Klomba avietėms

Posted: 2013-05-15 in Darbeliai
Žymos:, ,

Ką gi, pagaliau prisiruošiau imtis rimto darbo — savo avietinį serverį uždaryti į kokią nors dėžutę.

Štai kaip atrodo mano „serverynas“ ant palangės:

Raspberry Pi ant palangės su USB šakotuvu ir kietuoju disku

Tikrai nekoks vaizdelis. O ir įsivaizduokite, koks malonumas tokį „medijos centrą“ pernešti prie televizoriaus, kai norisi filmą pažiūrėti…

Pirmoji mintis buvo panaudoti dėžutę nuo ATX maitinimo šaltinio. Gražiai nudažius gal net ir atrodytų pusėtinai. Tiesa, viena problemėlė — visos šitos uogos jungtys tuomet pasislepia viduje ir jas reikia kažkaip išvesti laukan. Na, bent jau tas, kurios tikrai būtinos išorėje: HDMI lizdą, tinklo lizdą ir garso lizdą (tarkim, interneto radijui leisti ar šiaip muzikai). O štai USB lizdus norisi paslėpti viduje, nes vienas naudojamas USB šakotuvui. Nekaip atrodytų iš dėžės išlindęs laidas ir įjungtas į paties įrenginio lizdą. Deja, kad ir kaip ten sukinėjau uogos plokštę, bet iš gimtųjų lizdų išvesti išorėn pavyksta tik vieną — HDMI. Padariau jam skylę ir darbai sustojo, nes neturėjau dildės kraštams padailinti.

Laikas ėjo, o man niekaip nekilo rankos savo mažojo kompiuterio įtaisyti toje metalinėje dėžėje. Galų gale nusprendžiau visiškai kitaip…

Pirmas sprendimas: štai šitą turimą juodą dėžutę įtaisyti ant kokios nors kitos dėžutės dangtelio. Ir su jungčių išvedimu nelieka problemos, ir reikalingus laidus galima gan gražiai sulankstyti. Na, tupėtų sau tuomet pats kompiuteriukas ant periferijos pilnos dėžės, kaip musė ant kakos, bet kodėl gi ne? Estetikos ir grožio gal nedaug, bet čia jau man labiau rūpi funkcionalumas.

Antras sprendimas: dėžė. Ir taip galvojau, ir kitaip, man ta ATX dėžė net ir tokiam sprendimui nepatiko. Todėl pasielgiau visiškai nerimtai: panaudojau šitam reikalui dėžutę maistui. Ant jos dangčio prisukau apatinę avietės korpuso dalį:

Raspberry Pi korpuso dalis prisukta prie maisto dėžutės dangtelio

Su plastiku ir dirbti paprasčiau, nei su metalu. Nereikia visokių rimtų įrankių, užtenka grąžtelio ir paprasčiausio peilio. USB laidą šakotuvui pasiėmiau su 90° kampu įtaisytu kištuku, o maitinimą ištraukiau pro kitą skylelę. Tiesa, su maitinimu dabar šiek tiek sukčiauju: naudoju vieną lizdą iš to paties šakotuvo su papildomu maitinimu. Tai nėra gerai, nes truputį neužtenka energijos avietei: į antrą jos USB lizdą įjungus bet kokį, net ir labai silpną įrenginį, kompiuteriukas išsijungia.

O pradžiai viską surinkau štai šitaip ir padėjau į tą pačią vietą ant palangės:

Raspberry Pi serveris, surinktas dėžutėje maistui

Iš dėžutės vienas laidas maitinimui, o kitas — iš paties Rasberry Pi į maršrutizatorių. Tiesa, dar infraraudonasis daviklis nesutvarkytas, vis dar ant bandomųjų laidelių makaluojasi. Na, viskam savas laikas.

Avietinis serveris kitu kampu:

Raspberry Pi serveris, surinktas dėžutėje maistui

Serveriukas sukasi ir gyvuoja toliau, naujame namelyje.

O kitą dieną prie jo neprisijungiau. Tinklinis diskas ir DLNA serveris iš jo pasiekiamas, o visa kita neveikia. SSH neprisijungia. Vakare grįžęs namo ėmiausi apžiūrinėti. Iš kai kurių problemų supratau, kad arba kažkas susigadino atminties kortelėje, arba ji iš viso numirė ir serveriukas gyvuoja tik iš atmintyje užkrautos sistemos. Kartais dingsta elektra ir avietė išjungiama grubiuoju būdu, nes UPS įrenginio ar kokios baterijos neturiu. Nelabai ir ruošiuosi turėti, tiesą sakant…

Taigi apžiūrėjau ir nusprendžiau išimti atminties kortelę bei sutvarkyti joje failų sistemą, jei ten yra kokių pažeidimų. Ištraukiau kortelę, o ji įskilus per vidurį… Hmmm. Ir įdėta į skaitytuvą skelbiasi, kad yra „tik skaitymui“, o Linux skirsnis iš viso sugadintas. Hmmm… Ogi šone trūksta to mažo jungtuko, kuris leidžia arba uždraudžia rašyti duomenis į kortelę. Hmmm… Pakėliau avietę ir pažiūrėjau jai į subinę, t.y. į kortelės lizdą. O ten kažkoks geltonas kliackiukas matosi. Iškrapščiau avietę iš dėžutės ir tikrai — ten iš kortelės iškritęs tas mažas mygtukėlis. Pati kortelė kiek išsiskėtus. Mygtukėlį praskėtęs kortelę įstačiau, nors ir su keliais keiksmažodžiais — labai jau smulkus:

Sulūžus ir praskėsta SD atminties kortelė

Įtrūkimus užklijavau ciano akrilatu (t.y. viena iš „superklijų“ rūšių), netgi kiek užliejau įtrūkimą per patį vidurį. Jis šiek tiek matyti, bet kortelė beveik kaip nauja:

Ciano akrilatu (superklijais) suklijuota sulūžusi SD atminties kortelė

O dabar reikia padaryti RCA (angl. root cause analysis — esminės priežasties paieška), kodėl gi ta kortelė visgi sulūžo. Gal ji ir iš seniau jau buvo aplūžusi, jai gi kokie 7 metai. Mačius daug visko šiame gyvenime ir daug pasaulio aplankius.

Analizai parodė, kad greičiausiai kalti avietės korpuso tvirtinimo varžtai. Jie lyg ir ne per daug išlindę, bet vienas kaip tik po kortelės lizdu ir, taip sakant, „ant ribos“:

Išsišovę Rasberry Pi korpuso tvirtinimo varžtai

Gal užteko spustelėti, o kortelė įlinko ir vėliau trakštelėjo. Kas čia žino dabar. Kadangi tinkamesnių varžtelių neturiu, išsisukau šituos ir pasiruošiau nuzulinti galvutes dilde. Neturiu spaustuvo ar kokio kito galingesnio laikymo prietaiso, tai tašelyje išgręžiau skylutę ir įstačiau varžtelį ten apdorojimui:

Medžio tašelis su skylute apdorojamam varžteliui laikyti

Kokia minutė gero brūžinimo ir varžtelis palyginti su jo broliu atrodo va šitaip:

Varžtelis su dilde nulyginta galvute palyginimui su tokiu pačiu neapdorotu varžteliu

Štai ir viskas, laiminga pabaiga. Kitas etapas — USB laidų trumpinimas ir papildomas maitinimas Rasberry Pi kompiuteriukui. Kad nenaudotų vienos šakotuvo skylės ir kad gautų daugiau energijos.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.