„Ledinė“ lempa, pradžia.

Posted: 2013-01-12 in Darbeliai
Žymos:, ,

Prieš kelias savaites nusprendžiau namuose paeksperimentuoti su diodiniu apšvietimu ir didelės galios diodais. Na, kada nors, kai pasistatysim namą, norėtųsi kokio nors geresnio apšvietimo, nei halogeninis ar liuminescencinis. Halogenų nemėgstu dėl ryjamos elektros, o liuminescencinių lempų — dėl ilgo užsikūrimo laiko. Diodai būtų tobulas variantas, jei nekainuotų nesveikų pinigų.

Žodžiu, iš „Seoul Semiconductors“ užsisakiau 10 diodų, po 150 lm šviesos ir 3W elektros. Ne kažkoks tai našumas, ypač, kai yra diodų ir po 100 lm iš vieno vato padarančių, bet bala nematė. Palyginimui, buvusi gan įprasta 100W lemputė duodavo apie 1500 lm šviesos, tai mano 10 diodų pilna galia irgi turėtų panašiai jos duoti. Tiesa, kadangi jų yra dešimt, o ne vienas kliackas per vidurį kambario, tai teoriškai išmėčius po lubas šviesos turėtų rodytis dar ir daugiau. O kaip bus realiai — pamatysim. Kol kas sukonstravau vieną penkių diodų „lempą“, rytoj, kai visi klijai išdžius, bandysiu palyginti su 60W miegamojo spingsule. O apie darbus — nuo pradžių.

Taigi, pirmas dalykas — patys diodai. Vadinamieji „žvaigždutės“ tipo, šeriami 650 mA srove, bendros 3 W galios ir duodantys (bent jau ant popieros) 150 lm šviesos:

Žvaigždutės

Čia sujungiau keturis diodus lygiagrečiai po du nuosekliai ir pajungiau į 1000 mA 7,5 V blokelį. Tai teoriškai kiekvienam iš jų turėjo tekti po 500 mA srovės ir maždaug turėjau pamatyti, kaip jie šviečia. Šiaip, sėdint tamsiam kambary truputuką nuvylė, bet greičiausiai dar ir dėl to, kad eksperimentavau be radiatorių, tai užkaitę diodai galėjo ir mažiau šviesti. O ir blokelis davė 1,2 A srovę, tai viskas buvo beveik ant ribos. Na, žodžiu, įspūdžio nepaliko.

Ką gi, šiaip diodus ruošiuosi jungti po penkis nuosekliai ir maitinti iš 19 V blokelio. Tam reikia srovės reguliatoriaus, kad diodai neiškeptų. Norint taupyti energiją reikėtų priderinto impulsinio blokelio, bet kol kas nusprendžiau susilituoti paprastą tranzistorinį, kaip senais gerais tarybiniais laikais, kai domėjausi radijoelektronika. Šiek tiek nukrypstant į šalį, kai skaičiau „Laimės projektą“, ten buvo parašyta, kad norint susikurti sau laimės reikia mėgstamos veiklos. Jei nežinai, kas patinka, pagalvok, kas patiko vaikystėje — tai greičiausiai patiks ir dabar. Kadangi lituokliu mojuot ir krapštyti paprastutes schemas mėgau nuo tada, kada save apskritai atsimenu, tai va, dabar irgi apturėjau pusdienį laimės lituodamas, klijuodamas ir kitaip knisdamasis. Realios naudos iš to greičiausiai jokios, bet vidinis pasitenkinimas yra — o tai irgi naudinga.

