Truputukas aukštos įtampos

Posted: 2013-04-17 in Darbeliai
Žymos:,

Na, nelabai aukštos. Maksimum 170 V. Smagumas tik tame, kad ji padaroma iš 5 V šaltinio 🙂

Mintį nusikopijavau iš vieno Equcefalo blogo įrašo. Tad schemos čia nedėsiu, spauskite nuorodą ir pasižiūrėkite ją ten pat.

Kaip jau kažkur minėjau, pasikuitęs vienoj palėpėj radau saujelę atsarginių ir nenaudotų ИН-14 neoninių dujų išlydžio indikatorių (vakaruose žinomų, kaip Nixie tubes). Jie šiais laikais labai madingi, todėl aš irgi nusprendžiau iš jų būtinai ką nors padaryti. Laikrodį jau po truputuką programuoju, detales iš pakampių rankiojuosi ir viskas artėja link kažkokio įgyvendinimo.

Šiandien sėdžiu naktinėje pamainoje (naktinis diegimas vyksta), kur manęs nelabai reikia, bet miegot irgi negaliu. Ta progra nusprendžiau susirinkti mažiuką aukštos įtampos generatorių ant prototipinės plokštės. Kaip paskui viską reikės į vieną krūvą sulipdyt – dar neįsivaizduoju, nes plokščių projektavimo programos dar tiek neįvaldžiau. Tačiau reikalai gerėja.

Pirmiausia pasėdėjau su lituokliu prie dviejų jau beveik „nurengtų“ ATX maitinimo blokų ir pasirankiojau detalių. Visam generatoriui prireikė jų nedaug, bet kai kurių specifinių kondensatorių dar nebuvau išsilupęs:

Detalių rinkinys įtampos keitikliui iš žemesnės į aukštą (boost converter)

Du centu čia ne prie schemos, jei ką. Funkcionalumo moneta neturi. Šiaip padėjau šalia, nes mėtėsi ant stalo.

Sukaišiojau detales, sujunginėjau laidukus, pabandžiau. Vieno laiduko pritrūko. Prijungiau, dar kartą pabandžiau. Apkrovos vietoj prijungiau 68 kΩ varžą, nes maždaug su tokia apkrova jungsiu ir indikatorių. Va, iš karto rodo 94 V. Kaip duodant 5 V, tai visai įspūdingai 🙂

Ant prototipinės plokštės surinktas įtamos keitiklis kelia įtampą nuo 5 iki virš 90 V.

Su įdėtu potenciometru pareguliavau įtampą, bet daugiau 130 V nekyla. Pabandžiau pakaitaliot laikmačio 555 mikroschemos darbo ciklą – ne kažkas keičiasi. Pabandžiau duot 10 V įtampą – išeina 175. Bet mano planuose yra tik 5 V įtampa. Atsidusau, išsitraukiau iš spintos neoninį indikatorių ir pabandžiau prijungti. Ogi nušvito gražia oranžine spalva! Vėl prijungiau 5 V ir vėl prijungiau indikatorių. Hmm, veikia! Tai užtenka ir žemesnės įtampos, nei nurodyta. Gal dar ir mano žaislinis testeris kokių nors svyravimų nepagauna, kas ten žino. Bet kokiu atveju, rezultatas teigiamas. Štai nuotraukėlė su įjungtu skaičiuku 5 – kai kurie rusiški indikatoriai vietoj penketo turi apverstą dvejetą. Vakariečiai nesupranta, kam, negi taip gražiau? O rusai paprasčiausiai taupė, štampavo daugiau dvejetų ir viskas, nereikėjo atskiros linijos penketams:

ИН-14 neoninis dujų išlydžio indikatorius, rodantis penketą

Indikatorius iš arčiau su įjungtu aštuonetu:

ИН-14 neoninis dujų išlydžio indikatorius, rodantis aštuonetą

Liuks, reikės visus indikatorius „apšildyti“.

Komentarai
 1. Laimis parašė:

  Gera palėpė, kad net “nixie tubes“ gamma rest 🙂

  • Laimis parašė:

   * … galima rast.

   “Auto-taisytuvas“ grybauja… 🙂

  • Darau, Blė parašė:

   Juokingiausia, kad aš apie tuos palėpėj besivoliojančius indikatorius žinojau jau daugiau, kaip 20 metų. Tik taip niekas jų ir nepanaudojo. O neseniai atgaivinęs meilę elektronikai apsižiūrėjau, kad jie visaip kaip madingi, antikvariniai ir dar baisiai gražūs. Nu tai ir lėkiau pasikuisti ir pažiūrėt, ar vis dar tebeguli. Pasisekė.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.