Tipografija: nekeliamasis tarpas

Posted: 2013-07-19 in Pezalai
Žymos:

Nekeliamasis tarpas | Tipografija | Darau, blėNekeliamasis tarpas, kad žinotumėte, yra baisiai svarbus kiekvieno rašytojo gyvenime. Ar maketuotojo. Nes lengvai mėgėjišką tekstą, kuris spaudoje ar kokiame nors internete atrodo apyklaikiai, šis paprastas simbolis gali labai pagražinti. Praeitame tipografijos įraše papasakojau apie daugiau visokių tarpų, tačiau nekeliamasis po įprastojo yra tikrai antras pagal svarbumą.

P.S. Čia, šiame tinklaraštyje nekeliamojo tarpo nenaudoju. Ne todėl, kad nenorėčiau, o todėl, kad WordPress jį kažkodėl išvalo, net jei ir naudoju. Tai man šiek tiek nepatinka, nes mėgstu tekstus sudarinėti tvarkingai, bet nemokamam arkliui į dantis nežiūrima.

Nekeliamasis tarpas, anot nepatikimosios Vikipedijos, turėtų elgtis ir atrodyti kaip paprastasis tarpas, tik juo atskirti žodžiai-simboliai — nekeliami į kitą eilutę. Realybė, deja, kiek kitokia. Paprastieji tarpai yra kintamo pločio, o nekeliamieji — fiksuoto. Dėl to tekstą išlygiavus pagal abu kraštus paprasti tarpai „išsitampo“, o nekeliamieji — ne. Ir, aišku, negražiai atrodo. Žinoma, lygiavimas pagal abu kraštus internetinėje „spaudoje“ naudojamas retai ir būtent dėl šios estetinės priežasties, nes automatinis žodžių skaldymas skiemenimis ir kėlimas į kitą eilutę, deja, naršyklėse neįgyvendintas. Bet apie skiemenavimą aš parašysiu kitą kartą.

Taigi kada naudojamas šis tarpas? Aišku, kad kai kažko negalima kelti į kitą eilutę. O kada? Atvejai štai tokie (jei kas žinote daugiau, papildykite, aš galiu ir pamiršti dalį):

 • Prieš brūkšnį. Brūkšnys negali būti naujos eilutės pradžioje, nebent pradedamas naujas tiesioginės kalbos sakinys.
 • Po brūkšnio — kai jis yra eilutės pradžioje ir žymi naują tiesioginės kalbos sakinį (šitą dažniausiai net patyrę maketuokliai pamiršta). Čia fintas tame, kad nekeliamasis brūkšnys yra fiksuoto pločio ir jeigu knygoje ar kitame maketuojamame tekste yra daug dialogų, tai lygiuojant pagal abu kraštus tarp brūkšnio ir žodžio gali rastis nevienodi tarpai. O nekeliamasis brūkšnys juos suvienodina ir tekstas atrodo estetiškiau. Gal tai atrodo nesąmonė, be pamatytumėte netvarkingą tekstą ir iš karto už akių užkliūtų.
 • Prieš visokius matavimo vienetų žymėjimus, pvz., 12 V, 14 km ir t. t. Beje, net ir procento ženklas turėtų būti nuo skaičių atskiriamas nekeliamuoju tarpu, nors dauguma jį maketuoja „prilipdytą“ prie skaičių. Tai yra nekorektiška. Panašiai yra lipdomas ir temperatūros laipsnių burbuliukas, nors jis irgi turėtų būti atskirai, šalia laipsnių skalę žyminčios raidės.
 • Santrumpos „t. t.“ ir „.t. y.“ irgi turi būti skiriamos nekeliamuoju tarpu.
 • Nekeliamuoju tarpu skiriamos vardo (vardų) pirmosios raidės prie pavardės: A. Petraitis, M. P. Jonaitis ir pan.
 • Nekeliamasis tarpas turi būti įterpiamas ir prieš ampersandą, kad jis pats sau vienas nenušoktų.

Tiek šiam kartui.

Komentarai
 1. Lig. parašė:

  Su viskuo sutinku ir žinau, kad taip reikia. Bet sąžiningai – laipsnių ženkliukas man žymiai gražiau atrodo “priklijuotas“ ir “t.t.“ ir “t.y.“ man mieliau žiūris sugrūsti.
  Bet kas, po galais, tas “ampersandas“???

  • Darau, Blė parašė:

   Taip, jeigu rašomi tik laipsniai, pvz. 90°, tada prilipęs burbuliukas. O jei rašoma +9 ℃, tada skiriama nekeliamuoju tarpu. Aš nesiginčiju, kad galbūt taip atrodo neypač gražiai, bet yra tokia taisyklė. Taisyklės, kaip žinia, dalykas apeinamas 🙂

   O ampersandas tai yra šis ženklas: &

  • Darau, Blė parašė:

   Beje, dėl vardų irgi yra prieštaringų nuomonių. Seniau buvo siūloma rašyti A. J. Petraitis, be mačiau naujų rekomendacijų vardų raidžių neskirti tarpu: A.J. Petraitis.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.