Kaip taisiau peilį

Posted: 2013-06-21 in Darbeliai
Žymos:,

Turiu tokį seną seną ir labai mielą kišeninį peilį. Na, turiu du tokius, bet vienas iš jų yra peilis, o kitas — universalusis šveicariškas peiliukas. Abu daugmaž vienodo amžiaus, kokie 12 metų, berods. Ir abu nuo naudojimo nukentėję. Šveicariškas peiliukas taip užsinešęs visokiais nešvarumais, kad yra praktiškai nebenaudotinas — be pagalbinio įrankio tik pagrindinius ašmenis galima atlenkti. Bandžiau jį išardyti. Kriaunelės nusiima lengvai, o va toliau viskas užkniedyta. Pasiskaitęs aptikau, kad tas kniedes galima išmušti, o paskui atgal įkalus užploti. Deja, spaustuvo neturiu, o su turimom priemonėm išmušti jų nepavyko. Tad šveicariško peiliuko išardymas ir išvalymas kol kas atidėtas neribotam laikui.

Na o mano kitas peilis lengvai išardomas ir išvalomas, bet va — pradėjo klibėti ašmenys. Aptikau, kad būtent ašmenis laikanti specifinė veržlė nulūžo nuo pagrindo. Ašmenis laiko vietoje tik kiti varžtai ir viena pusė jų pačių varžto. Pasiklausiau vieno pažįstamo barzdoto peilių konstruktoriaus, gal ką galėtų patart, ale negalėjo — specializacija ne ta.

Kurį laiką peilis gulėjo ant lentynos. Vis pazirzdavau, kad reikėtų kada užsukti į „Varžtų pasaulį“ ir pažiūrėt, ar ko nors nepritaikytų. Zirzimai zirzimais, o laiko vis neradau. Žmona kelis kartus pasiūlė į kokias dirbtuves nuvežti suremontuoti, o man visgi sukilo išdidumas: tiek visko darau, o peilio susiremontuoti nesugebu. Tad atradau laiko ir ėmiausi peilio ardymo:

Išardytas į dalis plieninis lenktinis kišeninis peilis

Išsiardė lengvai, išsisuko ir problematiškoji nulūžusi veržlė. Na, čia gal ne veržlė, o du susieinantys varžtai. Tik tas, kuris su lizdu įsukimui, panašu, įvirintas kažkaip į kriaunas. Va šitas, šalia kurio ir kaltininkas — nulūžusioji dalis:

Nulūžęs lenktinio peilio ašmenis laikančiojo varžto lizdas

Pagalvojau, kad išimsiu kaip nors tą likusią kriaunose dalį, pasiimsiu nulūžusiąją ir bandysiu „Varžtų pasaulyje“ ką nors panašaus rast. Bet va, išmušt nepavyko, nors apdaužiau tikrai labai smarkiai. Gerai įlieta. Tada ėmiausi plano-chuligano: susiradau savo varžtų komplektėlyje tokį varžtelį, kuris lyg ir tiktų į tos nulūžusios dalies vidurį. Lįst nelindo, tai aš ją truputėlį su grąžteliu paplatinau ir tada ji ant varžtelio užsimovė:

Ant varžtelio užmauta lenktinio peilio ašmenis laikanti įvorė

Ką gi, kita užduotis — tą varžtelį pritaikyti prie kriaunų. Įvirintame varžtelyje pragręžiau skylę, kad tilptų reikalingas varžtelis:

Lenktinio peilio kriaunose įvirintas ašmenis laikantis varžtas su pragręžta skylute

Na, bet ant viršaus gi varžto nedėsi, tad storesniu grąžtu pabandžiau išzulinti jame duobę. O va čia pasirodė, kad varžtas, rupūžė, labai jau kieto plieno. Plonoji dalis, kur įstatomas atsuktuvas, pasidavė gan lengvai, juo labiau, kad nulūžus lizdui truputį buvo pažeistas ir varžtas. O va paties varžto galvutę pagręžti jau buvo iššūkis… Plieninės kriaunos taip įkaito, kad teko ir į vandenį kišti. O ir grąžtą metalui gręžti turiu tik paprastą, ne kietmetalio. Bet šiaip ne taip skylutę išbliauti pavyko. Varžto galvutę dilde paploninau. Reikia bandyti peilį surinkti. Iš pradžių visus „vidurius“:

Pradėtas surinkinėti lenktinis kišeninis peilis

Na, o varžtelis su paploninta galvute įsistatė visai gerai:

Į lenktinio kišeninio peilio kriaunas įstatytas naujas ašmenis laikantis varžtas

Varžtelį teko ir patrumpinti. Spaustuvo neturiu, tad su replėm ir metalo pjūkleliu pavargau daugokai. Beje, net ir turint spaustuvą į jį varžto tiesiai įsprausti negalima — pažeidžiamas sriegis. Galima gadinti nebent tą dalį, kuri nupjauta bus išmesta. O jei reikia įtvirtinti „gerąją“ dalį, tai tuomet ant varžto reikia užsukti porą-trejetą veržlių ir įtvirtinti jas. Čia toks gyvenimiškas patarimas, kad žinotumėte. Tad ir aš ant varžtelio užsukau tris veržles, sugriebiau replėmis ir atrėmęs į remontinę taburetę nupjoviau.

Štai kita peilio pusė, kur reikia įsukti veržlę:

Kita lenktinio peilio pusė, kur į kriaunas reikia įstatyti ašmenis laikančio varžto veržlę

Veržlė, tiesa, nelindo. Tad jos kampus su dilde kiek patobulinau:

Veržlė užapvalintais kampais, kad įsistatytų į lenktinio peilio kriaunas

Štai ir viskas, peilis surinktas:

Surinktas lenktinis kišeninis peilis su nauju kriaunas laikančiu varžtu

Teko kiek paveržioti ir pareguliuoti, kad gerai lankstytųsi. Kiek neramina vienas klausimas: ar ilgai peilio naudojimą atlaikys šitas mano varžtelis iš konstruktoriaus komplekto. Jis nėra labai kietas, dildė ir pjūkliukas jį dorojo lengvai. O peiliui tenka nemažos apkrovos, net originalusis kieto metalo varžtas per kelerius metus neatlaikė. Na, bet yra ir gera žinia: varžtelių turiu nemažai, o reikalui esant, jei matysiu, kad neilgai atlaiko, galėsiu pasidaryti atsarginių „paruoštukų“.

Tiesa, įtariu, kad labiausiai tas varžtelis nukentėjo ne nuo normalaus ilgo naudojimo, o nuo alaus butelių atidarinėjimo, kai šalia tam skirto divaiso nebūdavo.

Komentarai
  1. […] reiškinys tarp vyrų. Kaip ir šiaip visokiems įrankiams/įnagiams/gedžetams. Apie vieno savo seniau nešioto peilio remontą jau esu rašęs. Nuo to laiko periodiškai ieškodavau kokio nors peiliuko pakeitimui, nes senasis […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.