Montažinės plokštės. Nauja pradžia

Posted: 2013-04-25 in Darbeliai
Žymos:, ,

Anais laikais ant getinakso ar tekstolito plokščių takelius perpaišinėdavau per kalkę, paskui nagų laku ar kokiu panašiu brudu juos paišydavau ir tada jau ėsdindavau. Pats plokščių „projektavimas“, t.y. schemos pavertimas plokšte, man buvo vienas iš bjauriausių darbų. Nu neturiu aš meninės gyslelės. O šiandien kadangi eilinė naktinė ir vėl gana pasyvi, tai parsitįsęs Eagle programą pradėjau projektuoti plokštę būsimam neoninių indikatorių laikrodžiui. Turiu pakelį plokščių 10×7 cm, tai į tokią pabandžiau sutalpinti visą logiką.

Turiu pasakyti, kad darbas vis dar užknisantis, bet reikalaujantis mažiau meno — didžiąją dalį kūrybinių kančių kompiuteris kompensuoja. Ech, būčiau turėjęs tokias galimybes prieš 20 metų… Ką gi, smagu atrasti senus naujus gėrius.

Žodžiu, daug aš čia apie Eagle nepasakosiu, tipsų tricksų nedalinsiu, bet pasakysiu, kad niuansų, kaip ir visur — bile kiek. Pirmas dalykas — detalių pasirinkimas. Eagle turi labai didelę biblioteką. Gerai, kai ten reikia susirasti kokį komponentą — diodą, tranzistorių ar mikroschemą. Bet va, tarkim, reikia rezistoriaus. O čia jau prasideda. Jų gi yra visokių. Didelių, mažų, paviršinių, lituojamų vertikaliai… Ir tas detales jau dedant į schemą reikia apgalvot. Aišku, ne bėda — vėliau galima pakeist, jei pvz. plokštėj gulsčias rezistorius netelpa, ar reikia didesnio tarpo tarp kojų, kad kelis takelius peršoktų.

Kitas niuansas — jungtys. Tarkim, iš mano loginės plokštės eis laidai į prezentacinę. Dar noriu įmontuoti jungtį perprogramavimui. Gerai, kad šiais laikais yra internetas — viską galima susirasti. Tarkim, kam įdomu — netgi Arduino shieldų pavyzdžių, su visų jungčių išdėliojimu ir tiksliais išmatavimais.

Šiaip Eagle programa man patiko, nors užknisa savo keistu neintuityvumu. Ir erzina tuo, kad niekaip nerandu greito būdo keisti veiksmus. Detalės sukiojamos, kilnojamos ir visa kita su jomis daroma pasirinkus atitinkamą veiksmą iš įrankių juostos. Kontekstinis meniu veikia kažkaip nenuspėjamai ir tas erzina. Dar likau apakęs, kaip veikia pažymėtos grupės perkėlimas. Atrodo, pažymėjai ir tempk, ane? Ogi ne. Pažymėjai, būk malonus paspausti kontekstinį meniu, tada pasirink „Move Group“ ir tik tada perkelk. Dar niuansėlis — jei prieš grupės pažymėjimą buvo pasirinkitas kitas veiksmas, o ne „Move“, tai kontekstiniam meniu bus tas paskutinis darytas reikalas, pavyzdžiui, „Rotate“. Na, vienžo, bandę supras, o nebandę pabandykit.

Tai va, o aš su vienu mikroprocesorium, dviem postūmio registrais, kalnu aukštos įtampos tranzistorių bei aukštos įtampos generatoriumi sugeneravau tokią štai montažinę plokštę:

Pradinė montažinės plokštės schema neoninių indikatorių (nixie tubes) laikrodžiui

Geriausias dalykas, kurį radau internete, — mėgėjams skirtas plokščių projektavimo taisyklių rinkinys. Takeliai platūs, plotai aplink skyles dideli ir apskriti. Šiaip terliojimosi prie šito „projekto“ buvo nemažai. Dar reikės įvaldyti „ground plane“ — užpildymą „žemės“ plotu, apimančiu visą plokštę. Na, kad mažiau peroksido reikėtų ėsdinant. Tiesa, „ground plane“ man aktualu tik pusėje plokštės, kitoje pusėje — aukšta įtampa. Bet jai „pleino“ gal nedarysiu…

O dabar po kokios savaitės ar poros reikės pasiieškot chemijos, reklaminių lankstinukų ir bandyt įvaldyt šiuolaikinį mėgėjišką plokščių „paišymą“ su spausdintuvu ir lygintuvu. O paskui gręžiot ir lituot.

Komentarai
    • Darau, Blė parašė:

      Pabandyčiau, bet Eagle su tam tikrais apribojimais yra nemokama, o Proteus — mokama ir tik Windows. Pagal aprašymus demuškė labai jau ribota. O aš visai ne dėl religinių paskatų Windows nesinaudoju…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.