Stalinės lempos ledifikacija. I dalis

Posted: 2013-02-14 in Darbeliai
Žymos:, , , ,

Žodžiu, iš visų savo ledifikacijos (čia toks neoficialus terminas, kai namuose esantis apšvietimas keičiamas į pagrįstą šviesos diodais) planų pirmiausai ėmiausi labai paprasto — perdaryti seną stalinę lempą. Argumentai, kodėl to ėmiausi:

1. Lempa reguliuojama, bet prisukus apšvietimą bjauriai burzgia ir keičia spalvą į beveik oranžinę.
2. Arti pasistačius nuo 75 W kaitrinės lemputės būna tiek šilumos, kad kitą kartą jos naudojimas pagal poreikį neįmanomas.
3. Pabandymui gan paprastas daiktas, o ir koncepciją susapnavau kažkaip sėkmingai.

Pirmiausiai, pats egzempliorius, kuriam gresia modifikacija:

Reguliuojama stalinė lempa su kaitrine lempute

Detalės. Modifikavimui pasiėmiau šešis 1 W galingumo diodus, kurie pagal aprašymą teoriškai (spėju kad idealiomis laboratorijos sąlygomis) duoti po 120 liumenų šviesos, pilna galia. Tai smarkiai geriau, nei mano senesni turimi 3 W diodai, kurie duoda apie 50 lm/W. Dar klausimas, kokiems vatams tie liumenai — ar elektros, ar spinduliuotės… Nu tiek to. Tai va, šeši diodai, iš viso šeši vatai elektros ir teoriškai bent jau 600 liumenų. Aišku, aš juos „šersiu“ kiek mažesne srove, tai lemputė bus kokių penkių vatų.

Reikalingi dizaino elementai:

1. Radiatorius
2. Maitinimo blokelis
3. Reguliuojamas srovės stabilizatorius
4. Įvairios kitos detalės visko įkomponavimui į turimą korpusą

Pirmojoje dalyje praleidžiu trečią punktą. Norėčiau pasidaryti impulsinį srovės reguliatorių, o kol kas, šioje dalyje, padarysiu paprastą tiesinį su dviem tranzistoriais. Tiksliau, panaudosiu jau turimą iš seniau vykdyto diodinės lempos testo.

Ilgokai galvojau, ką būtų galima panaudoti kaip radiatorių diodams ir kad dar gražiai įsikomponuotų į lempos gaubtą. Iš ko padaryti matinį šviesą sklaidantį stikliuką, sugalvojau gan greitai bei gavau žmonikės leidimą subjauroti permatomą dėžutės dangtelį 🙂 Galų gale, rūsyje radau seną sudžiūvusių dažų skardinę ir pamatavęs supratau, kad radiatorius (bent jau jo dalis) jau rastas — dangtelis tobulai tinka į lempos gaubtą. Tik jis toks apaugęs dažais, kad jį nušveisti bus titaniškas darbas…

Nešvarus dažų skardinės dangtelis

Darbo priemonės primityviausios: senas peilis ir švitrinis popierius. Dangtelis, kaip matote, visiškai nepanašus į metalinį, o šilumos sklaidymui ir kontaktui reikia kuo švaresnio paviršiaus. Fone filmas „Argo“ ir darbas prasideda… Filmas, beje, labai geras, rekomenduoju. Apie tikrus įvykius, kaip 1979-aisiais Amerikos ambasadoriai per riaušes įstrigo Irane ir kaip juos iš ten traukė.

Dangteliui vieno vakaro neužteko, prireikė dviejų. Iš viso kokios keturios-penkios pisvalandės*.

Švariai nuvalytas dažų skardinės dangtelis

Dangtelis paruoštas, dabar reikia jį gražiai sudalinti sektoriais į šešias dalis. Nes, na, ant jo reikės primontuoti šešis diodus. Man paprasčiausias būdas — pasidaryti tokio paties dydžio popierinį šabloną su nubrėžtom linijom. Kai reikia sektoriais skirstyti apskritimus, naudojuosi Excel’iu, nes visokiomis grafinėmis programomis tik daugiau darbo. O čia vienas stulpelis reikšmių, visiškai „nurengtas“ Pie Chart ir štai, šablonas savo vietoj. Man jo reikia tik ant kraščiukų taškeliams sužymėti:

Šablonas dangtelio-radiatoriaus padalinimui į šešias dalis

Patarimas. Jeigu kartais, štai tokiu atveju, kaip mano, reikia į kažką įsprausti liniuotę, tai naudokitės metaline rulete. Liniuotės retai būna tiksliai tinkamo ilgio, kai jas reikia kur nors įsprausti 🙂 O ruletės išsilanksto, be to, tobulai išlaiko tiesią liniją:

Su rulete brėžiamos linijos dangtelyje-radiatoriuje

Tolimesnis darbelis: pasižymėjau diodams stvirtinimo vietas ir su cvekiuku kalinėju skylutes. Į jas suksiu taip vadinamus samariezus, varžtelius, kurie, sukami į metalą, pasidaro patys sau sriegius. Panašiai, kaip medvaržčiai, tik kad skirti skardai. Kalinėdamas skylutes saugau pirštus ir naudojuosi replytėmis.

