Tipografija: kad būtų gražu

Posted: 2013-08-02 in Pezalai
Žymos:

Čia bus jau paskutinis tipografijos įrašas. Šią temą pavoliojau, parutuliojau, išplėtojau ir laikas su ja baigti. Juo labiau, kad vienas draugas įsigijo fotoaparatą ir prašo pamokėlių apie Adobe Photoshop Lightroom. Na, tai aš apie tą laitrūmą ir papaistysiu, kad jau poreikis yra. Todėl nuo kito penktadienio laukite laitrūmo pamokėlių, o šiandien toks poetinis pasakojimas apie grožį.

Pirmoji rekomendacija. Niekada niekada nekelkite žodžių pavadinimuose, t.y. antraštėse! Pavadinimuose žodžiai neskaidomi į skiemenis ir neskaldomi. Nebent laikraščiuose, kur galioja šiek tiek kitokios taisyklės dėl ribojančio formato.

Antroji rekomendacija. Paskutinis pastraipos žodis turi būti neskiemenuojamas. Tuo reikia pasirūpinti, nes vėliau, kaitaliojant teksto formatą tas žodis gali dėl lygiavimo būti perskeltas ir į pastraipos galą nušoks, tarkim, vienas skiemuo. Atrodys kvailai ir mėgėjiškai.

Neskiemenuojamas paskutinis pastraipos žodis | Tipografija | Darau, blė

Trečioji rekomendacija. Tekstą dėliojant stulpeliais į kitą stulpelį negali „peršokti“ viena eilutė, jei po jos toliau yra antraštė. Geriau tekstą kaip nors „pagrūsti“ arba priešingai, „ištempti“, kad peršoktų jau ne viena, o dvi eilutės. Šis dalykas dažnai matomas prastai sumaketuotuose „žodynėliuose“ knygos gale, rodyklėse ar turinyje.

Ketvirtoji rekomendacija. Jeigu naudojate titulines raides teksto pagražinimui, tačiau pirmasis pirmosios pastraipos simbolis yra ne raidė, o, pavyzdžiui, kabutė – būtinai įtraukite dar vieną raidę į titulinį tekstą.

Teisingas titulinių raidžių naudojimas | Tipografija | Darau, blė

Penktoji rekomendacija. Maketuodami knygas būtinai skiemenuokite tekstą. Esu matęs pigių knygų su kairiniu lygiavimu ir neskiemenuotu tekstu. Atrodo labai prastai. Interneto tinklapiuose priešingai: jeigu nėra galimybės tekstą skiemenuoti, pagal abu kraštus teksto nelygiuokite.

Šeštoji rekomendacija. Šiaip turėjau šitą paminėti prie simbolių. Ten akcentavau, kad reikia naudoti simbolius vietoj sudėtinių junginių. Tai galioja visiems atvejams… išskyrus daugtaškį. Niekada nenaudokite specialaus daugtaškio simbolio, o Word programoje išjunkite trijų taškų automatinį keitimą šiuo simboliu. Problema tame, kad kažkodėl daugtaškis įvairiuose šriftuose nupiešiamas taip, kad atrodo kitaip, nei vienas šalia kito esantys trys taškai – dažniausiai jis būna platesnis. Tai ypač akivaizdu spausdintame tekste, todėl maketuodami venkite šio simbolio, kaip velnio.

Septintoji rekomendacija. Ruošdami spaudai visokias piktogramas ir kompiuterių ekrano nuotraukas bei šiuos paveikslėlius didindami nenaudokite jokios kubinės ar kvadratinės interpoliacijos, tik tiesinę (t.y. jokios). Kitaip vaizdai bus išplaukę, o knyga atrodys prastai. Geriau išdidinti pikseliai, nei susilieję piktogramos. Kompiuterio ekrane tai gali atrodyti pusėtinai, bet atspaudus vaizdas bus klaikus.

Piktogramų didinimas spaudai | Tipografija | Darau, blė

Aštuntoji rekomendacija. Yra įvairių maketavimo subtilybių su skyrybos ženklais. Dažnai juos reikia tiesiog truputuką „prispausti“ prie raidžių, kad gražiau atrodytų – tai priklauso nuo šrifto. Bet pateiksiu vieną esminę taisyklę: kai centruojate tekstą, centruokite jį taip, lyg jame skyrybos ženklų nebūtų. Aišku, čia reikia rankinio įsikišimo ir niekas to darbo neįvertins… bet tikrai įvertins darbą blogai, jei to nepadarysite.

Teisingas centravimas maketuojant ir ignoruojant skyrybos ženklų erdvę | Tipografija | Darau, blė

Devintoji rekomendacija. Net jeigu į leidyklą pateko ir buvo praleistas tekstas su smailikais, juos šalinkite. Spaudoje ir rimtuose interneto leidiniuose šioms nesąmonėms ne vieta. Aš galiu sau leisti juos naudoti šiame tinklaraštyje, nes čia yra neformalios blevyzgos apie nieką, o štai kur viskas yra rimta, mėgėjiškam internetiškam gaivalui vietos nėra.

Dešimtoji rekomendacija: perskaitykite senesnes mano pamokėles apie tipografiją ir jas įsisavinkite 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.