Grįžtam. Gerai, kad šiais laikais yra internetas ir nereikia storų knygų vartyt. Tiesa, schemutę nusipaišiau pats ir iš katalogo išsirinkau pigiausius tranzistorius. Galia ne tokia, kad reikėtų imti kokį tai pvz. 50 A atlaikantį tranzistorių, tai išsirinkau paprastus ir pigius.

schema

Q1 — lauko tranzitorius BUZ72A (schemoj A trūksta, nesugebėjau prirašyt ir Eagle kataloge tokio nebuvo).
T1 — paprastas tranzistoriukas, nieko specialiai nerinkau.
R1 — 100 kΩ varža.
R2 — grįžtamoji varža, pagal kurią tranzitoriai palaiko srovę ir duoda „pramušančią“ įtampą. Paskaičiavau, kad 0.75 Ω turėtų duoti maždaug 660 mA srovę, bet dėl visa ko pasiėmiau ir kitokių. Kai schemą užbaigiau, palikau ten 1,2 Ω varžą.

Šiaip nemėgstu pirkti detalių lietuviškose parduotuvėse dėl kainos, bet internetu kartais lėtai eina, o ir po vieną pirkti neverta, reikia krūvom. Tad šįkart apsilankiau vienoj.

Štai ir visa krūva visokių detalių detaliukų:

Detalės

Dar pasiėmiau ir montažinės plokštelės gabaliuką. Ėsdint tai jau nesiruošiu, dėl keturių (na, penkių su lizdu maitinimui) detalių to daryt neapsimoka, o ir chemikalų seniai nebeturiu. Schemutę sulitavau labai greitai, tik va, maitinimo lizdo kojeles lankstydamas sulaužiau, kitą kartą reikės atsargiau elgtis. Įdėjau apsidraudimui iš pradžių 1,5 Ω etaloninę varžą, kuri turėjo, mano paskaičiavimais, teikti kokią stabilią 250-300 mA srovę. Priklijavau diodą, prijungiau ampermetrą ir va, plieskia, kaip pasiutęs. Lyginant su kambario liuminescencine lempa atrodo ganėtinai melsvas, bet realybėje jis yra gan geltonas, atseit „šiltai baltas“. Jaučiu, kokie 4000 K:

Šviečia

O srovė 370 mA, tai reiškia, kad biškį nesu susipažinęs su pasirinktais tranzistoriais. Jaučiu iš anksto, kad priskaičiuoti pilni 0,75 Ω etaloninei varžai bus per daug. Tai va, toks štai greitas pabandymas parodė, kad stabilizatorius veikia. Tiesa, tranzistorius užkaito smarkokai. Kadangi pigus ir nelabai galingas, tai ir šilumos rezervas nedidelis. Teks daryt kokį tai radiatorių. Gerai, kad pasiėmiau kartu ir termopastos, o iš neseniai dukrelės sudeginto kompo ištraukiau Intel Atom „radiatorių“ — skardelės gabalą. Iš jo iškirpau radiatorių tranzistoriui.

Termopasta

Štai ir galutinis schemos variantas su primontuotu „radiatorium“. Turėtų užtekt.

Galutinė schema

Dar intensyviai mąsčiau, ant ko čia prilipdyt diodus, kad irgi truputį aušintųsi. Galų gale, prisiminiau, kad turėjau įmontuojamų halogeninių šviestuvų, kuriuos išardžiau ir panaudojau kitiems tikslams. Atliko jų į lubas įtvirtinamos detalės. Panaudojus atitinkamą įsukimo dėžutę būtų galima padaryt visai neblogą šviestuvėlį su diodais. Tad paėmiau ir penkis išdėliojau ant tos detalės, regis, turėtų būti visai gerai:

Diodai ant detalės

Prikarpiau laido ir sujungiau visus nuosekliai:

Sujungti diodai

Na, o paskui ištepiau termopasta ir primozojau silikoninio hermetiko, kad laikytų vietoj. Šiaip geriausia būtų prigrežiot diodams skylelių, nes žvaigždutėse tam yra įrantos, ir prisukt varžtukais, bet kad varžtukai ant išsibaigimo ribos, reikės kada pas kokį kompiuterastą apsilankyt ir varžtelių pasirinkt.

Gavosi va tokia mozonė. Pakišau ją po keliom knygoms ir kai sustings, bandysim atlikti „lempos“ testą, tiek vizualų, tiek remiantis fotoaparatu. Kol kas tiek, testo rezultatų laukite kitą kartą.

Mozonė

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.