Srovės valdiklis su 34063 mikroschema

Posted: 2013-05-14 in Darbeliai
Žymos:,

34063 serijos mikroschemos — vieni iš pigiausių impulsinių valdiklių, kokių man tik teko rasti. Išorinių komponentų reikia nedaug, darbinių įtampų diapazonas (3–40 V) ganėtinai didelis, galia irgi pusėtina, jei reikia padaryti kokią vieną spingsulę ir jau yra tinkamos įtampos maitinimo šaltinis. Nusprendžiau šitą mikroschemą išbandyti. Apskritai dabar ruošiuosi keisti apšvietimą vonioje ir tualete — ten senos ir galingos kaitrinės lemputės. Pirkti gatavų diodinių nesinori, nes nėra norimų galingumų ir šiaip jos brangokos. O šviestuvai blyno tipo — labai tinkami visokioms nesąmonėms maskuoti 🙂

Pirmiausia, daugumai schemų su šiuo valdikliu reikia 220 µH indukcinių ričių. Dėl šios priežasties aš neseniai vieną tokį žiedelį ir susivyniojau. Apskritai šis valdikliukas yra labai paprastas, bet labai plataus spektro ir jį galima naudoti tiek įtampos mažinimui, tiek kėlimui, tiek srovės valdymui ar šiaip kažkokiems kitokiems poreikiams, kur reikia impulsų. Yra netgi visai nemažai prikurta apie jį literatūros pradedantiesiems, o ir tam tikrų gamintojų datašytai pilni gan neblogų pavyzdžių. Bet aš čia apie patį valdiklį labai nesiplėsiu.

Susiradau stalčiuje seną kompiuterio radiatorių. Jis dviejų pakopų, jei neklystu, aušina procesorių ir atmintį vienu metu. O gal ir klystu, tiksliai nežinau, ne pats ardžiau:

Nuo kompiuterio atlikęs radiatorius šviesos diodams

Kadangi prie šito radiatoriaus panorau prilipdyti du diodus, išgręžiojau atitinkamas skyles ir jų kraštus pazulinau su dilde (naujas įrankis namuose):

Kompiuterinis radiatorius su skylėmis šviesos diodų tvirtinimui

Išterliojau diodus termo pasta, prisukau dviem varžtais kiekvieną ir sulitavau laidelius:

Prie radiatoriaus pritvirtinti 10 W šilto atspalvio diodai

Paskui surinkau srovės valdiklį pagal schemą iš vieno PDF failo. Pasirinkau schemą su stiprinančiu tranzistoriumi, kad mažesni nuostoliai būtų. Bet jie vis tiek yra, vietoj tranzistoriaus būtų geriau operacinis stiprintuvas. Tik tokių visai neturiu, tai ką jau dabar.

Srovės valdiklio su 34063 mikroschema schema

Tiesa, aš iš karto maitinu šitą valdiklį nuolatine, o ne kintama srove, tad diodų tiltelio nereikia.

Prijungiau savo testinį diodą ir pradėjau eksperimentuoti:

Srovės valdiklis su 34063 mikroschema ant prototipinės plokštės ir testinis 3 W šviesos diodas

Pirmas dalykas — su 5 V įtampos šaltiniu prastai veikia. Neduoda didesnės srovės. Pabandžiau schemą be tranzistoriaus — tas pats š… Ai, sakau, duosiu aš jam 19 V. Daviau. Diodas pradėjo pulsuoti. Žybteli, užgesta, pabūna, vėl žybteli. Vakare pakalbėjau su elektroniką nusimančiu bičiuliu prie alaus bokalo — sako, turbūt perkaista mikroschema, suveikia termoapsauga ir atjungia viską. Atvėsta — vėl įsijungia.

Žodžiu, eksperimentuodamas vieną iš šitų „vabaliukų“ sudeginau. O priežastis pasirodė labai paprasta — jam po įtampos šaltinio dar būtinai reikia 100 µF kondensatoriaus. Šito niekaip negaliu suprasti, nes juk visi mano maitinimo blokeliai ir taip jau turi filtruojančius kondensatorius. Matyt, mikroschema kažkokiems virpesiams jautri ir jie ją išvaro iš proto. Pradėjo veikti normaliai su tuo kondensatoriumi „ant įėjimo“. R1 varža nebūtina, bet buvau iš trijų 1 Ω rezistorių netgi ją padaręs. Šiaip paskui išmečiau visai.

Kitas dalykas — 5 V per mažai su 3,5 V atsidarančiu diodu. Nepakanka įtampos nuo matuojamo rezistoriaus. Su nereguliuojamu 7,5 V blokeliu veikia taip, kaip tikėtasi, iki pat kompiuterinio 19 V blokelio.

Su 19 V blokeliu prijungiau ir savo numatomus 10 W du diodus. Juos aš norėčiau maitinti 1,5 A srove (nors „darbinė“ jų srovė 1,8 A kartu sudėjus). Bet štai šita valdiklio schema maksimaliai davė 0,7 A. Duoda vieną amperą su biškiu, paskui pamirksi ir diodai pritemsta ir daugiau neduoda. Matyt veikia apsauga. Raktinis šios mikroschemos tranzistorius gali išlaikyti maksimalią 1,5 A srovę, bet… impulsai, matyt, reikalingi didesni, jei norėčiau tokią srovę ir tiekti. Taigi reikės pasiieškoti dar  galingo NPN tranzistoriaus, kuris junginėtų srovę į ritę pagal mikroschemos komandą.

Vat jums ir prašom, „valdiklis, skirtas naudoti su minimaliu išorinių komponentų kiekiu“. Galima su minimaliu, bet man ne tokios galios reikia. Nedidelei spingsulei, pavyzdžiui, kokios halogeninės lemputės pakeitimui, galima ir su minimaliu kiekiu. O va kai reikia kažko galingiau, reikia ir tų išorinių komponentų.

Na, bet pradžia yra, su mikroschema šiek tiek susipažinau jau, pradėjau jos pulsą jausti 🙂

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s