Kaip virti transformatorių

Posted: 2013-04-21 in Darbeliai
Žymos:, ,

Prireikė vienam eksperimentui kokio mažo transformatoriaus. Pagalvojau, kad geriausiai tiks indukcinė ritė iš taupiosios lemputės. Ji padaryta visiškai, kaip mažas transformatorius – turi „E“ formos feritinę šerdį ir atitinkamą korpusą. Bet visus feritinius transformatorius ardyti reikia labai atsargiai, nes feritas trapus. Be to, jis būna kietai suklijuotas. Tik va, gerai, kad tie klijai suminkštėja juos pakaitinus. Tam transformatoriai ir verdami 🙂

Štai viena mažutė indukcinė ritė iš taupiosios lemputės:

Feritinė indukcinė ritė iš taupiosios lemputės ir penkių eurocentų moneta

Mažas daikčiukas, kaip tik mano poreikiams. Užkaičiau vieną nudėvėtą puodą ir įmečiau ritę ten:

Feritinė indukcinė ritė iš taupiosios lemputės verdančiame vandenyje

Paviriau minutę ir pabandžiau pakrapštyti. Nieko. Paviriau dar tris ir štai – verito dalys gražiai atsiskyrė ir ritę pavyko išardyti:

Išardyta feritinė indukcinė ritė iš taupiosios lemputės

Kadangi šįryt buvo įkvėpimas dar ką nors pavirti, pasiėmiau vieno bičiulio padovanotą elektrinio dantų šepetuko kroviklį. Tai – ypatingas daikčiukas, skirtas bevieliam krovimui. Ir pats pilnai užlietas kokia tais derva:

Sulaužytas Braun dantų šepetuko kroviklis

Krovimas be laidų ir toks paranojiškas užliejimas ne šiaip sau – juk daiktas skirtas naudoti vonioje, todėl turi būti hermetiškas per visus galus. Derva kieta, peiliu pakrapščius ne kažkas nusikrapšto. Įmečiau aplaužytą kroviklį į puodą ir pažiūrėjau, kas gausis:

Braun dantų šepetuko kroviklis verdančiame vandenyje

Kiek įdomesnių dalykų apie šitą kroviklį. Kadangi jis yra belaidis, tai energija perduodama kintama įtampa. Sprendžiant pagal filtruojantį kondensatorių „išėjime“ įtampa turėtų būti ir nežema, nes kondensatorius įkaltas 250 V. Dar radau porą aukštavolčių tranzistorių, iš tos pačios serijos, kaip taupiosiose lemputėse: 1303 ar pan.

Po pavirimo dervai kažkas pasidarė, ji pradėjo trupėti:

Braun dantų šepetuko kroviklio trupanti derva

Bet šiaip nu nafig, neverta tokių aparatų ardyti. Krapštant dervą, net ir labai atsargiai, jautresni komponentai pažeidžiami, be to, norint juos išlituoti dar reikėtų preciziškai plokštę nuvalyti. Aukštavolčių tranzistorių geriau iš taupiųjų lemučių pasirankioti. Žodžiu, pažaidžiau ir išmečiau, nevertas jis tiekos darbo. O iš mažosios indukcinės ritės-transformatoriaus išvyniojau keliolika metrų vielos. Ne juokas, juk 17 mH (ne μ, o m!) privyniota. Na, reikės bandyti to daikčiuko paskirtį pakeisti į man norimą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.