė

Tiesa, lituoklio temperatūra dabar žemoka ir jis greitai atvėsta daugiau palitavus. Todėl ruošiuosi savo šiukšlynėly pasiieškoti tiristorinio reguliatoriaus (tokio, kur būna kiniškose stalinėse lempose ir zirzia) bei jį kaip nors įgrūsti į šitą rozetės dėžutę. Bus litavimo stotelė 😀 Juokauju, bet galėsiu per kelis kartus atrasti tinkamą padėtį, kai lituoti bus patogu ir fliusai nedegs kaip pasiutę.

Komentarai
  1. Romas parašė:

    Kažkada labai seniai naudojau ant lituoklio laido esantį jungiklį (kaip kokios stalinės lempos), ten viduj diodas, įjungi jungtuką – tiesiogiai sujungta, išjungi – per diodą. Ganėtinai neblogai buvo. Po to pasidariau tiristorinį reguliatorių, tik patį paprasčiausią, tai lituoklis birbdavo, po kažkur metų nubirbė 🙂 Kad nebirbtų reik su dinistoriu (ar neonke) daryt/surast.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.