Dangtelyje-radiatoriuje vinimi ir replytėmis daromos skylutės

O štai skylutės iš kitos pusės. Aš jų nelyginsiu ir nedailinsiu — vis tiek į jas varžteliai bus susukti ir kosmetikai čia reikalo nėr.

Dangtelyje-radiatoriuje iškalinėtos skylutės varžteliams

Radiatorius nebūtų radiatorius, jei neturėtų „sparnelių“. Aišku, mažos galios diodams kažin kokio aušinimo nereikia, bet visgi nusprendžiau, kad pridėsiu šiokius tokius „sparnelius“. Truputį paliūdėjau, kad neužsiimu kompiuterių ir kitos technikos taisymu, o ir „šrotinės“ technikos nežinau, iš kur paimt. Taip kad atliekamų procesorių radiatorių neturiu ir neturėsiu.

O čia paruoštukai būsimiems radiatoriųs „sparneliams“. Kiekvieną kirpsiu per pusę ir kiekvienas diodas turės po du papildomus „sparnelius“ šilumos sklaidymui:

Apkarpyti skrituliukai iš stiklainių dangtelių

Va šitas gražias ir spalvotas daržoves nuo paruoštuko reikia nuvalyti. Kaip ir dažus nuo pagrindinio dangelio. „Kėdainių konservų“ dangteliai ypač bjaurūs ir ypač gerai nudažyti. Kokybiškai. Tad ir valyt yra ką.

Kėdainių konservų dangtelio iškarpa radiatoriui

Šiaip valosi greitai, tik reikia peiliu pataikyt tinkamą kampą. Tada gremži vynioji ir iš „žalios“ žaliavos pasidaro va tokia:

Nuvalytas dangtelis, jau be dažų

Na, dangteliai nudrožti, dabar juos reikia švitriniu popierium truputuką apdailinti ir užsilikusius dažų kliackelius nuvalyti:

Dangtelių valymas radiatoriaus „sparneliams“

Paruoštukus perkirpau per pusę ir kraštelius aplitavau. Kadangi neturiu kitų priemonių, tai radiatoriaus „sparnelius“ prie jo nutariau prilituoti.

Perkirptas per pusę ir aplituotas dangtelis

O toliau vyko toks darbas, kuris vadinamas „lydmetalio išniekinimu“. Na, kitaip nepavadinsi. Lydmetalį reikėtų naudoti pagal paskirtį, t.y. lituoti visokias schemas ir laidelius, o ne išsidirbinėti darant visokias nesąmones, kaip kad štai toks pseudoradiatorius nuo skarbonkės su dangteliais nuo visokių agurkų:

Pagrindinis dangtelis su prilituotais radiatoriaus „sparneliais“

Darbas buvo tikrai nelengvas. Laiku prisiminiau, kad turiu izopropilo spirito butelį, nes lydmetalis labai nenorėjo lipti ten, kur reikia. Be to, per tokį ilgį ir plotą jis apskritai ožiavosi. Kai kuriose vietose mirtinai atsisakinėjo lipti. Šiaip karštas lydmetalis primena skystą plastmasę: limpa ne ten, kur reikia; kur reikia ir nereikia, pasidaro skylės; kartais geriau volioti truputį nedakaitintą, kad būtų tirštesnis… na ir panašiai. Pavargau su tuo radiatorium, bet įveikti pavyko.

Kad nereikėtų kankintis prisukinėjant diodus, sriegius visose skylutėse su varžteliu įpjoviau iš anksto:

Į dangtelį-radiatorių sukamas varžtelis ir daromas sriegis.

O va šituos gražuolius diodus su žvaigždutės tipo tvirtinimu dabar reikės prisukinėti prie dangtelio. Aišku, kiekvieną iš jų reikia padengti ir termopasta, kad būtų geresnis kontaktas.

Šeši baltos spalvos 1 W ir 120 lm šviesos diodai

Štai diodai jau ir vietoje. Vidury dangtelio-radiatoriaus — skylė tvirtinimui ir laidams nuo diodų.

Prie dangtelio-radiatoriaus prisukti galingi šviesos diodai.

Prie diodų prilitavau laidus ir išvedžiau į kitą pusę. Gavosi gan neplona laidų „kasa“. Pradėjau abejoti šio reikalo tikslingumu. Nors ir turiu šiokių tokių planų, kad kiekvienam diodui būtų pravesti atskiri laidai, bet įtariu, kad į lempos kotą jie netilps… o ir šiaip plonesnių užtektų. Na, bet pažiūrėsiu vėliau.

