Kaip programuoti Arduino… be Arduino (dar ir taupymo patarimas)

Posted: 2013-04-04 in Darbeliai
Žymos:, , ,

Šiaip tokio bajerio visai neplanavau ir nesiruošiau daryti. Žinojau, kad galima, bet nesigilinau — kam gi man, kai tas Arduino jau stalčiuje guli? Bet va, kinų pakavimo tarnyba truputuką pasikakojo, o man išėjo į naudą.

Kiek prekinuosi ybėjuje, tiek dažniausiai viskas būna sėkmingai, maloniai ir paprastai. Kinai draugiški žmonės, jiems teigiamas fydbekas yra viskas, jei kažką ne tą atsiunčia ar panašiai — paprastai keičia be problemų arba grąžina pinigus. Iš daug tuzinų tų prekių viena kita būna kokia nors ne tokia. Taigi šįkart užsisakiau pažaidimui mažą ir pigų tinklo adapterį, o vietoj jo gavau kažkokią mįslę:

Pakelis su USB-UART adapteriu

USB?! Kas per nesąmonė? Bet truputuką gūgtelėjęs supratau, kad gavau „dovanų“ USB-UART keitiklį. Kadangi panašus, tik su kitokia mikroschema guli ir pačiame Arduino, tuoj pat prijungiau ir pabandžiau, kas gausis. Aparatą kompiuteris aptiko puikiausiai. Arduino programavimo aplinka irgi suprato, kad šitą daiktą galima naudoti. Pabandau įkelti kokį pavyzdinį skečą: o va ir neveikia. Hm. Einu gūgtelėt atidžiau, kartu su mikroschemos kodu. Viskas aišku, visi keikia kinų lituotojus, kad nesąmonę daro ir programinio reset nesugeba prijungt teisingai. Atseit, jie prie reset elektrodo jungia TTL keitiklio rezetą, o DTR, kuris naudojamas su AVR mikroprocesoriais, lieka „kabot ore“. Kiek gūgtelėjęs radau sprendimą: prie reset elektrodo nuvesti laidelį iš DTR kojelės. Bet mikroschema tai velniškai maža 😦 Beje, galima ir be šito. Galima naudoti mygtuką AVR procesoriaus perkrovimui ir jį bandyti vienu metu paspausti kartu su upload mygtuku į procesorių keliant programą. Bet žinote, šiais laikais žmonės išpindėję, nori patogumo. Todėl pasižiūrėjau, ką ten reikia lituoti. Pabandžiau prijungti su kaištuku. Hm. Procesorių perkrauna, bet jis taip ir lieka toje būsenoje. Kažkas ne taip. Dar gūgteliu. Aaa, DTR prie AVR reset elektrodo reikia jungti per 0,1 µF kondensatorių. Truputį pasekiojau, kaip ten ta plokštė sulituota. Ogi va, viršuje stovi 2,2 kΩ varžiukas ir jo vienas galas kaip tik eina į reset elektrodą. Truputuką dar gūgtelėjau, sako, reikėtų tą varžiuką atkirst. Tiek to. Iš eilinio ATX maitinimo bloko išsikrapščiau reikiamą kondensatorių ir prilitavau tiesiai prie plokštės. Pirma prie patogaus varžiuko elektrodo, nes vietos daug, o paskui labai atsargiai, per kelis kartus pavyko prilipdyt ir prie reikiamos mikroschemos kojelės. Atrodo baisiai, bet pavyko (manau, atspėjote, kad baisusis prilituotas kondensatorius — tai tas oranžinis apskritas daiktas su užrašu 104):

Prie USB-UART keitiklio DTR kojos prilituotas 0,1 µF kondensatorius

Ką gi, bandau prijungti aparatuką prie savo naujo prototipinio „projektėlio“. Veikia! Šitą projektėlį kaip tik ruošiuosi vežtis į greitai nusimatančią komandiruotę ir ten, nuobodžiais vakarais, su alaus bokalu, paprogramuoti jį. Bagaže sutaupysiu vietos, nereikės imtis Arduino plokštės ir storo USB kabelio:

Arduino programuojamas su patobulintu USB-UART keitikliu

Patarimas taupymui. Matote? Prototipinė plokštė su AVR procesoriumi ir pora postūmio registrų bei USB-UART keitiklis. Tarkime, Arduino pigiai kainuoja 50 Lt. AVR procesorius, perkamas su iš anksto įkeltu Arduino bootloader’iu, kainuoja apie 8 Lt. Jei norėsite didesnio greičio, nei 8 MHz, reikės dar osciliatoriaus ir poros kondensatorių. Na, aišku, ir prototipinės plokštės. USB-UART adapteris kainuoja juokingus 5 Lt. Taigi net su visomis pagalbinėmis priemonėmis ir laideliais (kurių bet kokiu atveju vis tiek reikia eksperimentams) komplektas atsieis kokius 30–40 Lt. Pigiau, nei pats Arduino. O jei prie Arduino pirksite laidelių, prototipinių plokščių ir viso kito — bus dar brangiau. Aš kadangi nesu labai taupus ir patarimus perskaitau pavėluotai, jau biškį išsileidau. O tie, kas nori Arduino, bet dar neturi ir šitą perskaitė — gali sutaupyti.

Reklama
Komentarai
 1. Arduino megejas parašė:

  Geras 🙂
  As cia irgi neseniai rasiau kaip atpiginti arduino, bet “mano“ metodui reikejo tureti pirmaji savo arduino, o visi sekantys kazkur po 10Lt gaunasi.
  Kuom gerai Tavo metodas, kad gali sulituot savo irenginuka koki ir programuot tiesiai jame, netraukinejant mikrokonktrollerio is jo.

  • Darau, Blė parašė:

   Taip, šitas metodas ypač geras, kai sulituojama kokia nors gatava plokštė — joje užtenka tik išvadą šitam „programatoriui“ pasidaryti. Jei reikia vėliau pataisyti ką — atsinešei šalia kompą, prijungei ir gali įkelt naują programą.

 2. tomyy13 parašė:

  as pavelauvau irgi perskaityt jusu straipsni, uzsisakiau arduino uno pries keleta dienu 😀

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.