Tipografija: tarpai visokiausieji

Posted: 2013-07-12 in Pezalai
Žymos:

Norite tikėkite, norite ne, bet teksto rinkimui yra reikalinga daugybė visokiausių tarpų ir tarpelių. Ne tik šitų, esančių tarp žodžių. Yra ir kitokių tarpų, pasižyminčių visai kitokiomis, nei tikimasi, charakteristikomis. Apie juos maketuotojams pravartu žinoti. Pravartu apie juos žinoti ir eiliniams vartotojams, tiesiog dėl bendrojo išsilavinimo. O gal kada prireiks?

Tarpo klavišas kompiuterio klaviatūroje | Darau, blėPats paprasčiausias tarpas yra renkamas tarpo klavišu ir užpildo… visus tarpus tarp žodžių 😀 Paprastasis tarpas yra keliamasis, t.y. kai žodžiai netelpa, per tarpą jie keliami į kitą eilutę. Taip pat paprastasis tarpas yra kintamo pločio: jei tekstas lygiuojamas pagal abi kraštines, tarpai yra proporcingai „ištampomi“.

Tačiau be šio, įprasčiausiojo tarpo simbolio, yra ir kiti tarpai. Vienas iš jų yra tabuliacija (įvedama spaudžian Tab klavišą). Tabuliacija — iš mechaninių spausdinimo mašinėlių atėjęs reliktas. Jis naudotas lentelių rinkimui ir greitesniam popieriaus perstūmimui. Kitaip reikėtų labai daug tarpelių spaudinėti, matote. Šis „tarpas“ yra kontraversiškas, yra netgi tokios pjautynės „tarpas prieš tabuliaciją“. Šiais laikais tabuliacijos naudojimas paprastai ribojamas, bet kartais naudojamas maketavime, kai nenorima daryti lentelių, tačiau reikia tekstą sulygiuoti pagal įsivaizduojamą vertikalią liniją, pavyzdžiui, numeruotuose ar nenumeruotuose sąrašuose paliekant vienodą tarpą tarp skaičiukų ar sąrašo simbolio ir teksto. Interneto naršyklės tabuliaciją interpretuoja kaip paprastą tarpą, nebent tekstas yra apskliaustas pre žymėmis, kurios reiškia paprastą pliką neformatuotą tekstą. Tad tabuliacijos naudojimas interneto tinklapiuose yra ribotas. O kadangi šiais laikais viskas yra visokiuose internetuose ir debesyse, tai ir tabuliacijos naudojimas šiose informacijos pateikimo priemonėse yra ribotas. Tabuliacija daugiau naudojama teksto sudėliojimui Word ar InDesign programose (arba kitose panašiose).

Nekeliamasis tarpas. Toks specialus simbolis. Jis panašus į paprastą tarpą, tačiau žodžiai ties juo nekeliami į kitą eilutę. Na, tarkime, po skaičiukų parašytas matavimo vienetas turi likti visada toje pačioje eilutėje. Todėl tarp skaičiukų ir matavimo vienetų turi būti įterptas ne paprastasis, o nekeliamasis tarpas. Word programoje jis surenkamas Ctrl+Shift+Tarpas ir įjungus specialiųjų simbolių rodyma vaizduojamas rutuliuku, tiksliau, laipsnio simboliu. Apie šį tarpą aš kitą penktadienį parašysiu atskirą traktatą.

Be šių trijų pagrindinių tarpo simbolių yra ir dar visa eilė kitų tarpo simbolių. Nežinojote? Na, jei ir nežinojote, tai dabar jau žinosite. Tiesa, lietuviškoje tipografijoje tų visų kitų tarpų panaudojimas yra ribotas, bet visgi profesionalūs maketuotojai turėtų apie juos žinoti. O kitiems aš šiaip papasakosiu.

Skaitmenų skyrimo tarpas, figure space. Unikodo kodas 2007. Galbūt ir nežinojote, bet dažniausiai skaitmenys šriftuose, visi nuo 0 iki 9, yra kuriami vienodo pločio. Figure tarpo simbolis yra sukuriamas būtent tokio paties pločio, kaip ir skaitmenys. Šis tarpas taip pat yra nekeliamasis.

Formulių tarpas arba vidutinis matematinis tarpas, medium mathematical space. Unikodo kodas 205F. Naudojamas matematinėse formulėse, tarkim, atskirti skaičius nuo matematinių operacijų ženklų.

Siaurasis tarpas, thin space. Unikodo kodas 2009. Šis tarpelis yra rekomenduojamas skirti tūkstančius, kai skaičius naudojamas tekste.

Yra dar ir kitų tarpų. Tipografijoje yra tokie pločio vienetai, em ir enEm — tokio paties pločio, kaip didžioji „M“ raidė. Iš čia ir brūkšnio pavadinimas — emdashEn — atitinkamai „N“ raidės pločio. Tik vieni šaltiniai teigia, kad didžiosios, o kiti — mažosios. Bet kokiu atveju, yra ir em space tarpas bei en space tarpas — atitinkamų pločių keliamieji tarpai, unikodo kodai 2003 ir 2002. Yra ir dar įvairių pločių tarpų: trečdalio em, ketvirtadalio em ir šeštadalio em.

Angliškojoje tipografijoje dar yra naudojamas hair space, t.y. „plauko pločio“ tarpelis. Jis tikrai labai siauras ir naudojamas iš abiejų emdash brūkšnio pusių. Tiesa, ne visada.

Yra dar visokių tarpų skirtingiems rašmenims: mongolų, kinų, japonų. Bet tai jau mums nelabai įdomu 🙂

Tad kol kas tiek.

Komentarai
  1. Povilas Poderskis parašė:

    Hmmm, tai HTML’iniai – ir — yra irg N ir M raidės pločio, o aš kažkaip buvau susigalvojęs, kad čia yra “narrow dash“ ir “mega dash“ 😀

    • Darau, Blė parašė:

      Taip, tik reikia dar turėti omenyje, kad tos pačios raidės „N“ ir „M“ turi kažkiek tuščios vietos aplinkui, tad atitinkamų en ir em brūkšnių ar tarpų pločiai yra skaičiuojami įtraukiant tą tuščią vietą. Todėl šiaip vizualiai lyginant pločius atrodo, kad brūkšniai ar tarpai yra kiek platesni.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.