„Efektyviausi“ pasaulio žudikai

Posted: 2013-07-06 in Pezalai
Žymos:, ,

Kaukolytė, geriausi pasaulio žudikai | Darau, blėRamiam šeštadienio skaitalui pateiksiu šiokią tokią istorijos pamokėlę. Aš kažkurį kartą, sužinojęs apie vieną gana didelį istoriniu kontekstu „blogiuką“ staiga susidomėjau: o kiek gi tokių yra dar? Staliną, Hitlerį, Mao Dzeduną mes žinom visi. Na, gal Dzeduną dar ne visi, mums čia Europoje nelabai rūpi, kas ten Kinijoje dedasi, ar ne? Bet šiaip šitie, na gal dar koks Musolinis, yra tikrai žinomi. Bet ir mažiau žinomų yra nemažai žmonijos istorijoje. Kadangi mana šita tema „užkabino“, vieną vakarą praleidau brauzydamas, o ką pribrauzijau ir sužinojau, dabar ir jums papasakosiu.

Taigi kaip supratote, minėti trys „blogiukai“ nėra vieninteliai. Beje, jūs gal nustebsite, bet iš šito trejeto Hitleris „tik“ trečias. Pirmoje vietoje yra Mao Dzedunas — jo visos veiklos dėka išmirė daugiausiai žmonių. Na, Kinija didelė valstybė, mirt buvo kam. Antroje vietoje Stalinas su visais savo trėmimais, valymais ir kitom „akcijom“. Hitleris paprasčiausiai negavo progos įvykdyti visko, ką norėjo padaryti, anksčiau nusibaigė. Musolinį irgi praleisiu. Tad dabar apie kitus „blogiukus“.

Atila

Pradėsiu nuo Atilos, dar kartais vadinamo „Hunu Atila“. Jis buvo hunų vadas ir valdė tokio dydžio imperiją, kad Romos imperija šalimais neatrodė tokia jau įspūdinga. Tik tiek, kad hunai nebuvo labai „civilizuoti“. Jie tiesiog buvo gerai ginkluoti ir drausmingi, o kadangi buvo pasklidę tikrai labai plačiai, tai ir idėjų gerų prisigaudydavo. Atila, bandoma teigti, labai blogas iš principo nebuvo, bet užkariavimai visokie — nelengvas darbas… Savo vedybų proga sugebėjo visiškai nusiaubti ir taip po kažkokio nederliaus vos gyvą Italiją. Tik Romą paliko ramybėje, atseit, gal dar pravers pačiam. Tad jo valdymo metu dėl jo paties keliamų karų ir užmojų žmonių išmirė tikrai neblogai, nes jei jau jis su savo kariuomene eidavo, tai akmens ant akmens nepalikdavo. Tikras skerdimų ir prievartavimų simbolis.

Kaligula

Rekomenduočiau pažiūrėti to paties pavadinimo Stenlio Kubriko filmą. Nors istoriškai jis šiaip sau, bet Kaligulos esmę perteikia neblogai. Visiškai išprotėjęs Romos imperatorius, kuriam patiko šiaip sau pažudyti, išlaidauti, daryti nesveikus ir ne pagal biudžetą projektus ir, aišku, dulkintis iki nupušimo. Šalyje sukėlė finansinę krizę ir badą, o kad padengtų kai kuriuos nuostolius, turtingus valdytojus kaltino išgalvotais dalykais ir už tai juos baudė: žudė ir grobė turtą. Linskmas vaikinas, nieko nepasakysi. Per ketverius valdymo metus visiems įsiėdė tiek, kad tapo pirmuoju suplanuotai papjautu Romos imperatoriumi.

Vladas Drakula

Arčiau šių laikų. Apie Drakulą visi turbūt girdėjo, bet iš kur ta vampyro legenda atsirado, žino ne visi. Vladas III, dar žinomas kaip Vladas Smeigėjas, buvo labai kūrybingas žmogus: bausti ir šiaip rodyti savo galią jis mėgo visokiais būdais. Mėgstamiausios jo bausmės buvo smeigimas ant kuolo, odos lupimas, gyvų virimas ir šiaip visoks luošinimas. Yra legenda, kad turkų pasiuntiniams, išdrįsusiems jo akivaizdoje dėvėti tiurbanus, liepė šiuos prikalti prie galvų vinimis. Kita legenda teigia, kad kažkokia kariuomenė, užklydusi į miškelį, kur Drakula buvo „prasinešęs“ ir palikęs krūvas ant kuolų pūvančių lavonų, apsisuko ir pabėgo. Spėjamai Vladas ižžudė galbūt apie 100 000 žmonių, o gal ir daugiau, įskaitant visokius nuniokotus kaimus.

