USB šakotuvo tobulinimas

Posted: 2013-05-18 in Darbeliai
Žymos:, , ,

Kaip jau minėjau įraše apie savo naująją naminio serverio dėžę, joje yra USB šakotuvas. Iš vieno jo lizdo maitinamas pats Raspberry Pi kompiuteriukas. Tiksliai nežinau, kaip tas šakotuvas padarytas ir ar iš jo lizdo galima „išsiurbti“ daugiau galios, nei iš standartinio USB lizdo. Man kažkaip rodėsi, kad galima. Tik va, į laisvą avietės USB lizdą įgrūdus mažosios klaviatūros valdiklį kompiuteriukas išsijungia. Simptomai tokie, lyg truktų energijos. Panašiai jis „numiršta“, jei tiesiai į jo lizdą įjungi išorinį 2,5″ diską. Na, neužtenka energijos, grubiai tariant.

Papildomo maitinimo šaltinio aš savo avietei, aišku, nenoriu. Net ir sudėjus visą raizgalyną į dėžutę man laidų tikrai ne per mažai. Laidai yra apskritai šių dienų prakeiksmas. Na, bet ką jau padarysi. Aš pagalvojau, kad reikia iš dabartinio maitinimo šaltinio kaip nors padalinti maitinimą avietei ir šakotuvui. Na, kad kompiuteriukas galėtų imti energiją tiesiai iš šaltinio, be kitų tarpininkų, kurie galbūt riboja galią.

Kiek pasiskaitęs atradau vieną variantą Raspberry Pi maitnimui. Galbūt žinote, o gal ir ne, kad USB šakotuvai su individualiu maitinimo šaltiniu būna kokybiški ir nekokybiški 🙂 Prie kompiuterio prijungti kokybiški šakotuvai atgal į kompiuterį elektros energijos netiekia. O nekokybiški — TIEKIA. Tai vadinama „back feeding“. Prijungus avietę prie nekokybiško šakotuvo galima jai neįjungti maitinimo į tam skirtą lizdą, nes šakotuvas ją maitina atbuliniu būdu per USB lizdą. Įdomiausia tai, kad kai kurie žmonės specialiai „patobulina“ USB šakotuvus, kad jie tiektų atbulinę energiją. Aš taip daryti nepanorau, nes tokiu būdu apeinamas Raspberry Pi maitinimo saugiklis, elektra patenka tiesiai į grandines. O jei mano maitinimo blokelis sukvailiotų, ir pystelėtų kokius 7 ar 12 voltų per atbulinį maitinimą? Ne ne, nenoriu tokių eksperimentų. Tad apsisprendžiau, kad tikrai darysiu atskirą maitinimo atšaką.

Nieko daugiau pirkti nenorėjau, bet stalčiuje turėjau atlikusį USB lizdą. Maitinimo šaltinis neardomas, užklijuotas, laužyt jo irgi nepanorau. O štai USB šakotuvas iš išvaizdos man atrodo ardomas:

Raudonas USB šakotuvas su papildomu maitinimu

Pamąstęs nusprendžiau, kad jį ardysiu ir nuo maitinimo blokelio lizdo išvesiu porą laidelių ir prijungsiu papildomą USB lizdą, skirtą tik maitinimui.

Šakotuvą išardyti pavyko lengvai, galai nusiėmė, priekinė apdaila irgi, o plokštė išsitraukė iš bėgelio be jokių trukdžių:

Išardytas raudonas USB šakotuvas su papildomu maitinimu

Prie viso šito tobulinimo dar nusprendžiau šakotuvą ir patiuninti. Kad jis įjungtas, signalizuoja mėlynas šviesos diodas. Įdėtas, bjaurybė, labai ryškus ir erzinantis. Įraše apie serverio dėžę galite pastebėti ryškią mėlyną dėmę — tai šito šakotuvo indikatorius. Aš šiaip labai nemėgstu mėlynų ir baltų indikatorių, ypač tokių, kurie labai ryškūs. Pamenu tuos laikus, kai mėlynus šviesos diodus dar tik išradinėjo. Paskui, regis, kai juos išrado, tai tuoj pradėjo visur kišti, kaip labai naglą atributą. O mane ta ryški mėlyna ar lavoniškai balta spalva tiesiog pjauna. Kaip sakoma, žiūrint dantis skauda. Tad kadangi jau išsiardžiau šakotuvą, tai šitą mėlyną bjaurybę pakeičiau žalia spingsule.

Pakeičiau diodą, prie lizdo prilitavau du laidelius ir pabandžiau įjungti maitinimą. Diodas šviečia, tai bent jau mano litavimai nieko neužtrumpino:

USB šakotuvo plokštė su pakeistu šviesos diodu (indikatoriumi) ir išvestu papildomu maitinimo lizdu

Patarimas. Jeigu ant laido reikia užmauti kembriką, bet nėra pakankamai vietos, kembriko gabaliuką galima paprasčiausiai perpjauti išilgai ir uždėti ant izoliuojamo kontakto po prilitavimo:

Išilgai perpjautas kembriko gabaliukas izoliavimui po prilitavimo

Va ir viskas. Visi litavimai pavyko, išvedžiau per gražiai išgręžtą skylutę laidelį ir nelabai gražiai izoliacija apvyniojau USB lizdą:

USB šakotuvas su išvestu papildomu tik maitinimui skirtu lizdu

Tiesa, tai nepadėjo. Klaviatūros valdiklis, įjungtas į antrąjį Raspberry Pi lizdą, vis tiek kompiuteriuką „nulaužia“. Įjungus į šakotuvą — ne. Na, bent tiek, kad dabar lizdų vienu daugiau. O štai į tą patį antrąjį lizdą įjungus spausdintuvą ar bevielio tinklo adapterį — jokių problemų. Gal tas klaviatūros valdiklis koks bugovas… Dar teks išsiaiškinti.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.