Tipografija: visokie simboliukai

Posted: 2013-07-26 in Pezalai
Žymos:

Character Map programa ir šeštos versijos unikodo simboliai | Tipografija | Darau, blėŠiam penktadieniui, kadangi atostogos, pateiksiu mažutę krūvelę visokių simboliukų (didelę truputį tingiu). Aš dėl kai kurių iš jų pats šiek tiek stebiuosi, kad jie tokie yra, bet visgi yra ir taisyklingam žymėjimui reikėtų naudoti būtent šiuos simbolius, o ne panašius į juos.

Simbolis Kodas Kas tas yr
2212 Minuso ženklas. Ne brūkšnelis, ne ndash brūkšnys, ne ilgasis brūkšnys, o minuso ženklas. Būtina naudoti rašant neigiamus skaičius, formules ir panašiai.
× 00D7 Daugybos ženklas. Derėtų naudoti rašant formules ir išmatavimus. Negaliu pakęsti, kai kas nors rašo 2×3 m. Turi būti 2×3 m.
± 00B1 Kartais praverčiantis „plius-minus“ ženkliukas.
² 00B2 Kvadratus žymintis dvejetukas. Reikėtų naudoti jį, o ne bandyti supercriptu pakelti normalų dvejetą. Joks formatavimo praradimas jo nesugadins ir nebus plotas 12 m2, o 12 m². Yra ir tūrio ženkliukas: ³, 00B3
° 00B0 Laipsnių ženklas. Skirtas žymėti lapsnius užrašant kampus ir koordinates. Nenaudokite jo užrašyti temperatūrai!
2103 Tai ne du simboliai, kaip gali pasirodyti, o specialus vienas, skirtas žymėti Celsijaus laipsnius. Šį simbolį reikia naudoti temperatūrai, o ne viršutinį burbuliuką ir „C“ raidę. Yra ir Farenheitams, aišku: ℉.
µ 00B5 Ženkliukas „mikro“. Ne kokia nors graikiška mažoji „miu“, o specialiai „mikro“ žymėti skirtas simbolis. Taip galima užrašyti pvz. 220 µF (mikrofaradų).
Ω 2126 Elektronikos mėgėjai turėtų žinoti apie šį, omus žymintį, simbolį. Tai ne graikiška didžioji „omega“, o būtent omams žymėti skirtas simbolis.
5350 Svastika. Kontraversiškas simbolis, nors aš pačiame simbolyje nieko blogo nematau. Kad ir kaip keista, šis simbolis yra kiniškoje unikodo dalyje, kaip Tagatos budizmo ženklas.
2030 Promilės, jei prireiktų. Yra ir promiridės: ‱ (2031).
26E4 Buvo svastika, tai bus ir pentagrama. Labai gražus simbolis, man jis patinka. Tiesa, jei jo nerodo, tai matyt, neturite tinkamo šrifto.
2318 Įžymi vieta. Taip pat naudojamas žymėti Macintosh kompiuterių Comand klavišui. Užtat kopijavimo trumpinį galima labai kompaktiškai užrašyti: ⌘C. Arba su kitais klavišais ⌘⌥⇧S.

Labai svarbūs yra kombinuojamieji diakritiniai simboliai. Jie pasižymi tuo, kad neturi savo vietos, o „prilipdomi“ prie prieš juos einančios raidės. Todėl tokie simboliai tinka užrašyti kirčiams — nereikia specializuotų „kirčiuotų“ raidžių. Tad nenaudojant jokių papildomų šriftų ir specialių raidžių galima užrašyti kirčius: laũkas, láukti, žìrnis. Galima sukirčiuoti „ant durniaus“ ir kokią nekirčiuojamą raidę, pvz. č̃ 😀 Kairinio kirčio kodas 0300, dešininio 0301, riestinio 0303. Apskritai yra daugiau diakritinių ženklų, pavyzdžiui paukščiukas, kurį galima sukombinuoti su raide „s“ ir gausime va ką: š. Taip, tai ne raidė „š“, o du atskiri simboliai krūvoje. Yra ir kombinuojamosios nosinės, ir brūkšneliai, ir visas kitas gėris.

Kadangi nuo šeštosios unikodo versijos atsirado ir krūvos naujų simbolių, tai rekomenduotina pasirūpinti išplėstiniais šriftais. Galbūt atkreipėte dėmesį, kad visokiuose išmanofonuose labai madinga naudoti įvairius simboliukus, žyminčius emocijas, pjankes ir kitokius smagius reikalus. Tačiau tas pats tekstas kompiuterio ekrane gali atrodyti prastai.

Štai krūvelė simbolių, pasitikrinkite, ar juos matote teisingai:

🌀 — ciklonas, uraganas.
🌈 — vaivorykštė.
👺 — japoniškas goblinas.
💾 — lankstusis diskelis. (Kas nors dar  prisimena flopikus?)

Na ir taip toliau. Jei nerodo, tai įsidiekite į savo kompiuterius Symbola ir Quivira šriftus, kurie specialiai visiems šitiems niekučiams ir yra skirti.

Tiek šiam kartui.

Komentarai
 1. robsas parašė:

  Paprastas klausimas. Kaip tuos simbolius parašyti, kad ir kokiam notepade. Bandžiau su ALT+kodas, kadangi čia kodai šešioliktainiai, tai bandžiau ir su dešimtainiais, vistiek nesigavo. Pvz su ℃ simboliu (kad jį parašyti dariau copy-paste iš lentukės), nei su ALT+2103 (gaunasi 7), nei su ALT+8451 (gaunasi ♥) neveikia. Gal kažką netaip darau?

  • Darau, Blė parašė:

   Nežinau. Windows nenaudoja standartinių šešioliktainių ar dešimtainių kodų, o prie koduotės (pavyzdžiui, cp-1252) pririštus kodus. Todėl tiesioginio perskaičiavimo nėra. Linux sistemoje aš arba naudoju specialų trumpinį ir įvedu šešioliktainį kodą, arba paprasčiausiai pasitaisau klaviatūros tvarkyklę pagal savo poreikius. Mac sistemoje taip pat galiu įvedinėti šešioliktainius.

   Trumpai paieškojęs radau štai tokį nurodymą, kaip Windows įgalinti šešioliktainių kodų įvedimą:
   1. Įjungti registrų redaktorių ir sukurti arba pakeisti registrą HKCU\Control Panel\Input Method\EnableHexNumpad. Jo tipas turi būti REG_SZ, o reikšmė — 1.
   2. Perkrauti kompiuterį.
   3. Šešioliktainius kodus rinkti taip: laikyti ALT klavišą. Nuspausti „+“ išplėstinėje skaičių klaviatūroje. Skaičius įvedinėti skaičių klaviatūroje, o raides — paprastoje.

   Dažnai naudojamus simbolius aš dar laikau atskiroje užrašinėje ir iš jos įkopijuoju. Taip pat naudoju įvairias Word makrokomandas, kurios man tuos simbolius pakeičia. Tarkim oC pakeičia ℃ simboliu.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.