Ivanas Rūstusis

Ivanas ne šiaip sau buvo pavadintas Rūsčiuoju, tikrai buvo už ką. Nekalbant apie tai, kad jis surengė krūvą karų ir Rusiją pavertė daugiataute šalimi, jis dar įvedė ir naują valdymo modelį opričiną. Kitaip sakant, žemvaldžiams suteikė neliečiamumą ir tie savo žemėse su valstiečiais galėjo elgtis kaip nori. Dar Ivanas „už netinkamą aprangą“ sumušė nėščią savo sūnaus žmoną, o kai sūnus atėjo aiškintis, jį (galbūt netyčia) nužudė. Nors šiaip pats Ivanas buvo tikras intelektualas ir ypač geros atminties žmogus bei meno gerbėjas, po jo mirties Rusija buvo visiškoj duobėj, nuniokota ir išsekinta. Dėl visokių karų ir opričinos visoje Ivano įtakoje buvusioje teritorijoje galėjo žūti nuo pusės iki viso milijono žmonių. Kaip viduramžiams, tai visai nemažai. Be to, teigiama, kad invazijos į Lenkiją metu jis kasdien reikalavo atvesti 1000 kalinių ir įvykdyti egzekuciją.

Elizabeta Batori Ečedietė

O štai ir moteris sąraše. Aha, jei kažką primena, tai neklystate: ji mūsų kunigaikščio Stepono Batoro dukterėčia. Istorijoje pripažįstama pirmuoju numeriu kaip serijinė žudikė moteris. Kažin kokiais okultiniais tikslais su keliomis draugėmis pjovė nekaltas mergeles. Viena legenda byloja, kad ji maudydavosi nekaltų mergelių kraujyje bandydama išsaugoti savo jaunystę, nors kažin, kiek čia tiesos. Bet visgi po gero pasiautėjimo jos draugės buvo nuteistos myriop, o ji pati vėliau įkalinta iki mirties. Teigiama, kad padėjo anapilin iškeliauti 650 mergaičių. Na, ne kažkoks rezultatas palyginti su kitais šito sąrašo veikėjais, bet visgi neblogai, kaip nuobodžiaujančiai grafienei. O ir su Lietuva šiek tiek susijusi.

Ranavalona I

XIX a. pradžios Madagaskaro karalienė, vykdžiusi izoliacijos politiką ir bandžiusi Madagaskarą atkirsti nuo pasaulio. Savo valdymo metu turėjo apie 30 tūkst. asmeninės paskirties kariuomenę, kurios pagalba vykdė priverstinio darbo politiką ir gyventojus vertė vykdyti jos projektus — realiai visi gyventojai buvo vergai. Turėjo kažką prieš krikščionybę, nes turėjo paskatų bausti mirties bausme visus, kurie turėjo Bibliją. Vergus naudojo bet kam, pavyzdžiui, apie milijoną ižžudė kažkokiems tai ritualams. Ir ne bet kaip, o su visokiais įmantriais kankinimais: mėtymais nuo kalvų, gyvų virimu, užsiuvimu apipuvusiose jaučių odose, šėrimu šunims ir taip toliau…

