Ką žinote apie Stalino gamtos pertvarkymo planą?..

Posted: 2013-05-30 in Pezalai
Žymos:

Pastaruoju metu, matyt dėl vieno įžymaus lietuviškų blevyzgų chamo parinktos temos, pasigirdo ir pasklido visokios „baisios“ istorijos apie tarybinį režimą ir kitus to meto gėrius. Aš kadangi vaikausi madų, tai irgi papasakosiu mažumėlę, ką žinau ta tema. Šiam kartui konkrečiai apie vieną Stalino gamtos pertvarkymo plano dalį — Penzos–Kamensko miško juostas.

Apie šitas juostas ir patį planą pats sužinojau visai neseniai, gal prieš trejus-ketverius metus. Tuo metu tėvas kaip tik dirbo, jei neklystu, Tadžikistane, ir skraidė po tenykščius regionus. Kartą grįžęs rodė įvairias peizažų nuotraukas ir še tau — netoli Penzos pirštu bakst. O ten — šimtus kilometrų besitęsiančios užsodintos miško juostos. Dirbtinės tokios. Sugalvotos tam, kad tame regione stabdytų vėjus ir padėtų nugalėti sausrą:

Сталин: и засуху победим! Stalinas: ir sausrą nugalėsim!

Kaip matote iš propagandinio plakato, didysis tėvelis „sugalvojo“ juostas.

Keli faktai. Pirmasis: apsauginių miško juostų buvo prisodinta daugiau, nei 5000 km. Penzos–Kamensko konkrečiu atveju juosta yra apie 700 km ilgio. Kiekvienoje juostoje — trys siauresnės juostos, po 60 m medžių. Eina jos įvairiomis kryptimis, aplenkia kalveles ir slėnius, nutrūksta ties upėmis ir ežerais, bet bendrąja prasme tai yra labai labai didelis žmonių atliktas darbas. Na, kas ten tas juostas sodino, nesidomėjau giliai, bet turbūt visokie kaliniai ir panašūs šiuolaikinės civilizacijos vergai. O gal ir civilizuotai viskas buvo. Aš nesiimu spręsti, nenagrinėjau šito klausimo. Nors apie patį planą tuo metu „ant bangos“ perskaičiau krūvas patikimos ir nepatikimos (daugiau nepatikimos) informacijos bei „prisiskraidžiau“ su Google Earth virš tų juostų. Tuo pačiu metu perskaičiau ir viską apie išdžiovintą Aralo jūrą — afigiet, kiek reikia sugebėjimo daryt viską kreivai, kad jūra išdžiūtų…

Štai nuorodėlė, kuri numes tiesiai į vienos juostos pradžią ties Penza: http://goo.gl/maps/WJIeU

Pamatysite va štai tokį paveiksliuką:

Stalininiės miško juostos Penza-Kamenskas pradžia ties Penza

Matote tris juosteles? Tai miško juostos. Pabandykite šią juostą nuo jos pradžios pasekti iki galo… Mane, tiesą pasakius, tokio dydžio „kūriniai“ tikrai žavi. Savo kolosalumu, tarkim. Nenaudingumu galbūt irgi. Nors šios konkrečios juostos tikrai pristabdė vėjus regione.

Įsivaizduokit, kokia ta viena juosta — ne trys kokie tai medžiai jums:

Išdidintos stalininiės miško juostos Penza-Kamenskas pradžios ties Penza fragmentas

Palikau mastelio liniuotę — 20 metrų. Na, juosta 60-ies metrų, kaip jau minėjau. Vat ir įsivaizduokit po tris tokias ir daugiau, nei 5000 km. Beje, kai kuriose vietose radau ir po keturias juosteles. Vietomis dar medžiai eina ir skersai, kad išilginiai vėjai neįsibėgėtų.

Stalino gamtos pertvarkymo plane (Сталинский план преобразования природы) buvo ne tik miško juostos, bet dar ir visokie ten prūdai numatyti ir dar daug ko. Juokingiausia, kad destalinizacijos laikotarpiu reikalas buvo užleistas, miško juostos kai kur iškirstos, prūdai nebaigti arba užversti. Dėl nebaigtų ir nutrauktų darbų įvyko dirvos erozijos ekologinė katastrofa. Sovietų Sajungai teko pakrapštyti aukso rezervus ir užsipirkti miltų bei grūdų iš užsienių. Po Perestroikos reikalas žlugo galutinai ir visa ten miško juostų ir irigacinė sistema nuėjo velniop. Na, išskyrus tas juostas, kurių neiškirto, jos ir dabar va akį džiugina.

Tai va čia toks truputukas pasidalinimo iš to, ką, mano kuklia nuomone, įdomaus žinau.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s