Prie dangtelio-radiatoriaus prisukti šviesos diodai su prilituotais laidais

Dabar imuosi „donoro“ diodinės lempos stikliukui. Čia dangtelis nuo kažkokios plastmasinės dėžutės, kurios paskirtis per porą metų nusistovėjo, o dangtelis užsigulėjo. Gavau leidimą jo išniekinimui, tad to ir ėmiausi.

Būsimas stiliukas šviesos diodų lempai — dangtelis nuo kažkokios plastmasinės dėžutės

Iš pradžių galvojau „stikliuką“ iškirpti, bet plastmasė pradėjo eižėti. Tad pasikuitęs sandėliuky susiradau savo seną gerą pirografą (tokį prietaisą deginimui ant medžio, bet ir plastmasės pjaustymui labai puikiai tinkamą) „Умелец-1“ ir išpjoviau štai tokį skrituliuką:

Iš dėžutės dangtelio išpjautas skritulys-stikliukas diodinei lempai

Stikliukas ganėtinai skaidrus, tad kad geriau sklaidytų šviesą, padirbėjau iš vidinės „blogosios“ pusės švitriniu popieriumi:

Švitriniu popieriumi apdorotas šviesą sklaidantis stikliukas diodinei lempai

Kad diodinę lempą galėčiau įtaisyti vietoj senosios, prie jos teko pritvirtinti gan neelegantišką detalių krūvelę ir nuo buvusios lempos patrono nuimtą tvirtinimo skardelę. Gavosi kažkoks va toks monstriukas:

Diodinė lempa su radiatoriumi ir tvirtinimo detalėmis

O va taip atrodo nauja diodinė „lempa“ su stikliuku vietoje. Per vidurį įkištas varžtas, kitoje pusėje jis dar laiko tvirtinimo kampelį, o prie ano dar pritvirtinta galutinė tvirtinimo prie gaubto detalė.

Nauja diodinė lempa pakeitimui su stikliuku

Na, štai. Čia jau surinktas tarpinis variantas. Nebuvo lempos dugno iliustracijos, kuriame įmontuotas srovės valdiklis. Jis paimtas, kaip minėjau, iš kito projektėlio, tad apie jį čia nerašysiu. Kadangi dabar dar laukiu detalių impulsiniam reguliuojamam valdikliui, o lempą norėjosi gyvai išbandyti kuo greičiau, įdėjau paprastą tiesinį valdiklį, kuris elektros perdeklių „garina“ šilumos pavidalu į aplinką. Tiesa, nuostoliai nelabai dideli, nes diodų kritimo įtampa 3,3 V, o maitinimo blokelis duoda 7-7,5 V. Priklauso nuo apkrovos. Beje, apie maitnimo blokelį kita istorija. Aš jį sugalvojau išsiardyti ir galbūt patiuninti iki srovės valdiklio. Na, būna tuoese blokeliuose kokiu nors šuntu ir optronu valdoma įtampa, galima pasistengus perdirbti reikalą į srovės valdymą. Atsidarau vandališkai blokelį, o ten — tikras akibrokštas, paprastas 50 Hz transformatorius, diodų tiltelis ir kondensatorius. Carinė technika. Likau smarkiai nusivylęs. Bet laikinai jį panaudosiu, kaip lempos maitinimo blokelį va taip, kaip matote iliustracijoje, vietoj šakutės į rozetę. Kol kas lempa taip ir įjungiama — įkišus blokelį į rozetę, nes viduje lempos dėti jungiklį nesąmonė, kai toks transformatorius „ant įtampos“ kabo. Dabar, sulaukęs detalių, imsiuos kito maitinimo blokelio, kuris tikrai impulsinis, ir bandysiu arba jį perdaryti, arba šalia sukurti papildomą srovės reguliatorių.

Stalinis šviestuvas su nauja diodine lempa

Naujai LEDifikuota lempa šviečia. Ir gan neblogai. Ne taip gerai, kaip buvusi 75 W kaitrinė, bet to ir nesitikėjau. Užtat ji tik vos vos šiltesnė už ranką, net ir ilgokai pastovėjus. Diodams kiekvienam tenka apie 240 mA srovės, tad jie veikia kokiu trečdaliu pilnos galios. Spalva už kaitrinę kiek šaltesnė, bet šiaip visgi geltona pakankamai (nors čia to ir nesimato).

Šviečianti stalinė diodinė lempa

Laukite tęsinio.

* pisvalandė — laiko matavimo vienetas, skirtas įvertinti projektų įvykdymą. Paprastai naudojamas informacinių technologijų srityje.

Reklama
Komentarai
  1. m parašė:

    Nebloga ideja, patiko. As ir planuoju daryt tik desiu 10w leda

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.