Apie tėvų atsakomybę ir automobilines kėdutes

Posted: 2013-05-09 in Tėvystė
Žymos:

Prieš beveik trejus metus rašiau laiškelį „Tavo vaiko“ redakcijai, kuris sėkmingai buvo išspausdintas. Pamenu, tada mes su žmona dažnai būdavom nesuprasti kai kurių draugų ir pažįstamų, kai juos laikydavom durnais, nes jie nebūtinai sodina mažą vaiką į atitinkamą autokėdutę. Ir „argumentų“ teko prisiklausyti visokių. Aš anuomet pasibaisėjau, nes mano galva saugumas yra viskas. Gerai, jei pats gali važiuot ramiai ir tvarkingai. Bet tiesiog į kelią iššoks koks puskvailis ar koks erelis pasipainios. Užminsi stabdžius — ir paskui lopyk sulaužytą nosį ar dar ką blogesnio. O iš kėdutės vaikas taip paprastai neišlėks. Kitaip sakant, aš esu žiauriai priešiškai nusiteikęs prieš tuos, kurie vaikus vežioja ant kelių ar leidžia laisvai „migruoti“ po automobilį. Ir manančius kitaip laikau mažų mažiausiai neatsakingais.

O toliau dalinuosi anuometiniu savo laiškeliu redakcijai. Beje, nors praėjo jau beveik treji metai, savo principams nenusižengiau nė karto, o nuomonė tik dar labiau sutvirtėjo.

Originalusis tekstas:

Norėčiau pasidalinti mintimis apie, mano žodžiais, privalomąją atsakomybę. Yra dalykų, kurie turėtų būti nesvarstytini, negalvotini ir neapeitini. Tačiau aš esu tikrai labai giliai nustebęs, kad kai kurie iš tų dalykų aplenkiami.

Vienu klausimu aš pasisakau griežtai ir kategoriškai, absoliučiai be jokių svarstymų: automobiliu vaikas privalo važiuoti specialioje kėdutėje, atitinkančioje ūgį, svorį ir amžių. Be išimčių.

Kūdikis atitinkančioje amžių automobilinėje kėdutėje

Tuo tarpu remdamasis konkrečiais pavyzdžiais galiu pasakyti, kad daugybė žmonių savo vaikams nusileidžia arba tiesiog nemano, kad tai būtina. „Argumentai“:

 1. Vaikas ištisai rėkia ir muistosi.
 2. Vaikas sušyla (nes rėkia ir muistosi).
 3. Vaikas nenori važiuoti kėdutėje.
 4. Jis pats atsisega.
 5. Mums ramiau, kai vaikas patenkintas.

O mano atsakymai į šiuos teiginius būtų tokie:

 1. Tegu vaikas nors ir valandą klykia. Nors ir dvi. Jei jau reikia kažkur važiuoti, tai reikia. Jei vaikas klykia dėl objektyvių priežasčių, jas reikia šalinti. Na, tarkim, vaikas nori valgyti — stoji šalikelėj pamaitinti. Pavargo būti kėdutėje — sustoji pasivaikščioti. Tačiau vaikui neturi būti leista pajusti, kad jis gali nors kiek įtakoti situaciją. Dešimt kartų paklyks, vienuoliktą jau važiuos. Turi būti aiškiai apibrėžta ir rodoma pavyzdžiu, kad ši situacija yra nekeičiama. Kiek sunkiau su kūdikiais, tačiau juos galima užliūliuoti, padainuoti, barškutį pabarškinti.
 2. Kad vaikas sušyla, nėra gerai. Ypač žiemą. Bet tarp namų ir mašinos nėra tokio jau didelio atstumo, kad nebūtų galima vaiko mažiau aprengti iš anksto žinant situaciją. Galima ir atvėsinti drėgna skepetaite. Kai kuriems nuo rėkimo ir temperatūra pakyla. Bet išgyvena.
 3. Ką reiškia nenori? Iki tam tikro amžiaus net ir tikro nenoro nėra. O jeigu nenori — tada niekur nevažiuojam. Kitaip sakant, jeigu lipat į mašiną ir vaikas nenori sėstis kėdutėn, važiavimas atšaukiamas. Nėra tokių svarbių važiavimų, kurių nebūtų galima atidėti. O jeigu jums tokių yra — turite problemų su prioritetais. Jei reikia tą patį vaiką skubiai vežti ligoninėn, manau, kad nenoro bus mažai ir ne tas rūpės. Arba išsikviesite greitąją. O visi kiti privalomi važiavimai yra tik jūsų pačių iliuzija. Nieko nenutiks, jei į kviestinį balių pavėluosite pusvalandį ar valandą. Nieko nenutiks, jei pavėluosite į darbą. Nieko nenutiks, jeigu nenuvešite vaiko laiku į darželį. O jei reikia spėti į lėktuvą — pasilikite pakankamai laiko.
 4. Jei vaikas pats atsisegė — stabdote automobilį artimiausiame įmanomame taške (dažniausiai tinka čia ir dabar su įjungtais avariniais). Ir nevažiuojate, kol neužsisegs ir nepažadės važiuoti toliau. Aišku, situacijų gali būti visokių, vaikai yra skirtingi, tačiau „kompromisas“ gali būti tik vienas — vaikas saugiai kėdutėje. Jokių kitų.
 5. Ar jums bus ramiau, kai netyčia kokiai mašinai pasipainiojus kelyje (ar kokiam apsvaigusiam pėsčiajam) ir staigiai pastabdžius jūsų vaikas liks sulaužyta nosimi, išmuštais dantimis ir apskritai sužalotas? O gal jūs tikitės, kad jūsų rankos geležinės ir išlaikysite? Neturėkite siurrealistinių iliuzijų. Vairuokite, kaip norite, saugiai, o situacija kelyje gali pasikeisti žaibiškai. Gali tiesiog sprogti padanga, išnirti šarnyras, trūkti stabdžių diskas. Net ir idealios būklės naujas automobilis gali netikėtai pavesti.

Žinau konkretų pavyzdį, kai automobilį turintys žmonės neturi kėdutės vaikui. Atseit, „vis tiek nesėdi“.  Ir turime draugus, kurie net neturi automobilio, bet į keliones skraidinasi specialią kėdutę, kad galėtų naudotis taksi, nuomotis automobilį ar tiesiog paprašyti draugų juos pavėžėti.

Kita draugė netikėtai gavo laisvadienį, kai vyras netyčia į kitą miestą išsivežė kėdutę. Nebuvo net svarstymų, kokiu būdu vaiką transportuoti. Nėra kėdutės — važiuoti negalima.

Pabaigai dar keletas „argumentų“ prieš važiavimą kėdutėje:

 1. Mus mamos iš ligoninės parsiveždavo ant rankų.
 2. Lėliukui mieliausia yra pas mamą ant rankų, o ne kėduteje.
 3. Mums važiuoti tik 5 minutes, na kas gi gali atsitikt.
 4. Toks likimas, kam ta kedutė, jei bus lemta, tai bus (citata jau po įvykusios avarijos. Kėdutė vis tiek nebuvo įsigyta).
 5. Tai čia mes trumpai, policijos nebūna, nestabdys.

Įžvelgiate šiuose argumentuose bent krislelį sveiko proto? Aš — ne.

Reklama
Komentarai
 1. Laimis parašė:

  Su policijos nematymu tai geriausias variantas – daugmaž jei nieks nematys tai nieko ir nenutiks… Geležinė logika vienok 😀

 2. V. parašė:

  Nr. 2 mane užmušė. Nu ką tas lėliukas gali išmanyt apie saugumą ir avarijas? Gal išvis tėvai tiki, kad paskraidęs per priekinį stiklą paskui lakūnu…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.