Leopoldas II

Belgijos karalius, susigalvojęs sau veiklos, nes, matyt, Belgija, kaip šalis, jo polėkiams buvo per maža. Todėl Europos komitete prastūmė projektą apie Laisvosios Kongo Šalies įkūrimą ir visokeriopą vietinių gyventojų gyvenimo gerinimą. Įsivaizduojate, dėdulės buvo toks pačiuožęs, kad sugebėjo įkurti visiškai asmeninę valstybę, kurioje gyveno daug milijonų negriukų. Tik va dėl gyvenimo gerinimo tai buvo toks, švelniai tariant, nemažas melas. Faktiškai Leopoldas II su savo gerai išvystyta kariuomene darėsi sau biznį eksportuodamas dramblio kaulą. Vargšų negriukų kaimai buvo apkrauti privalomomis duoklėmis ir kvotomis, o jei neįvykdydavo, tai negriukus biškį papjaudavo, nukapodavo rankas ir panašiai. Labai įvairių šaltinių duomenimis Leopoldas II sugebėjo ižžudyti nuo 10 iki 15 mln. negriukų. Taip taip, perskaitykite dar kartą. Tiesa, šiuolaikinis Demokratinis Kongas jam kaip ir yra dėkingas už savo įkūrimą, bet va Leopoldo II skultpūrų ten nėra. Viena buvo pastatyta, bet vos po vienos nakties buvo vėl pašalinta. Kaip sakoma, po jo mirties Konge buvo „didžiulio užmaršumo“ laikotarpis, kai stengėsi karalių tik geru vardu minėti…

Idi Amin Dada

Dar vienas Afrikos niokotojas, trečiasis Ugandos prezidentas. Jo veikla ir režimas pasižymėjo žmogaus teisių pažeidimais, politinėmis represijomis, militarizmu, visokiais ten etninių grupių persekiojimais, korupcija, giminių protekcija ir prastumdymu į geras vieteles ir visišku nesugebėjimu suvaldyti šalies ekonomiką. Spėjama, kad savo režimo dėka jis ižžudė apie pusę milijono žmonių.

Saloth Sar

Geriausiai žinomas Pol Poto vardu (darinys iš Politique potentielle), Raudonųjų Chmerų partijos įkūrėjas ir tikras Kambodžos niokotojas. Gerai pasipjovė su Vietnamu, o paskui darė masinę pertvarką Kambodžoje. Sumąstė, kad valstybę turi sudaryti tik valstiečiai, todėl vykdė masines evakuacijas iš miestų. Pnompenio miestas, turėjęs 2 mln. gyventojų tapo 28 tūkst. turinčiu miesteliūkščiu. Aišku, režimas buvo idiotiškas ir nesėkmingas, išmirė geras trečdalis visos nacijos: iš 7,5 mln. neišgyveno virš 2,5. Reikia pasistengti, kad šitaip pribaigtum šalį.

Simo Häyhä

Visi iki šiol išvardinti veikėjai buvo visokiausi valdovai. O va Simo Häyhä pasirinkau dėl įdomumo, nes jis — vienas iš efektyviausių istorijoje snaiperių, pravardžiuotas „Baltąja mirtimi“. Antrajame pasauliniame kare jis per tris mėnesius iššaudė 705 rusus (patvirtintais duomenimis, dar neaišku, kiek nebuvo patvirtinta). „Blogiuku“ jį pavadinti sunku, jis tiesiog gerai išmanė savo darbą, bet va pleškintojas buvo kaip reikiant. Be to, buvu gudrus kaip velnias, kad jo neaptiktų, netgi laikė prisigrūdęs burną sniego, kad iškvepiamame ore garų nesimatytų.

Ir taip toliau…

Na, šitą sąrašą tikrai galima vystyti toliau. Aš išsirinkau tuos „šaunuolius“, kurie mane savo veikla ypač paveikė. Bet yra dar daugybė neišvardintų valdovų ir kitų veikėjų, kurie žmones naikino šimtais ir tūkstančiais. Nepamirškim ir tokių žinomų, kaip Osama bin Ladenas, Sadamas Huseinas, Slobodanas Miloševičius, Muamaras Gadafis ar netgi karalienė Kruvinoji Meri, Franciskas Pisaras ar Torkemada… Net ir Kim Il Sungas ir kiti Šiaurės Korėjos valdovai vis dar tebealinantys savo šalį… Galima būtų į šį sąrašą įtraukti ir Harį Trumeną, JAV prezidentą, suteikusį leidimą mėtyti atomines bombas ant Japonijos. Arba kitos pusės imperatorių Hirohito, ar, tiksliau, jo vadovavimą įtakojusius patarėjus bei „didįjį Nankino prievartavimą“…

Štai dar pora giliai netyrinėtų sąrašų, jei norite pratęsti šią istorijos pamokėlę:
http://thepirata.com/top-mass-murderers-in-history/
http://www.dailymail.co.uk/home/moslive/article-2091670/Hitler-Stalin-The-murderous-regimes-world.html

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.