Infraraudonoji fotografija: ekspozicijos ir miksai su matoma šviesa

Posted: 2013-06-09 in Pezalai
Žymos:, ,

Šiam sekmadieniui — labai trumpas straipsnelis apie tai, kaip galima maišyti infraraudonąsias nuotraukas su matomos šviesos nuotraukomis.

Pradžiai — labai nedidelis gabaliukas istorijos. Kadaise, juostelių laikais, buvo tokia Kodak Ektachrome Infrared (Kodak EIR) juostelė, kurioje spalvoti kanalai buvo kiek sumaišyti: vietoj mėlynojo — žaliasis, vietoj žaliojo — raudonasis, o vietoj raudonojo… infraraudonasis. T.y. kanalai pagal bangų ilgius tarsi „perstumti“. Juostelė buvo naudojama tiek meniniais, tiek moksliniais ir aplinkosauginiais tikslais. Aplinkosaugininkai ar tai miškininkai fotografuodavo miškų masyvus ir ieškodavo pakitusių raudonų medžių. Taip rasdavo ligotus medžius ir ligų plitimo židinius. Matomoje šviesoje lapai dar gali atrodyti tokie pat žali, kaip visada, tačiau dėl pažeistos struktūros infraraudonųjų spindulių atspindėjimo charakteristikos smarkokai pakisdavo ir nuotraukose būdavo matyti aiškios dėmės.

Skaitmeniniu procesu to lengvai neatkartosime. Tačiau galime padaryti vieną nuotrauką matomoje šviesoje, kitą infraraudonoje ir sulieti į krūvą. Žaliąjį kanalą perkelti į mėlynąjį, raudonajį — į žaliąjį, o į raudonojo kanalo vietą įkopijuoti raudonąjį infraraudonosios nuotraukos kanalą. Štai taip ir galime atkartoti Kodak EIR vaizdą skaitmeninėmis priemonėmis:

Kodak Ektachrome Infrared juostelės emuliavimas skaitmeninėmis priemonėmis | Infraraudonoji fotografija

Galite pagūglinėti „Kodak EIR“ ir pamatysite panašių nuotraukų.

Dar vienas įdomus dalykas. Jei turime fotoaparatą su silpnu vidiniu filtru arba modifikuotą, tai fotografuojant su, tarkim, oranžiniu ar raudonu filtru visas infraraudonasis vaizdas labiau paveikia mėlynąjį kanalą. Lapija pamėlynuoja, o dangus pažaliuoja. Na, o jei fotoaparatas nemodifikuotas, tai galime pažaisti patys — kišti infraraudonąjį vaizdą į įvairius matomojo spektro nuotraukos kanalus, keisti jų santykius ir panašiai. Aš, va, paėmiau gan gerą nuotrauką ir pabandžiau į matomojo spektro vaizdą įkelti infraraudonąjį vietoje mėlynojo kanalo.

Štai toks stovi pamiškėj namelis:

Pamiškės namelis nufotografuotas matomajame spektre

Infraraudonas vaizdas paprastas ir niekuo neišskirtinis:

Pamiškės namelis nufotografuotas infraraudonajame spektre | Infraraudonoji fotografija

Užtat kokia gaunasi įdomi nuotrauka įkėlus infraraudoną vaizdą į mėlynąjį kanalą:

Pamiškės namelis su infraraudonuoju vaizdu įkeltu į mėlynąjį kanalą | Infraraudonoji fotografija

Tai va, matote, kaip čia galima įdomiai paeksperimentuoti. Rekomenduoju ir jums. O kitą sekmadienį truputuką papasakosiu apie tai, kokią galima su infraraudonuoju fotografavimu padaryti vaizdų ir daiktų analizę. T.y. šis tas iš kriminalistikos (arba ne).

Patarimas. Jeigu skirtingų ekspozicijų nuotraukos-kanalai nelabai gražiai susieina, tai Photoshop priemonėmis tą galima lengvai pataisyti. Įkopijuokite infraraudonąjį vaizdą į matomojo spektro nuotrauką. Jis atsiras atskirame sluoksnyje. Tuomet rinkitės Edit > Auto Align Layers… ir spauskite „OK“. Programa už jus pavartys, patampys ir suderins nuotraukas. Su skirtingų spektrų vaizdais veikia kuo puikiausiai, naudoju šią savybę nuolat.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.