Puodukas per vieną dieną?..

Posted: 2013-06-30 in Tėvystė
Žymos:, ,

Skamba neįtikėtinai, ar ne? Taip, čia apie vaikų „pratinimą“ prie tualeto reikalų.

Mums dauguma pereinamųjų įvykių su vaiku praėjo palyginti labai lengvai. Na, pradžia buvo sunki — pilvo skausmai buvo žvėriški, atsitąsėm tikrai nuoširdžiai. Kiti etapai — maitinimo krūtimi ribojimas ir nutraukimas, kraustymasis į atskirą lovą ir panašūs — praėjo pakankamai lengvai ir natūraliai, tarsi savaime. Tiesa, „tarsi“ reikėtų kiek pabrėžti.

Nathan Azrin — Toilet Training in Less Than a DayO štai kitas, vienas iš rimtesnių etapų — perėjimas nuo sauskelnių prie puoduko — mums nesisekė. Nei natūraliai, nei kitaip. Ir dabar dar ne viskas yra taip, kaip norėtųsi. Todėl pasiėmėm iš bibliotekėlės tokią knygęlę „Toilet Training in Less Than a Day“. Per vėlu, aišku, jau tokias knygeles skaityti, na, bet norėjosi pasižiūrėti ir, galbūt, rasti kokią išganingą mintį.

Minčių rasti šiek tiek pavyko, bet ne kažin ką. Per visus bandymus, pasirodo, patys atradom daugumą knygelėje aprašytų motyvacijos ir kitų būdų. Ir apskritai, kadangi esam su žmona protingi, tai ir taip viską bandėm daryti ne bet kaip. Ale va, vaikai yra skirtingi ir ne viskas su jais veikia vienodai…

Apie knygelę. Įdomu, kad mokslininkų grupė, kuri ją surinko, iš tikrųjų dirbo kita linkme: jie tyrinėjo mokymosi procesą ir dirbo su protiškai atsilikusiais suaugusiaisiais. Kaip buvo teigiama, protiškai atsilikę žmonės dar pusė velnio savimi išmoksta pasirūpinti, bet va su tualetu jiems labai prastai. Tad mokslininkai ieškojo visokių metodų, kaipgi tuos vargšus išmokyti pasinaudoti tualetu ir nuimti šią sunkią naštą nuo jų artimųjų, globėjų ar tiesiog prižiūrėtojų. Na ir ką gi, metodas buvo surastas, išbandytas ir netgi jau pagyvenę, visą gyvenimą vaikščioję su sauskelnėmis, atsilikę suaugusieji sugebėjo šį reikalą įsisavinti ir išmokti. Ir gan greitai — per kelias dienas. Tada mokslininkams toptelėjo: o tai kaip su normaliais vaikais? O eiliniams, jokių raidos sutrikimų neturintiems, vaikams šis metodas suveikia per pusdienį-dieną. Na, gal kartais dvi dienas.

Sakysite, taip nebūna. Aš tai nežinau, dabar neturiu kur tą metodą išbandyti, per vėlu jau. Bet, žinote, skaitai kitą kartą ir matai, kad parašyta nedurnai. Principas gan paprastas, kurį mes visi, dėl kantrybės ir laiko trūkumo, praleidžiam. Svarbu vaikui parodyti, kad jis yra mylimas ir vertinamas. Reikia jam sakyti, kad tas ir tas yra negerai, bet negalima rodyti pykčio nei išraiška, nei tonu, nei judesiais.

Metodas pagrįstas tuo, kad vaikui skiriama diena-dvi, nuo ryto iki vakaro. Jokių daugiau ten pašalinių dirgiklių, veiklų ar pan. Vienas iš tėvų arba abu turi rimtai paskirti laiką mokymui. Vaikas mokomas su besišlapinančia lėlyte, rodoma jam viskas, kas ir kaip ten padaroma ir taip toliau. Taip pat vaikas girdomas mėgstamais gėrimais ir skatinamas kokiu nors atlygiu bei motyvuojamas žodžiais. Čia yra tam tikrų niuansų: vaikas turi mokėti vykdyti komandas ir suprasti bent jau paprastus žodinius nurodymus, t.y. būti pusantrų ar vyresnis.

Įdomu tai, kad vaikas mokomas ne tik naudotis puoduku, bet ir pats nusirengti ir apsirengti. T.y., kad visas procesas būtų pilnavertis, nuo pradžios iki pabaigos. Aprašyta ir kaip elgtis „nelaimingų atsitikimų“ atvejais.

Žodžiu, jei netyčia jums šis reikalas dar prieš akis, šitą knygelę labai rekomenduoju.

Komentarai
 1. Laura parašė:

  gal ir praverstų… bet tai kur ją gaut dabar? 🙂

 2. Algita parašė:

  Ar gerai supratau, kad knyga parašyta sveikų vaikų tėvams. O kaip dėl tų, dėl kurių buvo šis metodas išieškotas? Ar knygoje aprašoma, kaip neįgalų didelį vaiką atpratinti nuo sauskelnių?

  • Darau, Blė parašė:

   Och, seniai tą knygą skaičiau… šiaip ji apie vaikų be sutrikimų apmokymą, bet nupasakojant, kad metodas buvo sukurtas neįgaliems suaugusiems apmokyti. Tad teoriškai turėtų suveikti ir neįgaliems vaikams. Šiaip sudėtingas čia klausimas 😐 Šiaip gal būtų geriausia pasiimti tą knygą ir jos pradinių šaltinių sąrašą peržiūrėt.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.