Linux atnaujinimas

Posted: 2013-05-20 in Pezalai
Žymos:, ,

Vieną rytą iššoko mano Update Manager programėlė ir pareiškė, kad mano OS nebepalaikoma. Ot tai tau.

Aš šiaip labai nemėgstu atnaujinti OS. Dar nė karto nebuvo taip, kad naujoje versijoje nebūtų panaikintas koks nors mano pamėgtas dalykas. Ar šiaip koks kvailas mažas niekutis, kurio staiga pasigendi. Praktiškai niekada neatnaujindavau OS į kiekvieną naują versiją, nebent kažko labai prireikdavo. Kai pradėjau naudotis Ubuntu, labai apsidžiaugiau LTS (rečiau atnaujinamomis ir ilgai palaikomomis) distribucijomis, kurios atnaujinamos ne kas pusmetį, o kas dvejus metus. Viskas dar būtų nieko, bet štai jei distribucija „eilinė“, o ne LTS, negali peršokti atnaujinimų ir, tarkim, iš 11.10 atsinaujinti tiesiai į 12.10. Ar panašiai. Aišku, tai suprantama, bet vis tiek erzina. Yra visokių kitų „apėjimų“ ir esu juos išbandęs, bet jie visi reikalauja daug laiko ir terliojimosi.

Ką gi, aš iki šiol gyvenau su Oneiric versija, t.y. 11.10. Na, nes kažkada keičiau darbinį kompiuterį ir tuo metu kaip tik šita versija buvo. Pagalvojau, kad tuoj kitas LTS, į jį ir atsinaujinsiu. O neatsinaujinau, nes kartą pradėjau naujintis, o lietuviški mirrorai neturėjo visų paketų. Tuo metu spręsti problemos jau nebuvo laiko ir užtempiau tą atnaujinimą. Iki dabar, kai Oneiric palaikymas baigėsi. O atsinaujinti vis tiek teko į Precise, nes, kaip minėjau, peršokti per versijas neduoda. Lauksiu dabar kito LTS sėkmingai.

Tai va, o kodėl nemėgstu atnaujinimų? Ogi todėl, kad visada kas nors sugadinama. Tarkim, turėjau labai blogos patirties su Jaunty. Atsinaujinau į Jaunty, o mano dviejų monitorių darbastalis nustojo veikti. Vaizdą rodo, o pelytės kursorius keliauja tik iki antrojo monitoriaus vidurio. Ir viskas. Prasiknisau dvi dienas su pusantro monitoriaus ir nepavyko nieko išspręsti. Regis, tuo metu buvo pereita prie Xinerama, o gal jau klystu, nebepamenu. Su mano tuo metu turėto kompiuterio vaizdo tvarkyklėmis ta posistemė neveikė, o senos palaikymas buvo išmestas. Nepavyko net pačiam susikompiliuoti, nors tikrai prisipažįstu — stengiausi iš visų jėgų, kaip koks gykas. Pastaba: aš Linux gykas nesu, tiesiog taip karjera susiklostė.

Tai va. Paskui, su kažkuriuo atnaujinimu man įprastas Gnome 2 tapo Unity. Ir toje pirmojoje versijoje nebuvo Gnome Fallback, t.y. Gnome 3 „apsimestinio“ režimo, kaip Gnome 2. Net susidiegiau senesnę versiją supykęs. KDE man nelimpa, XFCE per daug ribotas, LXDE tuo metu žengė pirmuosius žingsnius, o Cinamon, regis, dar ir nebuvo net. Kai galų gale atsinaujinau ir susitvarkiau Gnome Fallback, pasirodė, kad jis mano senų nuostatų nemoka perskaityti, nesuderinamas su Gnome 2. O kai kurios klaidos, pavyzdžiui, vertikalūs skydeliai, taip ir liko nesutvarkyti.

Kas mane dar nervina? Ogi pats atnaujinimo procesas. Aš, kaip programuotojas, turiu teisę sakyti, kad tos dalies programuotojams rankos iš šiknos dygsta. Atnaujinimo procesas turėtų būti be užklausų. Pasižiūriu į pagrindinį indikatorių, aha — pusantros valandos taikys naujinius. Tai ir einu filmo žiūrėt. O naujinimas po 20 minučių sustoja ir laukia, kol aš kažką patvirtinsiu. Paskui dar po 20 minučių kitas klausimas kyla. Ir dar. Ir dar. Na, pasakykite man, kodėl negalima VISŲ klausimų sudėti į pradžią arba nukelti į pabaigą? Juk tai nesudėtinga, aš tikrai žinau. O va tingi žmonės. Dėl to ir sakau, kad atviras kodas nors ir gerai, bet dažnai yra šlamšto pobūdžio. Padaryta kreivai šleivai, bet kad tik veiktų. Aš, aišku, tais kreivais šleivais daiktais naudojuosi ir naudosiuosi, bet kad jie tokie yra — reikia pripažinti. Ir, beje, aš pats dalyvauju atviro kodo gamyboje ir tik dar kartą galiu patvirtinti: kai darai kažką iš idėjos, kaip kokį pomėgį, tep lep — veikia ir gerai. Ir klaidas palieku kitiems surasti, ir taisau ne visada iš karto. Toks gyvenimas, deja.

Tiesa, iš Oneiric į Precise atsinaujinau be žymesnių problemų. Na, supykau, kad Qt šriftai kitaip valdomi, t.y. perimami iš GTK konfigūracijos. O aš Qt buvau atskirai susitvarkęs. Dar sunervino, kad mano permatomi skydeliai laikrodžio ir meniu vietose tapo nebepermatomi. Na, kad po kiekvieno atsinaujinimo nustoja veikti mano visos virtualios simuliatorių aplinkos, tai esu pripratęs, tenka pasikompiliuoti nemažai.

Buvo ir vienas didelis džiugesys. Aš Linux aplinkoje naudoju Microsoft Office. Pastaruoju metu tą puikiai pavyksta padaryti su atviro kodo Play On Linux emuliatoriumi. Nes, nu, aš mėgstu Microsoft Office, o visi kiti pakaitiniai Open/Libre man yra šlykštūs. Kreivi, šleivi, negražūs, be blizgučių ir nepatogūs. Aš apskritai neturiu nieko prieš MicrosoftZajabys kompanija, labai gerai varo.

Tai va, o džiugesys buvo tame, kad mano susitvarkytas Microsoft Office puikiausiai tebeveikia. Play On Linux atsinaujino irgi, bet be jokių kritinių padarinių. Va čia tai pliusas, užskaitau.

Tai čia tiek pabambėjimų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.