Šviesos diodai

Posted: 2013-01-06 in Pezalai
Žymos:, ,

Blue LEDČia šiaip, trumpai, truputuką apie šviesos diodus, dar vadinamus „ledais“ (nuo angl. sutrumpinimo LED).

Šviesos diodai yra fantastiški šviesos šaltiniai. Jie gali būti labai maži, labai mažos galios, gali skleisti konkretų spektro ruoželį be jokių ten filtrų ir panašiai. Jei jau diodas raudonas, tai jis ir šviečia tik „raudonais“ fotonais. Dar jie yra labai ilgaamžiai ir gan daug elektros energijos paverčia šviesa. Na, normaliai 3-4 kartus daugiau, nei atitinkamos galios kaitinamoji lemputė, o labiau pasistengus ir 5-6. Žinoma, čia kalbant apie „baltus“ diodus. Pavienio spektro jie dar efektyvesni.

Man dar diodai patinka tuo, kad iš jų gali darytis ką nori. T.y. kokį tik nori apšvietimą. Jei jūs savo namuose elektros lemputes (ar tai „liustroje“, ar vietoj halogeninių „taškelių“) norite pakeisti diodiniu apšvietimu nusipirkę atitinkamos jungties diodinę „lemputę“, tai ne ten pataikėte. Toks diodų naudojimas — tik pinigų išmetimas. Diodinių lempučių kainos yra nesveikai didelės. Vienas iš geriausių pavyzdžių — super duper efektyvi 9 vatų Philips L-Prize lempukė, kuri „atitinka“ 60 W „žvakę“ (tiesa, ji skirta tik JAV rinkai). Tokia mažulė kainuoja $50. Žinot, geriau jau aš tada 60 vatų „žvakę“ naudosiu, nes už 50 dolcų elektros prisipirksiu tai lemputei 30 metų į priekį…

Taigi turite suprasti mano požiūrį — jei jau norite pasinaudoti diodais savo buityje ir būtyje, privalote keisti požiūrį ir daryti viską patys. Išsiaiškinti, kaip jie veikia, kiek šviesos apytikriai duoda, išsiugdyti pojūtį ir atitinkamą mastymą. Su dvidešimčia trijų vatų „galingų“ diodų galite apšviesti visą savo gyvenamąjį kambarį, tik reikia juos suvaldyti ir tinkamai sukaišioti į lubas. Sugalvoti, iš ko perdirbti jiems lizdus, kuo „maitinti“ ir kaip sujungti.

Pagrindai

Diodai — tai ne lemputės. Tai puslaidininkiai, leidžiantys elektrą tik viena kryptimi. Taigi, kintama įtampa jiems netinka. Na, tinka, bet ji turi būti bent jau kryptinė. Jie, kaip ir visi diodai. „priešinasi“ atvirkštinei įtampai, bet nelabai baisiai — netyčia ne taip įjungus „iškepa“. Dar vienas svarbus dalykas — norint iš diodų išlaužti maksimalią galią juos reikia šerti didesne įtampa, jei jų „atidaranti“, bet mažesne arba idealiai lygia maksimaliai srove. Čia jų bėda — reikia gerai sureguliuoto maitinimo šaltinio ir dar pasirūpinti, kad jis nešvaistytų energijos į orą, t.y. nepasitikėti visokiomis varžomis ir kondensatoriais. Tiesa, visada reikia skaičiuoti, kas brangiau, kas labiau „apsimoka“ — ar priderinti tobulą maitinimo šaltinį, ar įmesti kokią varžikę, ar tiesiog pridėti papildomą diodą.

Apie baltus diodus. Jų „atidaranti“ įtampa yra paprastai 3,5–3,8 V. Ir dar būna nurodyta maksimali srovė, kurią galima per diodą leisti. Pvz., 20 mA. Jei idealiai nutaikysite maitinimo šaltinio įtampą, tai panašiai reikalinga srovė per jį ir tekės… tik kad sunku nutaikyti. Tačiau galima diodus „maitinti“ ir šiek tiek mažesne įtampa, tik ne per maža — kitaip jis „neatsidarys“. 3,5 V diodas dalinai „atsidaro“ kažkur nuo 2,7 V ir pradeda lengvai švytėti. Nuo 3 V jis šviečia apie 90% galios, o naudoja 75% energijos. Hmmm… visai gera savybė, ką? 🙂 Taigi, baltus diodus galima „šerti“ pvz. dviem baterijom po 1,5 V. Arba 6 diodus 19 V. Hmm, kaip gerai, ką? Na, diodai nešviečia maksimalia galia, tačiau ji taip pat ir niekur daugiau neiššvaistoma. O dar geriau — tik dalinai apkrauti diodai tampa praktiškai „amžinomis lemputėmis“, jų tarnavimo laikas išauga iki milijonų valandų. Galite tai įsivaizduoti?

Taigi, o norint diodus apkrauti maksimaliai reikia jiems arba idealiai pritaikyti maitinimo šaltinį, arba pasinaudoti varžike. Pvz., turiu 7,5 V maitinimo blokelį ir du diodus atsidarančius nuo 3,5 V. 2 ✕ 3,5 = 7. Reiškia, turiu 0,5 „deficitą“. Pasiskaičiuoju tai pusei volto varžikę, kurios reikėtų, kad per ją tekėtų maksimali (ar artima maksimaliai) diodų maitinimo srovė ir jungiu ją su jais nuosekliai. Viskas. Jei čia atrodo sudėtinga, tai einat į http://ledcalc.com/ ir ten galit skaičiuotis viską aiškiai ir paprastai 🙂

Nu tai tiek pasapaliojimų pradžiai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.